Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MATCH RACE CUP' LA YELKENLER FORA!..
MATCH RACE CUP' LA YELKENLER FORA!..

          MATCH RACE CUP’ LA YELKENLER FORA!..

                       

Ülkemizde yapılan Match Race yarışlarının en kapsamlısı olan Match Race Cup Türkiye’nin ikinci ayağı;  01-02-03 Ağustos 2008 tarihleri arasında Bodrum Ortakent Scala Beach’te gerçekleştirilecek.

İkinci ayakta, yarışçılar 31 Temmuz 2008, Perşembe günü antrenman yaparak, yarışacakları tekneleri ve parkuru tanıyacaklar. Aynı akşam yapılacak brifingde kuralar çekilerek takımlar eşleşecek. Match Race Cup'ta ekipler, Beneteau First Class 7.5 tekneler ile yarışacaklar.

Ekipler,  01-02 Ağustos 2008 tarihlerinde yapılacak gurup elemeleri sonrası, 03 Ağustos 2008, Pazar günü kupalar için denize açılacak. Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü himayesinde yapılacak, ikinci etap yarışını yönetecek hakem Danimarka'dan Paw Hagen olacak.

Match Race Cup, karada ki izleyiciler de düşünülerek, ikramlar ve müzik eşliğinde yarışların bir panayır havası içinde geçmesi sağlanacak şekilde organize edildi. Kurulacak standlardan ikramlar, ilginç ürünlerden alış veriş olanakları, DJ eşliğinde müzikler ve daha bir çok sürpriz katılımcılar ile buluşacak.

Toplam 3 ayaktan oluşan Match Race Cup, Türkiye yelken yarışlarının ilk ayağı 30 Mayıs – 01 Haziran 2008 tarihleri arasında yine Bodrum’da gerçekleştirilmişti. Son ayak yarışları ise 12-14 Eylül 2008 tarihlerinde yapılacak.Türkiye’deki tanınmış dümenci ve ekiplerin katılacağı üç ayak sonunda en çok puanı toplayan takım “Döner Kupa” yı alacak ve önümüzdeki yıl da bu kupayı elinde tutmak için yelken açacak.

Dünyanın en gözde yelken yarışlarından birisi olan “World Match Racing Tour” un, önümüzdeki 2009 yılında birinci ayağının “Match Race Cup, Türkiye” olması görüşmelerin devam etmektedir.

Match Race Cup, Pegasus Hava Yolları, Raymarine, Doğuş Holding, Koç Allianz, Sailman, Marina Yacht Club, Kavaklıdere, Strateji, Cibalikapı Balıkçısı, Bodrum Ticaret Odası, Denizhan Restaurant, Medicare,  Sailfoto, Club Müskebi, Qsails, Selden, Bodrum Cruise Port, Yacht Türkiye, Ekmekçi ve Scala Beach tarafından desteklenmektedir.

Bilgi için: Yılmaz Canözer  0 536 312 9023   

Saner Gülsöken  0 532 275 9195  

 

                  MATCH RACE NEDİR?

              Günümüzde, seyircilerin rahatlıkla izleyebildiği futbol, tenis, basketbol gibi spor dallarının son derece popülerlik kazandığı tartışılmaz bir gerçektir. Bu kaçınılmaz gerçeği göz ardı etmeyen dünya yelkenciliği de, son dönemlerde tüm dünyada son derece popüler hale gelen, ekiplerin eşit teknelerle Match Race yarışlarına ağırlık vermiştir.
             Yelkenli tekne yarışlarının en heyecan vericisi olan Match Race, takımların ikişerli olarak eşleşerek kendi aralarında yarıştığı, farklı ayaklardan oluşan ve eleme usulüyle gerçekleşen bir turnuvadır.
             Başlangıç ve bitiş noktaları kıyıya yakın olan Match Race’in yarış parkuru ovaldir. Start çizgisi, iki şamandıra arasında olan ve rüzgara dik açıda konuşlanmış bir hattır. Tekneler bu hattan başlar ve rüzgara dik olarak seyrederek ilk şamandıraya giderler. Bu şamandırayı dönerek balon yelkenini basarlar ve ikinci şamandıraya doğru giderler. İkinci şamandıra start hattının yaklaşık 50 metre kadar üzerindedir. Bu turu 2-3 kere yaptıktan sonra finiş hattında yarışı bitirirler, yarışlar yaklaşık yarım saat sürer.
            Yarışlar sırasında, yarışan iki ekip dışındaki ekipler sahilde bekler; yarışma sırası gelen ekipler ile yarışı sona eren ekiplerin yer değişimi, görevli botlar tarafından sağlanır.
Yelkenlilerin rüzgara karşı harekete geçtiği Orsa, rüzgarın arkadan geldiği seyir olan Pupa ve zafer anının belli olduğu Pupa seyrinin sonu olarak üç aşamadan oluşan Match Race, deniz ve yelkenli tutkunları için vazgeçilmez bir heyecandır
. (AjansSevgi)

MATCH RACE CUP' LA YELKENLER FORA!..
tarih Tarih: 29.07.2008, 11:03 okunma Okunma: 2488
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales