Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
SEVMEKLE BAŞLAR HERŞEY
SEVMEKLE BAŞLAR HERŞEY

                       Bir insanı sevmek, ona ve yaptıklarına ön yargısız yani günümüz mantığı ile empati kurarak bakabilmektir.
                       Bugün yeni bir eve taşınıyor olsak, mis gibi kokan boyaları, pırıl pırıl eşyaları ile içimizi titretir. Birde herkesin eşit olmadığı dünyada barakada yaşamak zorunda kalan insanlar var, onlar da nefes alıyor değil mi? Tüm eksikleri ve yokluklarına rağmen…

                      Şimdi bir ülke düşünün barakadan beter. Derme çatmadan geçelim, üzerinde kalan son kalas ve oturulan son sandalye bile, kapkaççılar tarafından şiddet gösterilerek alınmak isteniyor.
                     Şöyle Cumhuriyetimizin kurulduğu yıllara gidersek; bizi o son kalan malzememiz ve tüm çıplaklığımız ile birlikte yok oluşumuza şahit olmadan: “Hayır, yok olmayacaksınız. İşte yeni eviniz!” diyerek, yaşamaya yeniden soyunduran bir insanı sevememek mümkün müdür? Bir kere insanım diyorsak onu ve onun gibi düşünen tüm cesur yüreklere hak ödenmez, sınırsız vefa borcumuz vardır.
                   Gelelim İslam mantığına. İslam, kelime anlamı olarak,  “Barış” demektir. Bizi sokaktan, barakada yok olmaktan kurtarırken; bizi bu duruma sokan gaspçı, hırsız, namussuzlara bile: “ Yurtta sulh,cihanda sulh!” diyebilen bir beyin, soruyorum sizlere ne kadar kötüdür, ne kadar yanlıdır?..
                     
Ve o kişi bizleri barakadan kurtarmak için sabahlara kadar çalışıp, bizleri korumak için emin adımlarla elbette sonsuz iman ve cesaretle yol alırken hangi bilinçten bunu almıştır? Bu yüce yaratanın varlığı ve kudretinin yansımasından başka bir şey değil de nedir?
           
Bu o kişi yüce yaratanın varlığını hissetmese; onlarca kitap ki bunların içerisinde Türk tarihi, edebiyat, sosyoloji, felsefe ve din tarihi kitapları dışında; yeryüzüne indirilmiş son kitap olan kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i hatmetmiş, yorumlamış ve “Dünyada gerçek bir lider var ise Hz.Muhammed’ dir.” diyen, asla Allah ve peygamber konularının ulu orta konuşulmasına izin vermeyen bu kişi, bir gece sofrada peygamberi tenkit etmek isteyen birine “Bu konuyu kapatın, peygamberi küçültmek isterseniz, kendiniz küçülürsünüz!' diyebilmiştir.
                  Sözüm bu kişinin anasının nereden geldiğinin bilinmediği ve dinsiz olduğunu söyleyenlere!  Kulaklarınız ne kadar tıkanmıştır ki; “ Kabenin tek taşına zarar gelirse, ordum ile oradayım.” diyen bir lideri duyamamışsınız…
                    Günümüz tarihine döndüğümüzde, Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışını dualarla yaptıran kim dir peki? Bugün kadınlarımız özgürce bu sahada boy gösterebiliyor;  muhtar, belediye başkanı, meclis başkanı, milletvekili, başbakan olabiliyorsa bunu kime borçlusunuz ve hangi beğenmediğiniz, hiç durmadan türlü bahanelerle değiştirmeye çalıştığınız barakanın yeni temellerinin yenilikleridir?..
                     Bugün bu satırları kadın kimliğimle var edebiliyor, seçme ve seçilme hakkımı özgürce kullanabiliyor- sam, İcap ettiğinde başımı örtebiliyor - sam, edindiğim bilgilerle kendime bir yol çizebiliyor- sam  bunu kime borçluyum,  sizlerce?..
                     
Şimdi  “…izm” lerin en büyük açılımı olan emperyalizme karşı, “Dur hırsız, bu son sandalyemiz ve üstümüzdeki son kalas ve tabii ki bunun içindeki halk benimdir!..” diyebilen birine; bitmez tükenmek hakaretleriniz, yeniliklerini asla hazmedemeyişleriniz…
                    Hangisi size göre; “islam yanınız, insan yanınız, vefa, gelenek, görenek, Türklük ve gelecektir?..
                      Giderken  bile tüm dünya devletleri tarafından; dünyaya gelmiş en büyük ve barışçıl bir lider denilen Mustafa Kemal ki, kendi varlığını bile gözünü kırpmadan feda ederek ve hiçbir şey yaşamadan, ATATÜRK adını alarak yaşatmaya and içmiştir.
                            ATATÜRK’ ün varlığı Yüce Türkiye Cumhuriyetidir!.. Onun en güzel özlü sözlerinden biri olan “ Ne mutlu Türküm diyene!”,  tüm farklılıklarımıza rağmen; birlik ve beraberliğimizi sağlayan millet olabilme gücümüzdür.

                         Şu anda onun bize sunduğu, barakadan o eşsiz eve bakıyorum. Ona olan minnettarlığımızın kelimeler ile ifadesi yok. Onu anlayabilmek, özümsemek ancak ve ancak onun bakış açısından yani büyük çerçeveden bakabilmek ile mümkündür. Yaratanın ona bahşettiği bakış açışı ile koskoca devletlerin dağılacağını bile yıllar öncesinden görebilen bir liderin tüm sözlerini büyük bir titizlikle önce anlamak ve sonrada içselleştirmek gerekir.
                    Ulu önderimizin “İstikbal göklerdedir!” sözü,  aslında havayollarını ve gökyüzünü ifade etmez. Bu sözden anladığım, “ Gelecek göklerdedir, yani çağımızda yaşamaya başladığımız uzay çağı. Pek tabii ki bugün “ Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz” sözünü de iyice anlayabilmek gereklidir. Bizlere bıraktığı Nutuk ve tüm sözleri dışında yazılı malzeme olarak en önemli eseri olan Geometri kitabı bile çoğumuzca bilinmemektedir. Peki neden okutulmamıştır? Onu anlamak; öncelikle düşünebilmeyi, sorgulayabilmeyi ve en doğru seçeneği tercih etmekle mümkündür.
                    Şimdi bugün onu tüm kalbim ve sonsuz sevgimle elbet de sınırsız bir özlemle anıyorum. İyi ki var olmuşsun Mustafa Kemal ATATÜRK. Kurduğun Türkiye Cumhuriyetimizin güvencesiyle, her yeni doğan bireyimizin, ruhunda yeniden doğacak ve hep yaşayacaksın. Işıklar içinde yaşa!
                                                                                                   Yazar Emel Seçen

CHP MARMARİS BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLMALI?
AnketTıklayın!..
http://www.marmarisbulten.com/Anket/MARMARiS_CHP_iciN_ON_SEciM_ANKETi/

MÜŞTERİLERİNİZİN SİZE ULAŞMASINA KESİN ÇÖZÜM bir tık yeter!..http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

SEVMEKLE BAŞLAR HERŞEY
tarih Tarih: 09.11.2013, 15:57 okunma Okunma: 1549
Yorumlar
Kalemine yüreğine sağlık canım arkadaşım, ne güzel anlatmış İnşallah diyorum değerlerimiz her zaman korumak ve sahip için elimizden gelen gerek yazılarımızla gerek davranışlarımızla göstermeliyiz geleceğe örnek olmak için nefes olmak için... Ata Sevgi Beye de bu güzel yazıyı yayınladığı için başarılarını devamını diliyorum. Sevgiler selamlar...
Tarih: 09.11.2013 - 15:08 | Gönderen: Zeynep Batımor
Teşekkürler.. Bülten Gazetesi. AjansSevgi ve Ata Sevgi . Zaman ayırdığınız, emek verdiğiniz için sonsuz teşekkürler...
Tarih: 09.11.2013 - 21:28 | Gönderen: EMEL SEÇEN
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales