Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS TARSUS ADANA VE TÜRKİYE’DE SAĞLIK DEVRİMİ(!)
MARMARİS TARSUS ADANA VE TÜRKİYE’DE SAĞLIK DEVRİMİ(!)

            Aslında böyle bir yazı yazmak, aklımdan bile geçmezdi…
         
27 Şubat 2011 Pazar günü, büyük bir heyecanla baskıya hazırladığımız, Pazartesi sabahı da sizlerle buluşturmaya çalıştığımız  Marmaris Bülten Gazetesi’nde son değişiklikleri yapıyorum.  Çalan telefon ve o kimselerin asla  beklemediği acı haber;” Ataa annemi hastaneye kaldırdık, yoğun bakımda!..” arayan ablamdı…
            
Hissettiğim tatlı heyecan, bu kez içimde daha da büyüdü ve içimdeki sevinç acı veren hüzne dönüştü. Hızlıca yola çıkarak Pazartesi sabahı memleketim Tarsus’a, doğruca hastaneye indim. Ve o dayanılamaz görüntü!.. Uzunca bir süredir göremediğim canım annem; yoğun bakım odasında ama görünüm, sanki bakım değil yoğun işkence, yoğun ölüm odası!..
    
     İrademi güçlü tutmaya çalışarak doktoruyla görüştüm, “Durum nedir, ne yapılmaktadır?” öğrenmeye çalışırken huzursuz bir şekilde orada bir terslik olduğunu, annemin neredeyse ölmek üzere olduğu kanısına vardım… Her şeye rağmen yapacak bir şeyler olduğu düşüncesiyle, operasyonel bir hızla telefon trafiğine girdim. 
          
Canım annem; aynı gün saat 15.22 sıralarında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi yoğun bakım servisine, ambulansla Adana’ya götürüldü. Bunlar görünen kısımlar tabii. Peki ya görünmeyenler?..
          Tarsus Devlet Hastanesi (eski SSK Hastanesi) Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi’ne ilk girdiğim anlarda gördüğüm, canım annem ve o an orada bulunan 7 - 8 hastanın durumu hala gözümden gitmiyor!.. Sanki yoğun bakım dedikleri; yoğun ölüm!..
          
     Düşünebiliyor musunuz; canım annem yoğun bakım odasındayken, sanki Filistin askısında işkence yapılan, acılar içinde kıvranan biri görünümündeydi ve odadan çıkarılır çıkarılmaz, henüz ambulansa binme aşamasında bile, daha huzurlu bir görünüm almıştı.
              
Yanılmadığım sevk sırasında ortaya çıktı. Türkiye’de, devlet hastanelerinin birçoğunda olan acı gerçek; annemin yoğun bakım tedavisi aşamasında, kullanılan solunum cihazının yetersizliği çıktı.
        
     Saat 16 sıraları, Adana’ya Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne ulaştığımız anlarda, bir yandan annemin iyileşeceği umutlarım artarken, aklım Tarsus’ta kalmak zorunda kalan diğer hastalarda kaldı, onlara ne olacaktı?” bunları da düşündükçe üzüntüm daha da arttı.
         
     Bugün 5 Mart 2011, Cumartesi ve çok sevgili canım annem şuan 7. günde hala yoğun bakımda olmasına rağmen, düzelme aşamasına girdi. Eski sağlıklı günlerine dönmesi için, umutla sabırla, bekliyoruz. 
        
     Sözüm sağlık çalışanlarına değil elbette. canlı yaşadığım örnekte bile gerek doktorlar gerek hemşireleri ve diğerleri; insanımız işlerini yapabilmek için canla başla çalışıyorlar, buna eminim. Sözüm “Türkiye’de sağlıkta devrim yaptık!..” diyebilecek kadar, yalanı doğruymuş gibi söyleyen yetkililere!..
         
      Sizler hastanelerde kimi kimsesi olmayan, olsa bile donanım eksikliğini bilmeden, “Gereken her şey yapılıyor.” denilmesine rağmen ölen kişilere; “ Takdiri ilahi, kader.” diyebilir misiniz, günahlarını üstlenebilir misiniz?..
               Unutmamanız gereken bir şey var;" ÖLÜLER OY KULLANAMAZ!..

                                                  GÜNCELİTE – Ata Sevgi
                                                   
 5 Mart 2011 ADANA

MARMARİS TARSUS ADANA VE TÜRKİYE’DE SAĞLIK DEVRİMİ(!)
tarih Tarih: 05.03.2011, 17:19 okunma Okunma: 2273
Yorumlar
yazmış olduğunuz yazıyı okudum duygulanmamak elde değil anlayana sivri sinek saz misali yönetenlere davul zurna az misali gibi
Tarih: 17.03.2011 - 14:41 | Gönderen: Mahmut Ömür / Tarsus
Ata arkadaşım geçmiş olsun, umarın annen en kısa sürede sağlığına kavuşur. Ülke bir acı sona doğru hızla ilerliyor, idareciler sadece ceplerini doldurmaya bakıyor. İhale çıksın avanta kapılsın, alınan işe yararmı diye düşünen yok.
Tarih: 05.05.2012 - 14:57 | Gönderen: Tanzer Çokcoşkun
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales