Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
NİCE YILLARA NAZIM HİKMET
NİCE YILLARA NAZIM HİKMET

NİCE YILLARA NAZIM HİKMET

Etkinlik: Ustalara Saygı Toplantısı - Nâzım Hikmet Gecesi

Tarih: 12 Ocak 2009 Pazartesi

Yer: Melih Cevdet Anday Sahnesi- Akatlar Kültür Merkezi Beşiktaş / İstanbul

Saat: 20.00

Beşiktaş Belediyesi tarafından dört sezondur düzenlenen “Ustalara Saygı” programı, geleneksel Nâzım Hikmet gecesiyle devam edecek. Tüm dünyada tanınan şairimizi, 15 Ocak’ta kutlanacak doğum günü dolayısıyla anmayı hedefleyen etkinlik, 12 Ocak Pazartesi akşamı gerçekleştirilecek. Faruk Şüyün’ün hazırladığı ve moderatörlüğünü üstlendiği “Ustalara Saygı” toplantısı, saat 20.00’den itibaren Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde (Akatlar Kültür Merkezi) takip edilebilecek.

Etkinlikte, dilimizin gelmiş geçmiş en büyük şairlerinden biri olan Nâzım Hikmet, şiir ağırlıklı bir programla ağırlanacak. Gecenin izleyicileri, şairin en önemli eserlerinden biri olan “Kuvayi Milliye Destanı”ndan bir bölümü, ustanın yaşamından kesitler içeren dia gösterisi eşliğinde Nâzım Hikmet’in sesinden dinleyecek.

Etkinlikte ayrıca, “Kuvayi Milliye Destanı”nı yaratan Anadolu insanı, tiyatro sanatçıları Zeliha Berksoy, Almıla Uluer, Berk Yaygın, Cemil Büyükdöğerli, Nilay Erdönmez ve Sefa Tantoğlu’nun yorumuyla can bulacak.

Etkinlikte M. Melih Güneş, ustanın hayatından ve terekesinden fotoğraflar eşliğinde “Nâzım Hikmet’in Rusya’daki Edebi Mirası” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek.

Turgay Fişekçi ve Zeliha Berksoy’un da birer konuşma ile anacakları Nâzım Hikmet için hazırlanan “Ustalara Saygı” toplantısı, bir Türkiye prömiyerine de sahne olacak: Nâzım Hikmet’in 1959 yılında Rusça olarak yazdığı ve henüz dilimize çevrilmeyen senaryodan çekilen “Hanen Barışla Dolsun” adlı çizgi film, gecenin konuklarına sunulacak. Seyirciler “Ustalara Saygı”da ayrıca, Nâzım Hikmet’in en beğenilen tiyatro oyunlarından biri olan “Ferhat ile Şirin - Bir Aşk Masalı”nın, 1970’te Bolşoy’da sahnelenen bale versiyonundan bir bölümü de izleme olanağı bulacak.

           Gecede Ömer Özgeç de  gitarıyla Nâzım Hikmet şiirlerinden bestelerini yorumlayacak. “Ustalara Saygı” etkinlikleri, 19 Ocak’ta Vedat Sakman gecesiyle sürecek. (AjansSevgi)

Bilgi için:

Faruk Şüyün: 0 533 468 30 63 - Melih Cevdet Anday Sahnesi

(Akatlar Kültür Merkezi): (0212) 351 93 84  Beşiktaş - İstanbul

 

 

NİCE YILLARA NAZIM HİKMET
tarih Tarih: 09.01.2009, 00:52 okunma Okunma: 1797
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales