Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS KÖRFEZİ ARAŞTIRMALARI DEVAM EDİYOR
MARMARİS KÖRFEZİ ARAŞTIRMALARI DEVAM EDİYOR

                Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) ve Muğla Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi iş birliğiyle, 10 Mayıs’ta başlatılan, “Marmaris Körfezi’nde deniz dibi ve deniz suyu bilimsel araştırmaları” devam ediyor.
               MÇD’den  verilen bilgiye göre; İkincisi 9 Haziran’da yapılan çalışmalar;  Üniversite tarafından belirlenmiş 18 istasyonda her ay tekrarlanarak bir yıl sürecek. Haziran ayı çalışmasıyla ilgili MÇD’den yapılan açıklamada; “İstasyonlarda derinlik durumuna göre, 0-10-20-30 metrelerde; sıcaklık, tuzluluk, çözünmüş oksijen, pH, iletkenlik, dikey görünürlük, su rengi ölçümleri yapılmış, her derinlikten koliform bakteri tayinleri ve diğer bazı parametrelere bakılmak üzere su örnekleri alınıştır. Horizontal ve vertikal çekimle plankton ve grab ile çamur örneklemeleri de gerçekleştirilmiş, ayrıca bazı meteorolojik gözlemler de yapılmıştır.

               Bu çalışmada, körfez kirliliği tespiti için belirlenmiş noktalara dalışlar yapılmıştır. Bu dalışlarda elde edilen Foto ve Video görüntüleri ile mevkileri ayrı bir körfez temizliği projesi için parselleme çalışmalarında kullanılacaktır. 9 Haziran tarihinde gerçekleştirilen çalışmada; 2. Körfez analiz çalışması, Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Ahmet Nuri Tarkan Liderliğinde Üniversiteye ait 13 kişilik bir ekiple gerçekleştirilmiştir. MÇD Organizasyonunda, MÇD Üyesi 5 Dalgıç, su altı kameraları ve ekipmanları ile görev almıştır.
              
              
Dalgıçlar, muhtelif derinliklere dalarak numuneler almış ve kirlilik düzeyini, yatay ve dikey görüş mesafesini görüntülemişlerdir. İstasyonlarda çeşitli derinliklerden alınan numunelerden elde edilen veriler, aynı anda Teknede kurulan laboratuar donanımı ile ön değerlendirmeye tabi tutulmuştur. İleri değerlendirme ve analiz için alınan numuneler, steril kap ve buzluklara konarak Üniversiteye götürülmüştür. Çalışma, 7-8 saat sürmüştür. Bundan sonraki süreçte, denizden yapılacak çalışma programı yanında, ayrı bir ekiple, karadan azmakların izlenmesi, denetlenmesi ve ölçümleri de yer alacaktır.   Yapılan çalışmalarla ilgili ilk bilimsel veriler, altıncı ayın sonunda alınmaya başlanacaktır.” denildi.

MARMARİS KÖRFEZİNDE İLK KEZ GÖÇMEN DENİZANASI BULUNDU
           
Açıklamada ayrıca, “Dalgıçlar tarafından alınan, 3 adet Minemiopsisleidy- “Taraklı Medüz”  incelenmek üzere Üniversite ekibine teslim edilmiştir.
                  Çalışmanın son istasyonu olan Körfez Kuzeyi E 0281444 N 0364932 koordinatında deniz dibinde genç bir yunusa ait çene, kafatası ve çeşitli kemik parçaları bulundu. Aynı noktada görülen, yaklaşık yarım metre çapında ve ve 4 kilo 180 gram ağırlığındaki canlının Ropilama Nomadica (Göçmen denizanası) olduğu tahmin edilerek dalgıçlar tarafından tekneye alındı. İlk inceleme sonucunda
, deniz anası ile birlikte seyahat eden ve korunan bölgenin balık türlerinden olmayan iki küçük balığın birinin çinakop, diğerinin istavrit olduğu belirlendi.  Prof. Dr. Tarkan, bu türün denizanalarının en yakıcı türü olduğunu belirtti. Prof. Dr. Tarkan, "Bu türün ana vatanı Hint Okyanusu. Ancak son yıllarda Doğu Akdeniz’de hızla yayılmaya başladı. Akıntılar yolu ile önce İskenderun Körfezi sonra Mersin, Taşucu’ na kadar geldi. Ege yakınlarında ilk kez bugün görüldü. Hızla yayılıyorlar, yakın zamanda Ege’nin içlerinde de rastlanabilir. Gövdesinde 5 milyara yakın zehirli kapsülcüğe sahip iğne taşıyor. Temas edene bunların en az 300- 500’ünü saplıyor. Yakıcı zehirlerini derinin altına geçiriyor ve o insanda kalp krizine, aşırı acıya neden olabiliyor. İnsanın iğnelerin saplandığı yeri kesip atası geliyor" dedi.
ALKOL VE AMONYAKLA SİLİNMELİ
             
Prof. Dr.Tarkan, yazın gelmesiyle birlikte hem Ropilama Nomadica hem de diğer denizanalarıyla temas edebilecek insanlar için de korunma yöntemlerini şu sözlerle aktardı:”Dokunulan bölge hemen deniz suyuyla hafifçe yıkanmalı. Kesinlikle tatlı su veya buz kullanılmamalı. Temas bölgesi sirke ya da yüzde 40- 70’lik alkol veya amonyak ile yıkanarak ilk müdahale yapılmalı. Acı, şişlik, kaşıntı ya da yanma devam ederse, mutlaka ama mutlaka doktora başvurulmalı.
              Göçmen deniz anası, incelenmek üzere Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi laboratuvarına götürüldü.” Denildi. (AjansSevgi / Marmaris)

MARMARİS KÖRFEZİ ARAŞTIRMALARI DEVAM EDİYOR
tarih Tarih: 11.06.2011, 22:21 okunma Okunma: 1831
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales