Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ONE MINUTE EIGHTEEN DEAD
ONE MINUTE EIGHTEEN DEAD

Dünkü saldırı ile birlikte her 3 saniyeye 1 ölü (One minute = 1 dakika / 18 ölü = 3 saniye) başarısıyla Türkiye karşısında 1-0’dan 1-2’yi yakalayan İsrail, tam da rayına oturdu denilen,
Borsayı gömdü yere.
Fırlattı euro ile doları.
Benden söylemesi düğün sezonu yaklaştı, ee… arada doğumlar da var zaten, ateşli altın fena patlar bundan sonra.
Altını da vurdu İsrail, paranız varsa 
stoklayın.
Saldırının yarattığı kötü etkiyi bir an olsun akıllardan silmek için affınıza sığınarak yaptığım küçük ekonomik değerlendirme sonrası yakın geçmişe bir seyahat düzenleyelim.
1992 yılının 2 Ekim günü.

Kararlılık Gösterisi-92 Tatbikatı.
Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait TCG Muavenet Muhribi (Amerikan hibesi), tatbikatın ana safhası bittikten sonra, seyir esnasında ABD’ye ait Saratoga uçak gemisi tarafından iki güdümlü füze ile vuruluyor.
Gemiden atılan iki adet ‘Sea Sparrow’ füzesi geminin köprü üstüne isabet ederek kaptan köşkündeki gemi komutanı ve beş Türk denizcisinin hayatını alıyor.
Zaten Amerikan hibesi olan "TCG Muavenet" Amerikalılarca vurulduktan sonra yerine ABD tarafından ıskartaya ayrılmış bir yeni gemi hibe ediliyor.
Daha sonraları kurulan komisyon tarafından kaza süsü verilen olay, gemiyi vuran Amerikan uçak gemisindeki füze ateşleme sisteminin dörtlü şifre ve elektronik kilit sistemiyle çalıştığının öğrenilmesi ve kaza olma şansının yüzde 0 olarak belirlenmesiyle Türkiye gündeminde bomba etkisi yaratıyor.

Tüm olup bitenler, ölenler için istenen tazminatlar zamanla unutulmuş, ABD tarihinin en önemli, en canlı tatbikatını Türkiye’de göz göre göre yapmıştı.
Tek bir tık sesinin çıkmadığı dönemin hükümetinin üzerinden geçen 18 yıl sonrası İsrail tarihinin en önemli,en canlı indirme tatbikatını Türk gemileri üzerine yaptı.
18 yıl sonra en az 18 insanın hayatına mal olan bu tatbikat sonrası İsrail’in hibe teklifinde bulunmayacağını ummakla birlikte, saldırı sonrası protesto gösterilerinde kullanılan türbanlı kuklalar, göğüs hizası sakallı gençler, İzmir’de gördüğüm burkalı hanımlar, Filistin bayrakları, Türkiye’nin saldırıya kayıtsız kalmayacağının en büyük işareti olarak değerlendirilebilir.
Unutmadan; İskenderun’daki 7 şehide rağmen Türkiye’nin terör sorunu Osmanlıcılık gündemine boğdurulmuş durumda.

                                             Deniz Kezer
                                                 Yenigün Gazetesi Yazarı

ONE MINUTE EIGHTEEN DEAD
tarih Tarih: 01.06.2010, 18:57 okunma Okunma: 1737
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales