Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
Mustafa Balbay için iki seçenek
Mustafa Balbay için iki seçenek

                                 Mustafa Balbay için iki seçenek
       Stabil durumu, Ergenekon davasını yaratarak bozanlar, bugün bu davadan hüküm giymiş CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın dönüş biletinin altına imza atılmasına vesile oldular.

       Ergenekon Davası nedeniyle 5 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan ve Anayasa Mahkemesi’nin 'Uzun tutukluluk hak ihlalidir' kararının ardından tahliyesi gündeme gelen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın 6 Mart 2009'da başlayan cezaevi süreci, 5 Ağustos'ta İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 34 yıl 8 ay ile kısmen sabitlenmişti.        “Bireysel başvuru hakkı” kapsamında başvuru yapan Balbay ile ilgili iki seçenek şuanda masada.
                 1-Ceza verirken cesaret öğesinden çok uzak duran mahkemenin 'ilk kahraman' olmamak adına topu Yargıtay'a atıp “Ben kararımı verdim. Dosya Yargıtay'da. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi'nin kararını uygulayacak kurum biz değil, Yargıtay'dır” demesi muhtemel. Ayrıca Anayasa Mahkemesi'nin kararını “Sadece uzun tutukluluk ile ilgili bir karar” şeklinde de değerlendirip “Bizim kararımız suç ile ilgili alınan bir karar. Bu karar sadece tazminata hükmediyor”un altına da sığınmaları mümkün. Silivri'de adaletin çok adil olmayan yüzü ile tanışmış bizler için bu kararın alınması pek de sürpriz olmaz.
       2-Anayasa'nın 50/2 maddesi aynen şöyle diyor:
       “Tespit edilen ihlal bir mahkeme kararından kaynaklanmışsa, ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için yeniden yargılama yapmak üzere dosya ilgili mahkemeye gönderilir. Yeniden yargılama yapılmasında hukuki yarar bulunmayan hâllerde başvurucu lehine tazminata hükmedilebilir veya genel mahkemelerde dava açılması yolu gösterilebilir. Yeniden yargılama yapmakla yükümlü mahkeme, Anayasa Mahkemesinin ihlal kararında açıkladığı ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde mümkünse dosya üzerinden karar verir.”

       Özetleyeyim; Balbay'ı derhal serbest bırakın. İşte birinci şık olarak sunduğum karar da 2.'yi uygulamaktan kaçacak mahkemenin izleyebileceği tek yol.

       Bugün bence Türk adaleti için önemli bir yol ayrımının şahidi olacağız. “Anayasa Mahkemesi'nin muhatabı biz değiliz” demesi olası olan 13. Ağır Ceza'nın Mustafa Balbay'ı serbest bırakabilmesi de muhtemel.
       Unutulmaması gereken şey, Balbay bugün yarın serbest bırakılsa da Yargıtay'ın cezasını onaması sonrası insani bütün değerlerin yeniden zindan ile yüzleşmesi sonuçlar arasında.
       Bu arada unutmadan her türlü garabetin yasal sayıldığı yeşil sahalar adına bir suç da ben işleyeyim;

YÜCEATATÜRK...

                                                                Deniz Kezer
                                       Yenigün Gazetesi Yazarı

YENİ YILA KAZANARAK GİRMEK
İSTER MİSİNİZ?.. Tıklayın!

http://www.marmarisbulten.com/Haber/YENi_YiL_KUTLAMALARi_2014/

MÜŞTERİLERİNİZİN SİZE
 
ULAŞMASINA KESİN ÇÖZÜM bir tık yeter!
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

Mustafa Balbay için iki seçenek
tarih Tarih: 09.12.2013, 14:41 okunma Okunma: 979
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales