Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS’İN AKLI SOMA’DA
MARMARİS’İN AKLI SOMA’DA

            Marmaris dün hüzün dolu sessiz bir 24 saat yaşadı.
            Turizm sezonu açılmasına rağmen;Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden vatandaşlarımız için ulusal yasa katılan tesisler, bütün eğlence animasyon programlarını iptal etti. Gün içerisinde de sivil toplum kuruluşları yaptıkları açıklamalarla Ulusal Yas Eylemi’ne destek verdiler.

            Atatürk Anıtı’nda bir araya gelen Vatansever Sivil  Toplum Örgütleri adı verilen grup, saygı duruşunda bulunarak; “ Bir avuç kömür için bir ömür verenlerin mekanları cennet, ruhları şad olsun. Tüm şehit işçilerin Ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. TÜRK Milletinin başı sağolsun. Bu acılı günümüzde, aslında söylenecek o kadar çok şey varken, boğazımız düğümleniyor. Konuşmakta güçlük çekiyoruz. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğiz; İşçilerimizi ölüme gönderenlerin, saati 5 liraya çalıştırıp, ölümlerine ise ''KADER'' diyenlerin, inanıyoruz ki bu dünyada ve ahirette iki yakaları bir araya gelmeyecek. Önce iş güvenliği deyip, sonra yapılan incelemelerde''İŞLETMEDE KUSUR YOKTUR'' diyerek, madenin işletilmesine devam etmesini sağlayanların kimler olduğunu bütün TÜRKİYE bilmektedir. Ve yine bilmekteyiz ki; 3 hafta önce Türkiye millet meclisi kürsüsünden, CHP Manisa Milletvekili Özgür ÖZEL, Soma maden ocaklarının sorunlarını, dertlerini ve oradaki ihmalleri anlatırken, Bakan kılığındaki katillerin nasıl sırtlarını döndüklerini, ve topluca komisyon kurulması önerisini reddettiklerini unutmadık.  Ve Soruyoruz; ''O GÜN SORUŞTURMA ÖNERGESİNİ REDDEDEN AKPLİ MİLLETVEKİLLERİ VE BAKANLAR BUGÜN SOMA'YA HANGİ YÜZLE GİDİYORSUNUZ?  Ve Yine bir yandaş televizyon ekranlarından akpli bir vekilin işçilerle ilgili '' EFTEN PÜFTEN ÖNERGELER SUNULUYOR'' diyişini de unutmadık.
            Yine soruyoruz, bu işçilerimiz eften püften sebeplerle mi şehit oldu?
 Bu bir iş kazası değil, cinayettir! Cinayetin zanlıları ortadadır. Ve buradan ilan ediyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız. KATİLLERDEN HESABINI SORACAĞIZ!” açıklamasını yaptı.

VE YAPILAN DİĞER BASIN AÇIKLAMALARI:

 FELAKET DAVETİYELERİ HÜKÜMET POLİTİKALARI
            Manisa Soma maden ocaklarında hayatını kaybeden maden işçilerine tanrıdan rahmet yakınları, arkadaşları ve ailelerine sabır diliyoruz. Yaralı kurtulanların ise biran önce iyileşmesini temenni ediyoruz.
            Yaşananlar ne yazık ki hiçte beklenmedik bir olay değildir. Yıllardır süregelen kontrolsüz denetimsiz özelleştirmeler, taşeron işçiliği destekleyen hükümet politikaları, işçi hakları ve güvenliği için var olan sendikaların, etkisizleştirilmesi yok sayılması bu gibi felaketlere çağrı çıkarmaktadır.
            Somadaki maden ocaklar ile ilgili Manisa milletvekilimiz ÖZGÜR ÖZEL tarafından meclise sunulan önerge ne yazık ki 29 Nisan tarihinde mecliste iktidar partisinin ret oyları ile komisyonlara havale olamamıştır. Bir tek iktidar partisi milletvekili çıkıp da bu insanlar ne diyor bir dinleyelim incelensin dememiştir.
            Mevcut iktidar partisi her türlü mecliste genelde ve yerelde hiç sorgusuz kendilerine muhalif olan partilerin soru ve önerilerine topluca ret oyu kullanmayı bir beceri olarak tanımlamaktadır. Tek bir otoritenin direktifleri doğrultusunda hareket etmenin gerçekleri görememek gibi kör edici bir etkisi vardır. Muhalif partilerin ve sivil toplum örgütlerinin tepkilerine kulağını tıkayan iktidar gelecekte de toplumumuzu daha büyük felaketlere sürükleyecektir.
            Ne yazık ki ülkemizde yaratılmaya çalışılan tepkisiz toplum sorgulamayan insan yapısının da bu olanlara katkısı büyüktür. Ülkemiz iş kazaları ile ilgili dünya birincisi olan Çin i geçmek üzeredir.
             Gerçek demokrasi güç dengesine dayalı bir rejimdir. Ülkemizde on yılı aşkın bir süredir tüm tepkileri bireysel algılayan ve bırakın sokakta tepkisini dile getirmeye çalışan halkı, sivil toplum örgütlerini, muhalefet milletvekillerini;  kendi yol arkadaşlarının bile en küçük itirazına eleştirisine tahammül edemeyen iktidar; hiç değilse bu sefer sorumluklarını hatırlar ve hiç değilse bu sefer hatasını kabul eder diye beklemekteyiz. Ancak iktidar partisinin geçmiş açıklamaları ve bu gün yaptıkları beyanlar ayrıca gece boyunca ölü sayısını onlu rakamlarla açıklamaya çalışan medyaları bu sorumlulukta davranamayacaklarını bir kez daha göstermiştir. Tekrar hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.                       
                     Candan YÜREKLİ  CHP Marmaris İlçe Başkanı

            Yıkılan Soma’da umutlar yıkılmasın
            13 Mayıs 2014 Salı günü meydana gelen Soma Kömür Ocakları faciasında yaşamlarını yitiren işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet dileriz.
            Soma ocaklarının ilkelliğini ve can güvenliğinden yoksunluğunu TBMM kürsüsünden dile getiren Manisa milletvekillerinin araştırma önergesindeki tespitlerin ne kadar haklı olduğu meydana gelen faciayla bir bir belirlenmiş oldu.

Kamu malıyken özel şirkete satılan Soma Kömür Ocaklarının teknolojiden uzak kalan donanımının derhal yerine getirilmesinin zorunluluğu keşke bu faciayla değil, Manisa Milletvekili Özgür Özel’in araştırma önergesinin mecliste kabul edilmesiyle anlaşılmış olaydı. Soma benzeri kurumların denetimden uzak olarak işletmeye devam etmemesi yalnız Somalıların değil tüm Türk Ulusunun arzusu olarak değerlendirilmeli.Sosyal devletin yaptırımları ve uygulamaları sosyal yasaların ve işçi haklarının güçlenerek devamını sağlamalı.
            Yiten canları, yapılması gereken maddi yatırımların gerisinde gören kapitalist ve buyurucu düşüncenin önüne bir an önce geçilmeli.

Türk Basınına ve Yerel Basına düşen konuyla ilgili görevlerin daha çok seçmen tarafından algılanmasına yardımcı olunmalı.

            Meydana gelen facianın bir daha yaşanmaması için maden ocakları dahil benzer kurumların çok daha sıkı denetlenerek yeni çözümlerin bulunması, sosyal devletin başta gelen görevi olmalı.

            Faciada yaşamlarını yitiren işçi kardeşlerimizin ailelerine ve ülke kamuoyuna cemiyetimizin başsağlığı dileklerimizi sunarız.
               Ünal Türkeş  Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

            Manisa'nın Soma İlçesi Eynez mevkisindeki Soma Holding'e ait olan kömür madeninde ilk açıklamalara göre trafo patlaması nedeniyle yangın çıktığı, maden ocağında yerin 2 kilometre altında mahsur kalan işçileri kurtarmak için uzman ekiplerin çalışması devam ettiği, yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre şu an için 205 madenci kardeşimizin maalesef hayatını kaybettiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Elim olay hepimizi derinden üzmüştür. Acımız gerçekten büyüktür.
            Ülkemiz genelinde ilan edilen 3 Günlük Milli Yas’a uygun olarak, GETOB sorumluluk sahamızdaki tüm Konaklama sektörü işletmecilerimiz Animasyon programlarını değiştirmişler, bazılarında animasyonlar komple iptal edilirken, bazıları eğlenceden uzak, içe dönük soft animasyonlara yönelmişlerdir.
            Bu vesile ile şahsım ve GETOB adına; Facia şeklinde nitelendirilebilecek bu olayda hayatını kaybeden madencilerimizi rahmetle anıyor, kederli ailelerine ve tüm Türkiye’ye başsağlığı ve sabırlar, Yaralı olarak kurtarılan kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.
                      Bülent BÜLBÜLOĞLU  GETOB Yön.Kur.Bşk.


            Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) olarak, dualarımız Soma'da göçük altında kalan yüzlerce maden işçisi kardeşimiz için. Biran önce iyi haberlerini bekliyoruz. Hayatlarını kaybeden işçi kardeşlerimize Allah'tan rahmet ve tüm ülkemize baş sağlığı diliyoruz.  Serdar KARCILIOĞLU  BOYD Yönetim Kurulu Başkanı 
 

            Soma maden ocaklarında yaşanan felaket, bir iş kazasının çok ötesindedir. “Cinayet” sözcüğü bile durumu anlatmaya yetmemekte, dile ister istemez “katliam- kıyım” sözcüklerini getirmektedir.
            Türkiye Taş Kömürü’nün 140 dolarlık işçilik maliyetini, özelleştirmelerle, taşeronluk sistemiyle 24 dolara düşürenler,  ülkemizin maden ocaklarındaki ölümler dünya sıralamasında ilkler arasında yer almasının da sorumlusudur.

İş kazalarının, işçi ölümlerinin kader olmadığı, gelişmiş ülkelerdeki uygulamalardan açıkça görülmektedir. Hükümet artık bilime, uzman kişi ve kuruluşların sesine kulak vermeli; iş güvenliği ve işçi sağlığı için gerekli önlemleri almalıdır.
            “SOMA KATLİAMI”nın,  göstermelik değil gerçek sorumluları, en kısa zamanda hesap vermelidir.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak ölenlere rahmet, yakınlarına ve tüm ulusumuza baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

 

Derneğimiz, Soma’da yitirdiğimiz işçilerimizin çocuklarına destek olmak amacıyla oluşturacağı projeleri önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaktır. Saygıyla duyuruyoruz.
         Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Marmaris Şubesi

 

            Soma’da yaşanan bir kaza değil, açık bir iş cinayetidir!
            Bir avuç kömür için bir ömür veren maden işçilerini saygıyla anıyoruz!
Manisa’nın Soma İlçesi linyit kömürü üretimi yapan Soma Holding’e bağlı Soma Kömür A.Ş’ye ait bir ocakta meydana gelen trafosu patlaması sonucunda 250’yı aşkın işçi hayatını kaybetmiş, 100’ü aşkın işçi yaralanmıştır. Soma’da yüzlerce işçinin canına mal olan patlama bir kaza değil, yeterli iş güvenliği tedbiri alınmadığı için göz göre göre gelen bir iş cinayetidir. 12 yıllık AKP iktidarı döneminde iş cinayetlerinde 12 bini aşkın işçi yaşamını yitirmiştir. Soma’da yaşanan katliam, bugüne kadar yaşanan iş cinayetlerinin en son ve en acı halkası olmuştur.
            Türkiye’de her yıl maden ocaklarında onlarca işçi iş cinayetine kurban gitmesine rağmen bugüne kadar yaşanan ölümler karşısında hiçbir önlem alınmamış, göstermelik denetimler yapılmış, madenlerdeki çalışma koşulları ile ilgili en temel sorunlar göz ardı edilerek, katliam gibi cinayete resmen davetiye çıkarılmıştır.
            Soma’da yaşanan iş cinayetinin temel nedeni, yıllardır bütün itirazlara rağmen ısrarla hayata geçirilen özelleştirme ve taşeron çalıştırma sisteminin resmi devlet politikası haline getirilmesidir. Bugüne kadar yaşanan işçi cinayetlerinde olduğu gibi, son olarak Soma’da meydana gelen katliamın sorumlusu güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştıran, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri almayı maliyet unsuru olarak gören patronlar ve AKP Hükümetidir.
            29 Nisan’da üç muhalefet partisi Soma’daki maden ocaklarının araştırılması için ortak önerge vermiş, ancak söz konusu önerge AKP tarafından reddedilmiştir. AKP hükümetinin 2012’de çıkardığı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın kâğıt üzerinde kaldığı, gerekli denetimlerin yapılmadığı, üstelik bu denetimleri yapması gereken hükümetin, madenlerin denetlenmesi ile ilgili önergelerini reddettiği düşünüldüğünde, Soma’da yaşanan cinayetin asıl failinin kim olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.
            Maden işçileri her yıl bir avuç kömür için bir ömür verirken, yaşanan cinayetleri “kader”, ya da “takdir-i ilahi” olarak açıklayıp, ölenlerin ailelerine sadece “rahmet” dilemek, özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarında ısrarcı olmak yeni iş cinayetlerinin, yeni katliamların yaşanmasına davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir.
                 Soma’da yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren işçi kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı diliyor, göz göre göre yaşanan bu katliamın bütün sorumlularının hesap vermesini talep ediyoruz.
        Altan Kumbasar Marmaris EĞİTİM – SEN Temsilciliği

__________________________ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
         KAZANMAK SİZDEN!..
 Tıklayın
http://www.marmarisbulten.com/Haber/MUSTERiLERiNiZ_SiZE_BiZiMLE_ULASiYOR/

MARMARİS’İN AKLI SOMA’DA
tarih Tarih: 15.05.2014, 14:20 okunma Okunma: 1297
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales