Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MİLYONLARCA DOLARLIK TASARRUF MARMARİS'TE KONUŞULDU
MİLYONLARCA DOLARLIK TASARRUF  MARMARİS'TE  KONUŞULDU

MİLYONLARCA DOLARLIK TASARRUF  MARMARİS’TE  KONUŞULDU

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) tarafından hazırlanan JohnsonDiversey, Electrolux ve Grundfos’un desteği ile daha temiz, sürdürülebilir bir çevreye katkı sağlamak için oluşturulan “Beyaz Yıldız Projesi” hayata geçirildi.

Çevre kirliliği ve küresel ısınmanın neden olduğu çevresel felaketler her geçen gün artarken, turizm sektörü sorunu, “Beyaz Yıldız Projesi” ile aşacak.

Beyaz Yıldız Projesinin çevreye ve turizm sektörüne sağlayacağı katkılar konusunda turistik tesis sahiplerinin bilgilendirilmesi amacıyla yapılan tanıtım toplantıları Antalya, Manavgat, Alanya ve Fethiye’nin ardından Marmaris’te Martı Resort’ta dün (17 Eylül 2008)  gerçekleştirildi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) tarafından hazırlanan JohnsonDiversey, Electrolux ve Grundfos’un desteği ile daha temiz, sürdürülebilir bir çevreye katkı sağlamak için oluşturulan “Beyaz Yıldız Projesi” hayata geçirildi.

Beyaz Yıldız Projesinin çevreye ve turizm sektörüne sağlayacağı katkılar ile ilgili turistik tesis sahiplerini bilgilendirmek üzere yapılan tanıtım toplantıları Marmaris’te 17 Eylül Çarşamba günü Martı Resort Otel’de gerçekleştirildi. Tanıtım Toplantıları, Antalya, Alanya, Fethiye, Marmaris’in ardından Bodrum, Kuşadası, Çeşme, Bursa, İstanbul, Ankara ve Nevşehir’le devam ederek Adana’da son bulacak.

BEYAZ YILDIZ ÜLKE İÇİN YÜZ MİLYONLARCA DOLAR TASARRUF DEMEK

Dünyamızın karşı karşıya kaldığı çevre kirliliği ve küresel ısınmadan kaynaklanan çevresel felaketlerin önlenmesi için geliştirilen Beyaz Yıldız Projesinin gönüllülük esasına dayandığını belirten JohnsonDiversey Consulting İş Birim Direktörü Kürşat Ulus, yaptığı konuşmada : “Sektöre, çevreye ve ülke ekonomisine çok önemli artılar getirecek Beyaz Yıldız projesine katılan turistik işletmeler, proje kriterlerini yerine getirdikleri taktirde, yarattıkları farklılık ile Türk turizminin imajına olumlu katkıda bulunacaklar. Operasyonel faaliyetlerde A sınıfı enerji tüketen cihazlar, doğru konumlandırılmış aydınlatma aparatları kullanılarak enerji verimliliği artırılarak, tüketim azaltılabilir. Duş başlıkları kireç temizleyiciler ile temizlenebilir, musluklar fotoselli hale getirilebilir, musluk ve duş başlıklarına akışı yavaşlatan aeratörler takılabilr. Çamaşırhanelerde kullanılan 2. ve 3. durulama suları geri kazanılarak tekrar kullanılabilir. Kazanlarda, çamaşırhanede dışarı atılan sıcak sular ve baca gazlarının ısıları geri kazanılabilir. Bu tedbirler, tesislerin özelliklerine göre uzmanlarımız tarafından çeşitlendirilip, öneri paketi halinde sunulacaktır.” dedi.

Otellerde enerjinin en yoğun olarak kullanıldığı alanların mutfak ve çamaşırhaneler olduğunu belirten Electrolux Servis Müdürü Erhan Zeren de, bir otel mutfağında enerji tüketiminin 125.000 USD’den 250.000 USD’ye kadar çıkabildiğini söyledi. A sınıfı bir buzdolabı kullanarak yüzde 80 enerji tasarrufu yapılabileceğini belirten Erhan Zeren, “Doğru bir bulaşık makinesi ile deterjandan yüzde 75, su ve enerjiden yüzde 30 tasarruf sağlanabilir. Geleneksel kuru temizleme yerine sulu ya da karbondioksit sistemi kullanılması, geleneksel kapalı sistemin tercih edilmemesi, perkloriten kullanılmaması da çevreye verilen zararı büyük ölçüde engeller. “ dedi.

Grundfos İş Geliştirme Müdürü Hasan Avcı da 1 kWh Enerji için doğaya 0.006 kg. sülfür, 1.194 kg. karbondioksit, 0.005 kg. nitrojen bileşiği ve 0.058 kg. kül bırakıldığını belirterek, enerji verimliliğini sağlamada pompa kullanımının büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Avcı, pompa sistemleri tarafından tüketilen enerjinin yüzde 30 ile yüzde 50 arasındaki kısmının tasarruf edilebileceğini söyledi.

TÜROFED tarafından başlatılan, JohnsonDiversey, Electrolux ve Grundfos desteği ile hayata geçirilen “Beyaz Yıldız Projesi”nde Turistik işletmelerde kullanılan su, elektrik, enerji, kimyasal ve katı atık miktarının kontrol altına alınması, çevreye ve doğal kaynaklara yönelik oluşabilecek zararın minimize edilmesi hedefleniyor. Projede tesislerin misafirlerinin konforundan taviz vermeden, onların da bu çevresel duyarlılığa katılımcı olmalarının sağlanması amaçlanıyor. Gerekli kriterleri yerine getiren işletmeler “Beyaz Yıldız” almaya hak kazanıyorlar. (AjansSevgi)

 

MİLYONLARCA DOLARLIK TASARRUF  MARMARİS'TE  KONUŞULDU
tarih Tarih: 19.09.2008, 11:30 okunma Okunma: 1848
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales