Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MUĞLA KÜLTÜRÜ ORTACA'DA YAŞATILIYOR
MUĞLA KÜLTÜRÜ ORTACA'DA YAŞATILIYOR

MUĞLA KÜLTÜRÜ

ORTACA'DA YAŞATILIYOR
Ata Sevgi

            Muğla’nın Ortaca İlçesi’nde, geleneksel Ekin Kültür Sanat Günleri’nin bu yıl 9.su yapıldı. Ortaca’nın Ekşiliyurt, Yerbelen, Karaburun, Cumhuriyet, Dikmekavak, Çaylı, Arıkbaşı, Bahçelievler, Dalaklı, Atatürk, Terzialiler ve Beşköprü Mahallelerinde yapılan etkinliklerde görev alan sanatçıların tamamı Ortaca Halkı’ndan oluşuyor.

                Ortaca Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Birimi’nden bu gün (22 Temmuz 2009)  verilen bilgiye göre, geçen hafta (15 Temmuz 2009)  tamamlanan, Ortaca Belediyesi Ekin Bülteni’nince düzenlenen etkinliklerde; her gece mahalle muhtarlarının, davul zurna eşliğinde keşkek ikramı ve tombala çekilişi için bilet dağıtımıyla başladı.

            Ekin Editörü ve Etkinlik Sorumlusu Nadir Şahin’in hazırladığı, her mahallenin tarihsel ve o mahallede yaşayıp vefat eden insanların fotoğraflarının sunulduğu  sinevizyon gösterisi, ölenlerin yakınlarının duygulu anlar yaşamasına neden oldu.

 

            Ortaca Belediye personelinden oluşan halk oyunları ekibinin, zeybek gösterileri, mahalle büyüklerinin mahalleler hakkında anlattıkları tarihi anılar Ortacalılar tarafından ilgiyle izlendi. Ve ortacanın yaşayan tarihleri,  Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik tarafından plaketle ödüllendirildi.

            Belediye Personelleri Okan Gökçen, Sunday Keser, Tansel Türkmen, Osman Uysal, Ertuğrul Yılmaz, Ümit Kundakçı, Enver Karaçelik, Muhammet Tokcan’dan oluşan grup, “Ormancı” türküsünü  orta oyunu olarak sundular.
           Omancı türküsünü besteleyen Pisili Kemancı Tahir Usta’ yı,  şerbetçi Hayrettin dede canlandırarak, cümbüşü ile bu türküyü seslendirdi. 
Ortaca’ da eski köy düğünlerinde yapılan “kapma” oyun yarışmasına, mahalle gençleri büyük ilgi gösterdiler. Etkinlikler  Prof. Dr. Üstün Dökmen’ in yazdığı; Adım Tiyatro Grubu’ndan  ünlü tiyatro sanatçısı Ercüment Balakoğlu ve arkadaşlarının sergilediği “Komşu köyün delisi” adlı oyun ile sona erdi.

            Ortaca belediyesinin kamyon üzerinde seyyar olarak Ortaca’ nın her mahallesinde ve her gece düzenlendiği kültür sanat turnesi, Ağustos ayının ilk haftasında Kanal Türk televizyonunda yayınlanacak. (AjansSevgi / Marmaris)

 
 
MUĞLA KÜLTÜRÜ ORTACA'DA YAŞATILIYOR
tarih Tarih: 22.07.2009, 19:34 okunma Okunma: 4301
Yorumlar
cok güzel nadir abi ben murat belkı hatırlarsın erolun dükkandaydım sesin ses kolonları yapmıştık burhanna beraber
Tarih: 18.12.2009 - 21:08 | Gönderen: murat güneş
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales