Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
SÜRAT TEKNELERİNE YASAK GÖLÜ KİRLETENE CEZA
SÜRAT TEKNELERİNE YASAK GÖLÜ KİRLETENE CEZA

SÜRAT TEKNELERİNE YASAK GÖLÜ KİRLETENE CEZA

Ata Sevgi

    Köyceğiz Gölü’nde ve Dalyan Kanallarında, 2008 yılındaki tekne trafiği ile, kurul kararlarına uymayanlara uygulanacak para cezaları yeniden belirlendi.

Köyceğiz Gölü’nde ve Dalyan Kanallarına, sürat teknelerinin faaliyetine izin verilmezken, gölü ve kanalları kirlettiği belirlenen teknelere de, 3 bin YTL’ ye kadar para cezası uygulanacak.

Vali Yiğenoğlu, Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalları İdare Kurulu’nca, Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalarının 2008 yılındaki tekne trafiği ile Kurul Kararlarına uymayan teknelerin sürücülerine, uygulanacak para cezalarının, yeniden belirlendiğini kaydetti.

Bu yıl yapılan düzenlemeye göre, Köyceğiz Gölü’ne ve Dalyan Kanalları’na sürat teknelerinin girişine kesinlikle izin verilmeyecek. Bu karara uymayan sürat teknesi sürücülerine, Bin YTL para cezası uygulanırken, tekneler de seferden men edilecek. Yapılan kontrollerde, gölü ve kanalları kirlettiği belirlenen teknelere de, Bin 500 YTL. para cezası uygulanırken, tekrarı halinde, bu ceza, 3 bin YTL’ ye çıkarılacak.

Bu arada, İdare Kurulu Karar’larıyla, teknelerde ve sürücülerde bulundurulması gereken, muayene belgesi, plaka, sürücü yeterlilik belgesi gibi belgelerle, çeşitli avadanlıklarla ilgili esaslarla, kurallara uymayan tekne sürücülerine uygulanacak para cezaları da yeniden belirlendi.     

Vali Yiğenoğlu’ nun başkanlığında gerçekleştirilen Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalları İdare Kurulu’nda; Köyceğiz ve Ortaca Kaymakamları, ÖÇKK İl Müdürü, Köyceğiz ve Dalyan Belediye Başkanları, Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürü ve Dalyan Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı yer alıyor.

Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde kalan, Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalı’nın yer aldığı alanda, ekolojik dengenin sağlanması amacıyla, Özel Çevre Koruma Kurumu tarafından, Almanya’nın finans kurumlarından (KFW)’nin hibe desteğinde, ‘‘Köyceğiz-Dalyan Çevre Koruma ve Alt Yapı Projesi’’ uygulanmış bulunuyor.

Yörenin doğal güzelliklerinin yanı sıra, Köyceğiz Gölü kıyısındaki kaplıcalar ve çamur banyolarıyla, Dalyan Kanalı kenarındaki tarihi kaya mezarları ve Kaunos antik kenti, önemli bir turizm potansiyeli kazandırıyor.

Dalyan kanalları ve kanalların denize bağlandığı yerdeki, İztuzu sahillerinin ‘‘ Caretta Caretta’’ cinsi deniz kaplumbağalarının yaşamı ve üreme alanı olması bakımından da büyük önemi bulunuyor. (AjansSevgi)

 

SÜRAT TEKNELERİNE YASAK GÖLÜ KİRLETENE CEZA
tarih Tarih: 27.02.2008, 11:50 okunma Okunma: 1709
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales