Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
NELER ÇEKTİĞİMİZİ NERDEN BİLECEKSİNİZ?
NELER ÇEKTİĞİMİZİ NERDEN BİLECEKSİNİZ?

                         Çoğu genç kızın rüyasıdır hostes olmak ama artık günümüzde çoğu erkeğinde rüyası oldu.
          
            Herkes, onların hayatlarını çok merak eder, onları çok para alır zanneder, üstelik alsalar da kime ne!.. “Dışı sizi yakar, içi bizi yakar.” diye, büyüklerimizin söylediği bir söz var, işte çok güzel anlatır biz kabin memurlarının hayatını bu söz…
                   
Biz, diyorum, bende emekli bir kabin amiri olarak bu sözü onaylıyorum. Bu sıkıntıları yaşayarak uçtum da ondan. Siz biliyor musunuz; birçok hostes arkadaşımızın kanser hastalığına yakalandığını, bazı arkadaşlarımızın da bu hastalıktan dolayı vefat ettiğini? Siz biliyor musunuz, çoğu kabin amirinin, emekli olmadan önce ve olduktan sonra da bu hastalığa yakalandığını?.. Maalesef; yıllarca uçaklarda uçarken alınan radyasyon, kabin memurlarını bu hastalık ile yüz yüze getiriyor…
         
            Kabin memuru; işe alınırken sağlık kontrollerinden geçer ve bir daha ne zaman kendi isterse gider kontrollerini yaptırır. Daha önce gittiğim yabancı ülkelerde karşılaştığım diğer hava yolları kabin memurları ile yaptığım sohbetlerde, bütün dünya hava yolları kabin memurlarının sağlık kontrollerini senede bir defa yaptırdıklarını öğrenmiştim. Aynı bizde olduğu gibi!..
           
            Bizim yaptığımız uçuş saatlerini ve istirahat saatlerimizi duyunca, şaşkınlıktan gözlerinin fal taşı gibi açıldığını ''insanlık dışı'' bir uygulama dediklerini çok iyi hatırlarım…
         
            Siz, verilen mesai saatlerini aşıyor diye uygulamak istemezseniz, size işveren yandaşları tarafından bezdirme politikası, mobbing (keyfi işyeri tacizi) uygulanır.
         
            Şu an standartları uygulamak isteyen arkadaşlarımızın, karşılığını haksız olarak mayıs ayında işten atılarak ödedikleri durum gibi. Siz kanuni haklarınızı kullanmak istediğiniz zaman, işveren ve yalakaları her zaman sizin karşınıza dikilir. Bunların aynı şekilde hala devam ettiğini, konuştuğum bütün uçucu kabin memuru arkadaşlarım söylüyor. Hatta daha da çok mesai saatlerini çiğneme konusunda, işveren ve yalakaları tarafından baskı yapıldığını söylüyorlar. Sonuçta; yabancı hava yolları buna bir standart koymuşsa, bildikleri bir profesyonel düşünceleri var. Çünkü çalışanın sağlığı ve çalışanın hakları, onların yaşam haklarının ellerinden alınmaması için konulmuş olan mesleki haklar ve standartlardır.
     
            Dünyada bütün hava yollarında uygulanması zorunlu olan The Air Transport Association IATA ve Sivil Havacılık kuralları ve standartları vardır. Sonuçta konuyu Meslek Standartları ve İş Kazalarına getirmek istiyorum.
Kabin Memuru Meslek Hastalıkları nelerdir?
            1- Kulak rahatsızlıkları, 2- Radyasyondan dolayı oluşan kanser. 3- Düzensiz beslenme, 4- Kabin havasıyla geçen hastalıklar, 5- Sürekli yorgunluk, 6- Sirkadien, İnsomnia (Uyku Hastalığı), 7- Tropikal ülke hastalıklar, 8-  Dekompresyon (Kabin basıncı), hastalıkları ile hipoksi, 9- Bel, boyun, sırt ağrıları ve 10- Psikolojik iş stresi (Mobbing).
            Daha birçok yaşanılan rahatsızlıkları yazabilirim. İstatistiklere göre ilk sıralarda olanları belirttim. Kısacası sevgili okurlarımız, her zaman iş kazaları tanımı ve yaptırımı çalışanlar tarafından sular seller gibi bilinmeli, uygulanmalı ve uygulatılmalı.
 
Birçok arkadaşımız bu haklardan yararlanamadıklarını söylüyor. Sağlık dolayısı ile rapor aldıkları zaman işveren tarafından işlerine son verildiği için, hasta dahi olsalar mecburen gittiklerini söylüyor.   Maalesef, bunları daha önce çeşitli defa medyada da çıkan haberlerde okumuştuk.
                
SGK 2012 İş Sağlığı ve Kazaları Kullanım Kılavuzunda, 5510 sayılı İş Kazası Tanımında şöyle, ''İşçinin, iş yerinde bulunduğu sırada işçi kaza anında çalışsın çalışmasın, mesai dahilinde olsun olmasın iş yerinde olması yeterli aranan tek şarttır'' der.
    
            “En büyük makam en büyük hak, çalışanlara ait olacaktır.” M.Kemal Atatürk.

             Profesyonel Koç - Mentor
          Neval
 Üstbay İSTANBUL
___________________________
Marmaris'ten dünyaya 
İŞ DÜNYASI REHBERİ 
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

NELER ÇEKTİĞİMİZİ NERDEN BİLECEKSİNİZ?
tarih Tarih: 30.10.2012, 04:44 okunma Okunma: 8272
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales