Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ÖZEL OLİMPİYATLAR 2008 AVRUPA BASKETBOL TURNUVASI MARMARİS' TE
ÖZEL OLİMPİYATLAR 2008 AVRUPA BASKETBOL TURNUVASI MARMARİS' TE

ÖZEL OLİMPİYATLAR 2008 AVRUPA

BASKETBOL TURNUVASI MARMARİS’TE
 
   
 
Ata Sevgi / Marmaris

Dünyanın en büyük amatör spor organizasyonlarından biri olan Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’nın Türkiye’de düzenlenebilmesi için çalışmalarını sürdüren Özel Sporcular Derneği, 2004 yılında ev sahipliği yaptığı “Özel Olimpiyatlar Avrupa Futbol Turnuvası”ndan sonra ikinci büyük uluslararası sınavını basketbolda verecek.

“Uluslararası Özel Olimpiyatlar 2008 Avrupa Basketbol Turnuvası”, 26 -         31 Mayıs 2008 tarihleri arasında Marmaris’te gerçekleştirilecek. Turnuva, bugün (12 Mayıs 2008)Marmaris Öğretmenevi'nde düzenlenen bir toplantı ile basın mensuplarına tanıtıldı.

Zihinsel engelli çocuklarımızın ve gençlerimizin spor yoluyla topluma kazandırılmasını ve başarı elde etmelerini sağlamak amacıyla kurulan Özel Sporcular Derneği,  bugüne kadar birçok başarıya imza attı. Türkiye Özel Sporcular Derneği’nin desteklediği sporcular özellikle Çin’in Shanghai kentinde düzenlenen 12. Uluslararası Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’nda bireysel ve takım sporlarında kazandıkları toplam 55 madalya ile Türkiye’nin gururu oldular.

Özel Sporcular Derneği şimdi de, Türkiye Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu  ile birlikte uluslararası nitelikte bir organizasyon olan “Uluslararası Özel Olimpiyatlar 2008 Avrupa Basketbol Turnuvası”nı Türkiye’ye getirerek ikinci büyük sınavını veriyor.  26 - 31 Mayıs tarihleri arasında Marmaris “Amiral Orhan Aydın Spor Kompleksi”nde düzenlenecek basketbol turnuvasına Türkiye’nin yanı sıra, Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, Ukrayna, Lüksemburg, İspanya, Litvanya, Polonya, Sırbistan, Estonya, Kıbrıs Rum Kesimi, Macaristan, İsviçre, Kazakistan ve Yunanistan olmak üzere toplam 16 ülke katılacak.

 
 
      Özel Sporcular Derneği Onursal Başkanı Dilek Sabancı toplantıda yaptığı konuşmada, “Spor yapmak, zihinsel engelli çocuklarımızı hayata bağlar. Onlara sağlıklı olmak, cesaret, disiplin ve özgüven kazandırmak, arkadaş edinmek ve alkışlanmak için sınırsız olanaklar tanır. Böylece çocuklar evdeki, okuldaki ve toplum içindeki gündelik yaşantılarına,  kısacası yaşamlarına daha büyük coşkuyla sarılırlar.” diyen Sabancı, “zihinsel engellilerin,engellerine rağmen neler başarabildiklerini sergilemeleri açısından, bu organizasyonun büyük önem taşıdığını” söyledi.
 
       Özel Sporcular Derneği Başkanı Necmettin Aydın ise;  Dünyanın en büyük amatör spor organizasyonlarından biri olan Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’nın Türkiye de düzenlenebilmesi için girişimlerinin devam ettiğini belirterek, Mayıs ayında Türkiye’de düzenlenecek Avrupa Basketbol Turnuvası’nın bu yolda önemli bir prova niteliği taşıdığını belirtti. Avrupa’nın dört bir yanından gelecek sporcularla yarışacak olan sporcularımıza güveninin sonsuz olduğunu belirten Aydın, basketbol takımımızın Şanghay’daki Uluslararası Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’nda 2. olarak büyük bir başarıya imza attıklarını hatırlatarak, başarılarına bir yenisini daha ekleyeceklerine dair kuşku duymadığını” söyledi

160 ülkede faaliyet gösteren ve 2 milyon’un üzerinde zihinsel engelli bireye ulaşan Uluslararası Özel Olimpiyatlar Organizasyonu’nun Türkiye’deki resmi ve tek temsilcisi olan Özel Sporcular Derneği, Türkiye Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu ile birlikte 11 ayrı spor branşında her yıl 30–40 farklı spor organizasyonu düzenliyor. Türkiye’de yaklaşık 14 bin kayıtlı sporcusu bulunan Özel Sporcular Derneği,  8 yaş üzeri zihinsel engelli çocuk ve gençleri, yakın çevrelerinin dar sınırlarından çıkartarak yaşamın içine çekmeyi, onları toplumda kabul ve saygı gören yararlı ve üretken bireyler olabilme fırsatı sağlamayı hedefliyor. Dernek bu amaçla, çeşitli olimpiyat sporlarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlayarak onların fiziki kondisyonlarını, becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarının mutluluğunu yaşamalarına ve toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı oluyor.  (AjansSevgi)

 
ÖZEL OLİMPİYATLAR 2008 AVRUPA BASKETBOL TURNUVASI MARMARİS' TE
tarih Tarih: 12.05.2008, 18:02 okunma Okunma: 2599
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales