Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
SANAYİ ESNAFINA KAYIT ZORUNLULUĞU
SANAYİ ESNAFINA KAYIT ZORUNLULUĞU

SANAYİ ESNAFINA KAYIT ZORUNLULUĞU

 Sanayi ve Ticaret Bakanlığının (Sanayi Genel Müdürlüğü) Sanayi Sicil Tebliği-  (SGM-2008/2)- 12/0cak/2008 tarih ve 26754 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğine göre, en az 1 işçi çalıştıran sanayi esnafı Sanayi Sicil Belgesi almak zorunda. Belge almayanlara 560 TL. ceza var…

            Muğla Valiliği’nden verilen bilgiye göre Muğla Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’nce yapılan duyuruda ;” 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununun 2.Maddesi gereğince; Yeni açılan ve anılan Kanunun 1.nci maddesi kapsamında değerlendirilen en az bir ( 1 ) işçi çalıştıran, Sanayi İşletmeleri iki ( 2 ) ay içerisinde Sanayi Sicil Beyannamesi doldurarak istenen diğer belgeleri de üretim yerinin bulunduğu Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü‘ne vererek Sanayi Siciline kayıt olmak-Sanayi Sicil Belgesi almak zorundadırlar.

            Sanayi Sicil Belgesi almak için istenilen belgeler -SANSİC(A), -SANSİC(B),                    -SANSİC(C) formları İl Müdürlüğümüzden ya da Bakanlığımız Web sayfası “www.sanayi.gov.tr” “Görev ve Hizmetlerimiz” menüsü altında “Sanayicilere“ bölümüne girilerek buradan “Sanayi Sicil Belgesi-Sanayi Sicil belgesi nasıl alınır?“ alt bölümünden temin edilerek ve fotokopi olarak ta kullanılabilir.    

            Sanayi ve Ticaret Bakanlığının (Sanayi Genel Müdürlüğü) Sanayi Sicil Tebliği-  (SGM-2008/2)- 12/0cak/2008 tarih ve 26754 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Buna göre;  12/0CAK/2008 tarihinden itibaren altı(6) ay içerisinde birden fazla üretim yeri olan işletmeler her bir üretim yeri için ayrı Sanayi Sicil Belgesi almak zorundadır.

            6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununun 2.Maddesi gereğince; Yeni açılan ve anılan Kanunun 1.nci maddesi kapsamında değerlendirilen en az bir(1) işçi çalıştıran, Sanayi İşletmeleri iki(2) ay içerisinde Sanayi Sicil Beyannamesi doldurarak istenen diğer belgeleri de Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü‘ne vererek Sanayi Siciline kayıt olmak zorundadırlar. Yeni açılan Sanayi İşletmeleri iki(2) ay içerisinde Sanayi Siciline kayıt olmadıkları taktirde Kanunun 9.Maddesine göre;  haklarında ( 560.00 TL. ) İdari Para Cezası uygulanacaktır.

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununun 4.Maddesi gereğince; Sanayi Sicil Belgesine  sahip Sanayi işletmeleri:  Kanunun 2.nci maddesine göre verilecek beyannamelerde yazılı işletmeyle ilgili bilgilerde bir değişiklik olması durumunda, İşletmenin daimi veya  geçici olarak kapatılması veya tekrar faaliyete geçmesi hallerinde; durumu bir(1) ay içerisinde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü‘ne bildirmek zorundadırlar.(Tamir ve temizleme gibi sebeplerle üç(3) aydan az bir müddetle çalışmanın tatil edilmesi, yapılan işler mevsimlik olduğu takdirde muayyen zamanlarda faaliyete geçilmesi veya faaliyetinin tatili halleri bu madde hükmünden hariçtir)  Aksi taktirde kanunun 9.Maddesine göre; haklarında         (560.00 TL.) İdari Para Cezası uygulanacaktır.

  6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunun 5.Maddesi gereğince, İşletmeler bir yıllık faaliyetlerini gösteren Yıllık İşletme Cetvelini–SANSİC (B) her yıl Nisan ayı sonuna kadar Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerine vermek zorundadır. (ancak İşletmeler her yıl nisan ayı sonuna kadar Bakanlığımızın “www.sanayi.gov.tr“ “On-line neler yapabilirim” menüsü altında “Sanayi Sicil İşlemleri” bölümünü tıklayarak kullanıcı kaydı yaptırdıktan sonra Sanayi Sicil Belgesi numarası ile şirketini seçerek İşletme Cetveli bilgilerini girebilirler.)  Aksi taktirde Kanunun 9.Maddesine göre; haklarında (560.00 TL.) İdari Para Cezası uygulanacaktır.

  Kanunun 10.Maddesine göre; Sanayi Sicil Belgesini yetkili memurlara ibraz etmeyen Sanayi İşletmelerine  (280.00 TL.) İdari Para Cezası uygulanacaktır.

  Kanunun 11.Maddesine göre; İstenilen bilgileri hakikate aykırı olarak bildirenlere   (1.120.00 TL.) İdari Para Cezası uygulanacaktır.

            Sanayi Sicil Belgesinin Vizesi; belge düzenleniş tarihi itibariyle her iki yılda bir belge aslı ve yıllık işletme cetveli ile birlikte İl Müdürlüğümüze müracaatla yaptırılacaktır.” denildi. (AjansSevgi)

 

SANAYİ ESNAFINA KAYIT ZORUNLULUĞU
tarih Tarih: 09.01.2009, 02:58 okunma Okunma: 1937
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales