Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
SAZ HEYETİ
SAZ   HEYETİ

                                             SAZ   HEYETİ

    TBMM'ne seçimler ile yoğun bir sarkıcı, türkücü, girmesi bekleniyorken...

Hem de liste başından... Sayın liderlerin düşüncelerinin aksine pek kazanan olmadı. Seçimden önce hep merak etmiştik, bu şarkıcılar, türkücüler, oyuncular, göbeğini kaşıyan organizatör ve yapımcılar sazlı-sözlü ekonomi politikası yürütecekler herhalde diye... “Terörü hangi yöntemlerle bitirecekler? Koro halinde mi, yoksa solo konserlerle mi bitirmeyi planlıyorlar?” diye meraktaydık.

Ekonomi, sağlık, eğitim, özelleştirme, AB ve ABD ile ilişkiler ve Kuzey Irak konusunda repertuar çalışması mı yapacaklar? Merakla bekliyorduk.

Konumuzun seçim sistemi ve siyasi partiler yasası olduğunu hemen anladınız tabii.

  Günümüzde; Seçimden seçime, kapı kapı dolaşan vekil adayları, seçildikten sonra genellikle görme ve hatırlama fonksiyonlarını kaybetmektedirler. Liderlerinin emrine uygun olarak mecliste oy kullanmakta, parti içi demokrasi asla oluşmadığından beyan ettikleri görüşler bile kendilerine ait olmamaktadır. Aksine davrananlar ise derhal ihraç edilmektedirler.

Bu seçim sisteminde partilerin listeleri oluşurken, ya vitrinsel transferler ya da yüklü katkı payları ve bağışlarla listelerin başına geçmek mümkün olabilmektedir.

 Bizleri ve çocuklarımızı yaşamımız boyunca sınavlara mahkum eden, dershaneleri zengin ettiren, eğitime ayıracağı kaynakları kasıtlı olarak azaltan ve eğitimde özelleştirme çabalarına hız verirken, okullarına para vermeyen Devlet; OKS, ÖSS, KPS, KPDS, TUS gibi uygulamalarla kendine de esaslı bir maddi kaynak yaratmaktadır. Hatta OKS yi kaldırıyorum diye yerine üç sınav getirmiş, şimdide ÖSS’ yi kaldırıyorum diye dört sınav birden getirmeye çalışmaktadır. 

       Parası, aşireti, marabası, çetesi ve suçu olanların sınavsız ve balıklama daldığı TBMM’ nde; yasama faaliyetlerine katılacak yetişmiş ve yeterli vekil istiyoruz. Saz heyeti istemiyoruz.

 Bu nedenle yetişmiş ve yeterli vekillerin belirlenmesi için Millet Vekili Seçme Sınavı (MVSS) düzenlenmesini, sınav harçlarının da partilere yapılan kayıt ücretleri ile aynı miktarda olmasını, sınavların ÖSYM ve YÖK tarafından yapılmasını, sınavda 100 üzerinden 70 alabilenlerin istedikleri partilerden aday adayı olabilmeleri, seçimi kazanmaları halinde ise;

70-80 arası not alanların milletvekili olabilmeleri, 80-90 arası not alanların komisyon üyeliği ve  komisyon başkanlığı yapabilmeleri, 90-100 arası not alabilenlerin ise Başbakan, TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı olabilecekleri esasa bağlanmalıdır.

Nasıl çok kolay değil mi? Haydi bre efeler!.. Kendine güvenen borazancı başı, girin sınava, çıkın meydana, millet yiğit görsün. Artık herkes doğru tercih yapsın lütfen. Hem Partiler doğru aday için, hem de vatandaş doğru TBMM‘ nin oluşması için tercihini doğru olarak kullansın. Dünyanın en güzel ülkesi, yetişmiş ve yeterli, güzel insanlar tarafından, layık olduğu şekilde yönetilebilsin diye…

Türkiye’ de seçim sistemi değiştirilmediği takdirde, sazlı, sözlü, göbekli daha çok konser düzenlenecektir sanırız. Yeni yasama döneminde bu konuda ciddi çalışmalar yapılmasını bekliyoruz.

                                                                                        Herkese saygılar...
SAZ   HEYETİ
tarih Tarih: 20.02.2008, 11:38 okunma Okunma: 1790
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales