Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MEB' DEN HER KIZI OKUTMA PROJESİ
MEB' DEN HER KIZI OKUTMA PROJESİ

MEB’DEN HER KIZI OKUTMA PROJESİ

 

            Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 487 bin 910 kız çocuğun ortaöğretim seviyesinde okullaşmasını sağlamak amacıyla "Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşmasının Artırılması Projesi" başlattı. Proje, 16 milyon Avro’ya mal olacak.

            Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü imzasıyla Muğla Valiliği’nden önceki gün (3 Temmuz 2009)  yapılan açıklamada;” Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 487 bin 910 kız çocuğun ortaöğretim seviyesinde okullaşmasını sağlamak amacıyla, "Özellikle Kız Çocuklarının Okullaşmasının Artırılması Projesi" başlattı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, projenin tanıtımı için MEB Tevfik İleri Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.  Bakan Çubukçu, bilgi odaklı bir ekonomide, kadınların etkin rol alabilmeleri için sadece okur-yazar değil, eğitimin her düzeyinde bulunmalarını ve nitelikli bir eğitim almalarını gerektirdiğini vurguladı ve Türkiye ve Avrupa Komisyonu arasında imzalanan ve Milli Eğitim Bakanlığı Projeler Koordinasyon Merkezi Başkanlığı'nca koordine edilecek yeni bir proje başlatıldığını bildirdi.

            Kız Çocuklarının Okullaşmasının Artırılması Projesi ile başta kadınlar olmak üzere insan kaynaklarının geliştirilmesi ve iş piyasasına girişi için kız çocuklarımızın ortaöğretim seviyesinde okullaşmasının artırılmasını amaçlamaktayız" diyen Bakan Çubukçu, kız öğrencilerin ortaöğretim seviyesinde okullaşmasının daha düşük olduğuna işaret etti. Bu nedenle projede "özellikle kız çocukları" ifadesinin kullanıldığını söyleyen Çubukçu, projenin, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali İşbirliği fonlarından bütçelendirildiğini ve 16 milyon avroya mal olacağını söyledi.

            Bakan Çubukçu, hibe programının sivil toplum kuruluşlarının, eğitim kurumlarının ve yerel idarelerin, konuyla ilgili hazırladıkları projelere destek vermek üzere planlandığını belirtti ve  kız çocuklarının okullaşmasında yerel unsurların önemli olduğunu vurguladı.

            Coğrafi ve kültürel farklılıkların, çeşitli etkenlerin kız çocuklarının okullaşmasını engellediğini anlatan Bakan Çubukçu, sivil toplum kuruluşlarına bu projeye aktif şekilde katılmaları için çağrıda bulundu. Çubukçu, projeyle öncelikle kız çocuklarının lise veya mesleki eğitim kurumlarına kayıt oranlarını artırmayı, kız çocuklarının okuldan ayrılma oranlarını azaltmayı, kızların ve kadınların mesleki iş gücüne yönelik kabiliyet ve yeterliliklerini artırmayı hedeflediklerini anlattı.

            Temel öğretimin zorunlu olduğunu, ortaöğretime ise isteği bağlı olarak gidildiğini hatırlatan Bakan Çubukçu, kız çocuklarının ortaöğretimde ve daha ileri düzeyde eğitim almalarını istediklerini söyledi. Ortaöğretim seviyesine geçen kız çocuklarının üniversiteye gitmekte zorlanmadıklarını belirten Bakan Çubukçu, projenin 43 ilde uygulanacağını, hedef kitlede özellikle ortaöğretim çağındaki okula gitmemiş kız çocukları ile yetişkinler olduğunu söyledi.” denildi. (AjansSevgi / Marmaris)          

MEB' DEN HER KIZI OKUTMA PROJESİ
tarih Tarih: 05.07.2009, 16:18 okunma Okunma: 2155
Yorumlar
İzmirde yaşayan yeğenimin okutulmasını istiyorum.Yardımınızı rica ederim. Lütfen irtibat kuralım.
Tel: 0533 869 85 18
Tarih: 06.06.2010 - 18:20 | Gönderen: mustafa kocabaş
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales