Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
OYA NARİN: EKMEĞİMİZİ ÇEVREDEN KAZANIYORUZ
OYA NARİN: EKMEĞİMİZİ ÇEVREDEN KAZANIYORUZ

                  Martı Otel İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı  ve Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkan Yardımcısı Oya Narin; kimi çevrelerin Marmaris’in Orhaniye Köyün’deki Martı Marina için denizi doldurdukları iddialarına karşılık,” Bazı insanlar neyi isterlerse onu duyuyorlar o zaman da bizim yapacağımız çok fazla bir şey kalmıyor. Çevre konusunda bizim duyarsız olmamız diye bir şey olamaz, çünkü biz ekmeğimizi bundan kazanıyoruz. Biz çevre ve doğayı satıyoruz. Dolayısı ile çevreye duyarsız olalım, oraya buraya beton dolduralım, böyle bir fikrimiz ve zikrimiz olması mümkün değil.”

Ata Sevgi
                     Marmaris turizminin 1970 yılında başlamasında öncü olan Martı Otel İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkan Yardımcısı Oya Narin 2011 Turizm Sezonu öncesi bilgilendirme toplantısı yaptı.
                     İçmeler Martı Resort Otel’de dün(21 Mart 2011) basın toplantısı düzenleyen Narin; beraberinde Martı Otel İşletmeleri  Ege Bölgesinden Sorumlu İşveren Temsilcisi Turgay Turan ve Marmaris Martı Otelleri Genel Müdürü Ali Hazar'la birlikte yaptığı açıklamada; “Turizm sektörünün köklü yatırımcılarından Martı Otel İşletmeleri, Ocak ayının ilk haftasında Marmaris Mal Müdürlüğü'ne ait 22 bin 521 bin dönümlük taşınmazı 49 yıllığına kiralayarak yeni yıla hızlı giriş yaptı. Bu ihaleyle büyüme hamlelerimizin devamı gelecek. Bu yatırımla birlikte Martı olarak bölgedeki yatırım tutarımız 150 milyon doları bulmuş olacak. Temmuz ayında da yatırımcımıza temettü dağıtacağız.  Maliye Kampı arazisine yapılacak yatırımımız,  üst düzey turiste hitap edecek bir turizm kompleksi olacak.
Şu anda 477 oda ve 984 yatak olan kapasitemiz,  mevcut imar planına göre 1684'e çıkacak. Böylece son 2 yıldır yüksek doluluk oranıyla sezonu kapatan tesislerimizdeki talep fazlasını da karşılayarak yöreye daha fazla kaynak girdisi ve yanı sıra istihdam katkısı sağlamış olacağız.
                   Hizmet kalitesini artırmak ve tesislerin mimari dilini ve odalarda sunulan konforu artırmak amacıyla yapılan modernizasyon kapsamında Antalya Tekirova'da bulunan Martı Myra'ya 3.5 milyon TL ve Marmaris İçmeler Koyu'nda bulunan, Martı Resort'a 2.5 milyon TL olmak üzere toplamda 6 Milyon TL bütçe ayırdık. Mart ayı sonunda tamamlanacak çalışmalarla tesislerimiz 8 Nisan'da yeni sezona yenilenmiş yüzüyle merhaba diyecek.
                     Sektörün en büyük fuarlarından ITB Berlin ve MITT Moskova fuarlarına katıldık. ITB ve MITT fuarlarıTürk turizminin bel kemiğini oluşturan iki önemli fuar. Bu iki uluslararası turizm fuarı Türkiye'de her zaman dikkatle izlenen ve geleceğe yönelik bazı işaretleri de bizimle paylaşan özellikler taşımaktadır. Turizm sektörünün bu fuarlarda gerek gelişmeleri yakından görmesi gerekse prestij unsuru olarak boy göstermesi önemlidir. Fuarlarda kendimizi anlatma ve 2011 sezonuna yönelik ipuçları bulmaşansı yakalarken aynı zamanda, İçmeler'in bölgesel tanıtımını yaptık.
ÇEVREYE DUYARSIZ OLMAMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ EKMEĞİMİZİ ÇEVREDEN KAZANIYORUZ
            
Oya Narin sürekli Marmaris gündeminde tutulan ve kimi çevrelerce;  Orhaniye Köyü’nde bulunan Martı Marina’nın denizi doldurduğu iddialarına karşılık ta;”  Biz çevre grupları ile mümkün olduğu kadar iletişim içinde olmaya çalışıyoruz. Ancak ne yazık ki bazı insanlar neyi isterlerse onu duyuyorlar. O zaman da bizim yapacağımız çok fazla bir şey kalmıyor. Çevre konusunda bizim duyarsız olmamız diye bir şey olamaz, çünkü biz ekmeğimizi bundan kazanıyoruz.
                  Biz çevre ve doğayı satıyoruz.  Dolayısı ile çevreye duyarsız olalım, oraya buraya beton dolduralım, böyle bir fikrimiz ve zikrimiz olması mümkün değil. Tesislerimizde ilave bir maliyet olmasına karşılık, yerel dokunun korunmasında özen gösteriyoruz. Bizim çevre ile ilgili bir sorunumuz yok. Biz almamız gereken izinleri ilgili bakanlıklar ve kurumlardan aldık. Bu izinleri almak oldukça uzun bir süreç aldı. 
                    Bilindiği üzere Orhaniye’deki marina bizim yaptığımız bir tesis değildi. Buranın eskileri bilir 1996 yılında biz orayı büyük ısrarlar sonucu bir gruptan devraldık. Orada bir yat çekek yeri ve yat yanaşma yeri vardı. Daha sonra burayı daha verimli ve ekonomik bir hale getirmeye çalıştık. Doğru bir iş yaptığımızı düşünüyorum. 1996 da 1/25.000’lik planda iki  ya da üç tane daha marina vardı. Bu çevre planı değişti. Bu değişiklik sonrası burada 3 marina yerine bir tek marina olmasına karar verildi. Bu bir plan, kararı bizim kararımız değil. Orası çevre koruma alanı olduğu için kıyı kenar çizgisinde inşaat alanı %5. Dolayısı ile orada minimum oranda bir yapılaşma var. Bir yanlış algılama var 68 dönüm toprak doldurulmuş deniyor. Böyle bir şey mümkün değil. Burada bahsedilen iki mendireğin arasındaki alandır 68 dönüm. Yani deniz alanıdır bu bahsedilen alan. Buradaki mendirekler de su sirkülasyonunun sağlanabilmesi için yüzer iskele formunda yapılmıştır. Biz devlete o deniz alanı üzerinden ecrimisil ödediğimiz için bu şekilde değerlendiriliyor. Bizim o belirtilen miktarda alana dolgu yapmamız söz konusu olamaz.” dedi. (AjansSevgi / Marmaris)

OYA NARİN: EKMEĞİMİZİ ÇEVREDEN KAZANIYORUZ
tarih Tarih: 22.03.2011, 13:37 okunma Okunma: 2695
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales