Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MUĞLA’DA DOMUZ GRİBİ AŞISI BAŞLADI ÖNCELİK GEBELERDE
MUĞLA’DA DOMUZ GRİBİ AŞISI BAŞLADI ÖNCELİK GEBELERDE

              Muğla Valiliği’nden bugün ( 9 Aralık 2009) verilen bilgiye göre; İl Sağlık Müdürlüğü’nce, Gebelere Adjuvansız Pandemik A (H1N1)2009 Aşısı başlıklı  yapılan açıklamada; “Halk arasında ‘domuz gribi’ diye bilinen ‘Pandemik Grip’ kolay bulaşan bir hastalık olup, bütün dünyada ve ülkemizde hızla yayılmaktadır. Hastalık özellikle risk gruplarında ağır seyrederek ölümlere yol açmaktadır. Zatürre, sinüzit, orta kulak iltihabı grip nedeniyle sıkça görülen komplikasyonlardan olup, ayrıca beyin dokusu, kalp kası ve kas iltihabı ile Guillain-Barre Sendromu başta olmak üzere birçok komplikasyon görülebilmektedir.
           
Hastalığın risk grupları içerisinde yer alan gebelere yönelik adjuvansız Pandemik A (H1N1) 2009 grip Aşısı uygulamasına 07.12.2009 tarihinden itibaren başlanmıştır.       

              Gebe aşıları her ilçede belirlenen 1 merkezde uygulanacak olup bu merkezler; Muğla Merkez İlçede, Muğla 2 Nolu Merkez Sağlık Ocağı, Bodrum İlçesinde, Bodrum 1 Nolu Merkez Sağlık Ocağı, Dalaman İlçesinde, Dalaman 1 Nolu Merkez Sağlık Ocağı, Datça İlçesinde, Datça Merkez Sağlık Ocağı, Fethiye İlçesinde, Fethiye Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi, Kavaklıdere İlçesinde, Kavaklıdere Merkez Sağlık Ocağı, Köyceğiz İlçesinde, Köyceğiz Merkez Sağlık Ocağı, Marmaris İlçesinde, Marmaris 1 Nolu Merkez Sağlık Ocağı, Milas İlçesinde, Milas 1 Nolu Merkez Sağlık Ocağı, Ortaca İlçesinde, Ortaca 1 Nolu Merkez Sağlık Ocağı, Ula İlçesinde, Gökova Sağlık Ocağı, Yatağan İlçesinde, Yatağan 1 Nolu Merkez Sağlık Ocağı olarak belirlenmiş olup, bu merkezlerde her gün gebe aşılaması yapılacaktır.
Güvenlik ve Yan Etkiler
        
Aşının Güvenilirliği: Türkiye’de kullanılmakta olan aşılar; bilim adamlarının süzgecinden geçerek Avrupa İlaç Ajansı, Amerika Gıda ve İlaç İdaresi ile Avrupa’daki ve Dünyadaki birçok ülkede ve ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış aşılardır. Aşıların ruhsat alması onların güvenli oldukları anlamına gelmektedir.
           
Aşının Yan Etkileri: Pandemik A (H1N1) 2009 aşısı uygulaması sonrası %1-10 oranında ortaya çıkabilecek yaygın durumlar şunlardır: Aşı uygulanan yerde kızarıklık, hassasiyet ya da şişlik, Baş ağrısı, ateş, Mide bulantısı, Terleme Artışı, Üşüme, titreme, Kasık, koltuk altı ve boyun lenf bezlerinde şişlik. Bu durumlar genellikle aşıdan hemen sonra ortaya çıkabilir ve 1-2 gün içinde tedavi gerektirmeksizin kaybolur. 
                   Mevsimsel grip aşısından sonra görülen ve Pandemik aşıdan sonra çok nadir de olsa  görülebileceği varsayılan yan etkiler; Ciddi alerjik reaksiyon, anaflaksi, Damar iltihabı, sinir iltihabı, beyin dokusu iltihabı, Guillain-Barre Sendromu.
         Aşı yapılmasının sakıncalı olduğu başlıca durumlar şunlardır:  Ciddi yumurta alerjisi,  Daha önce grip aşısı uygulamaları sonrası gelişen ciddi alerjik reaksiyon, Önceden geçirilmiş Guillan-Barre Sendromu “ denildi. (AjansSevgi / Marmaris) 

MUĞLA’DA DOMUZ GRİBİ AŞISI BAŞLADI ÖNCELİK GEBELERDE
tarih Tarih: 10.12.2009, 01:00 okunma Okunma: 2146
Yorumlar
bence domuz gribi diye bişe yok gebeler vurulmasın sağlıklı değil domuz gribi aşısı
Tarih: 28.01.2010 - 09:01 | Gönderen: sibel dağlı
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales