Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS THD: HES PROJELERİ DOĞAL YAŞAMI YOK EDECEK
MARMARİS THD: HES PROJELERİ DOĞAL YAŞAMI YOK EDECEK

                          Tüketici Hakları Derneği Marmaris Şube Başkanı Mehmet Hasbioğlu; ülke genelinde gündemde olan  Hidro Elektrik Santralleri  (HES) için  AKP Hükümeti’nin kamuoyunu yanılttığına dikkat çekerek;Siyasi iktidar,  projelerin önünü açacak bir düzenlemeyi “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı” adı altında apar topar Meclis’e sunmuş bulunmaktadır. Eğer bu Tasarı bu haliyle Meclis’ten geçerse korunması gereken doğal yaşam alanlarının, temiz su havzalarının bir daha geri dönülemez şekilde ortadan kaldırılması tehlikesiyle karşı karşıya kalınacaktır. AKP Hükümeti’nin başka uygulamalarında da görüldüğü gibi, “kullanma” her zaman “korumadan önce gelmekte; bu muğlak ilkenin sağladığı olanakla doğal alanlarımız rahatlıkla rant alanları haline dönüştürülmeye çalışılmaktadır.” dedi.
               
Hasbioğlu bugün (13 Aralık 2010) yaptığı basın açıklamasında;” Doğal yaşamı tahrip edecek değil, koruyacak yasa istiyoruz! Akarsular özgür aksın diyoruz! Tabiatı bozuk yasa istemiyoruz!..
               
Bilindiği gibi, ülkemize hiçbir ciddi ekonomik getirisi olmayan, HES’ler, halkımızın yaşam damarı olan ekolojik varlıklarımızı tehdit etmektedir.  Yandaş veya yabacı yatırımcılara rant sağlayacak olan yüzlerce HES projesi özellikle son yıllarda artan şekilde uygulanmak istenmektedir.  
           
Bu süreçte, binlerce yıldır özgürce akmakta olan akarsularımız, yaşam kaynağı olan biyolojik zenginliklerimiz halkın doğal kullanımından alınmakta, metalaştırılarak özelleştirilmeye çalışılmaktadır.
  
            Siyasi iktidar, şimdi de, bu doğrultudaki bütün çevre düşmanı, yaşam düşmanı projelerin önünü açacak bir düzenlemeyi “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı” adı altında apar topar Meclis’e sunmuş bulunmaktadır. Eğer bu Tasarı bu haliyle Meclis’ten geçerse korunması gereken doğal yaşam alanlarının, temiz su havzalarının bir daha geri dönülemez şekilde ortadan kaldırılması tehlikesiyle karşı karşıya kalınacaktır.
            
Yasa’nın amacının belirtildiği 1.Maddesi’nde doğal varlıklar üzerinde “koruma kullanma dengesi” gözetileceği belirtilmiştir. “Koruma kullanma” ilkesinde, AKP Hükümeti’nin başka uygulamalarında da görüldüğü gibi, “kullanma” her zaman “korumadan önce gelmekte; bu muğlak ilkenin sağladığı olanakla doğal alanlarımız rahatlıkla rant alanları haline dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Bu Tasarı’nın da esas amacının böyle bir rant yaratma, rant projelerinin önündeki çevre korumacı yasal engelleri ortadan kaldırma olduğu daha başlangıç maddelerinden anlaşılmaktadır. Tasarıda üstün kamu yararı kavramı ileri sürülmekle birlikte, tasarının özü kamu yararı kavramının tamamen zıddı bir anlayışla hazırlanmıştır. Tasarıya göre; üstün kamu yararının söz konusu olduğu durumlarda, Tasarı’daki ifadesiyle;  Tabiatı Koruma Alanlarında, Yaban Hayatı Koruma Sahaları’nda, Gen Koruma Alanlarında, Korunan Alanlarda doğaya zarar veren, su havzalarını olumsuz yönde etkileyebilecek olan büyük ticari-yatırım projeleri yapılabilecektir.
           
Eğer, bu tasarı yasalaşırsa “Üstün kamu yararı” gerekçesi öne sürülerek binlerce özel HES projesi hiçbir çevre kaygısı gözetilmeden uygulamaya geçirilebilecek; Türkiye’nin en zengin akarsu havzaları özelleştirilebilecek; bütün doğal varlıklar kamusal varlıklar olmaktan çıkarılabilecektir.
                
 Tasarı’ya göre; çevre korumasında önemli bir işlevi olan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları’nın doğal sit alanları konusundaki yetkileri elinden alınmakta, bu yetki neredeyse tamamı Hükümet tarafından atanmış bürokratlardan oluşturulacak yeni bir kurul olan Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Kurulu’na devredilmektedir.
               
Bu durumda hali hazırda ülkemizdeki binden fazla doğal sit alanının içerisinde bulunan su havzalarının HES projeleriyle birlikte özelleştirilmesinin önü açılmış olacaktır.
               
Başta yaşam damarımız olan sularımız olmak üzere, bütün yaşam alanlarımızın özelleştirilmesine, talan edilmesine yol açabilecek bu çevre zararlısı, tabiatı bozuk tasarının geri çekilmesi için bütün duyarlı vatandaşlarımızı, kitle-meslek örgütlerini, el birliği, mücadele birliği yapmaya çağırıyoruz.” dedi. (AjansSevgi / Marmaris)

MARMARİS THD: HES PROJELERİ DOĞAL YAŞAMI YOK EDECEK
tarih Tarih: 14.12.2010, 01:27 okunma Okunma: 1530
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales