Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ORHAN PAMUK BİR BOP YAZARIDIR!
ORHAN PAMUK BİR BOP YAZARIDIR!

ORHAN PAMUK BİR BOP YAZARIDIR…

 Ata Sevgi / Marmaris

Marmaris Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Gurubu’nun davetlisi olarak Marmaris’ e gelen Yazar Tekin Sönmez; “Nobel Ödüllü Orhan Pamuk bir BOP yazarıdır.” dedi.

Bu gün (19 Mart 2008) Öğretmenevi’nde okuyucularıyla yaptığı söyleşide konuşan Gezgin Yazar Sönmez ; “Toplumsal değişimlerde yazarların büyük önemi olduğunu ve konuşma diliyle yazım dilinin farklı olduğunu dile getirerek; ” Dünyada ön sıralarda olan diller, yazarların eserlerinde kullandığı dillerdir.

İtalyanca, rönesansa kadar yerel bir halkın kullandığı bir dilken, o dönem İstanbul’ da bulunan edebiyatçıların İtalya’ya dönerek, eserlerini İtalyanca yazmalarından sonra Rönesans gerçekleşmiş ve İtalyanca ‘ da dünyanın önemli dilleri arasına girmiştir. Orhan Pamuk her ne kadar Nobel ödülü alıp Türk Edebiyatı’ nı ön plana çıkarmış olsa da,  o aslında yılar öncesinden planlanan Büyük Orta Doğu Projesi (BOP)’ nin gerçekleşmesi için yazanlardandır. O bir BOP yazarıdır. Bir yazar eserini ortaya çıkarırken, sadece kişisel düşünmemeli kendi ülkesini de düşünmelidir. Ama ümitsiz değilim, eminim ki önümüzdeki 20 – 30 yıl içerisinde Türkçemiz edebiyatçıların, yazarların sayesinde dünyanın en önemli dilleri arasında yerini alacaktır.” dedi. (AjansSevgi)

 
         Kimdir? 
           Gezgin Yazar olarak tanınan Tekin Sönmez; 1936’ da doğdu. İsveç Stocholm Üniversitesi’nde Edebiyat ve Sanat Tarihi okuyan Sönmez dört dil bilmekte.

Aziz Nesin’in başkanlığı döneminde  Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Yazar Sönmez,

 1964 yılında Varlık Dergisi’yle  yayım hayatına girdi.  “Şafağın Demircisi” adlı şiiri ile TRT tek başarı ödülünü aldı.

   1986’ da New York ABD’ de,  Uluslararası Dünya Yazarlar Toplantısı’na İsveç Pen Üyesi olarak katıldı ve Anadolu Uygarlıkları ve Yunus Emre “ deneme yazısını sundu.

Muğla Bölgesi’nde de incelemeler yapan Sönmez; Köyceğiz Gölü / Öyküler, Yeni Kayra ve Ben Aras isimli eserleri yazdı.

 

ORHAN PAMUK BİR BOP YAZARIDIR!
tarih Tarih: 19.03.2008, 21:07 okunma Okunma: 1701
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales