Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS KÖRFEZİ’NDE BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR BAŞLADI
MARMARİS KÖRFEZİ’NDE BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR BAŞLADI

                  MÇD ve Muğla Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi iş birliğiyle, Marmaris Körfezi’nde deniz dibi ve deniz suyu bilimsel araştırmaları başladı. Yaklaşık 1 yıl sürecek bu ilk çalışma sonucunda; Marmaris Körfezi’yle ilgili, çok yıllık kaynak oluşturacak verilerin oluşturulması bekleniyor.

İlhan Barlas
            Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) ve Muğla Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi işbirliği ile Marmaris Körfezi’nde deniz suyu özellikleri analizleri ve dip taramaları yapılıyor. Uzun süreçli bir projenin ilk çalışması olan ölçüm ve dip tarama işlemleri 11 Mayıs 2011 Çarşamba günü,  Muğla üniversitesinden gelen öğretim üyesi ve yüksek lisans öğrencileri ve Marmaris’ten 4 gönüllü dalgıcın katılımı ile başladı. Üniversitenin bir araştırma gemisi olmadığı için,
Neptün Express Teknesi sahibi Anıl ve Ali Berk kardeşler, projeye gönüllü destek verdiler.
 
                Sabah saatlerinde Neptun Express teknesi  ile denize açılan ekipte yer alan  Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan ,Yrd. Doç. Dr. Nedim Özdemir, Yrd. Doç. Dr. Bahadır Önsoy, Yrd. Doç. Dr. Menekşe Didem Ercan, Arş. Gör. Nurçin Gülşahin, Yrd. Doç. Dr. Tülin Çoker, Yük. Lis. Öğr. Şeyma Merve Kaymaz, Arş. Gör. Sercan Yapıcı, Doktora Öğr. Pınar Özkahya, Dalgıçlar Serkan Avcı, Sedat Buşa, Bülent Ersamuk veAli Osman Ernalbant,  yaklaşık 7 saat süren çalışmalarda
Marmaris Koyu’nun 18 farklı noktasından analizleri yapılmak üzere deniz suyu örnekleri aldı, iki farklı noktadan dalış yaptı.

            
 Yaklaşık 3 yıl sürecek çalışmalar yaz ve kış ayları süresince bir ayı geçmeyen periyotlar ile tekrarlanırken, ilk sonuçlar 6.ay  sonunda belli olmaya başlanacak.
Uzay çalışmalarından sonra dünyanın en pahalı araştırmalarının deniz araştırmaları olduğunu bildiren proje sorumlusu  Prof. Dr. Ahmet Tarkan tüm kurum, kuruluş ve şahısların Marmaris’in geleceğini kurtarmaya yönelik bu projeye destek vermeye çağırdı.
              Açıklama yapan MÇD Başkanı Ahmet Kutengin,
 “Umarız  Marmaris’i yönetenler, yapılan çalışmaları ciddiye alır ve değerlendirirler. Marmaris ve doğayı yarınlara, çocuklarımıza bırakma çabalarımızda bizlere destek vermeleri en büyük dileğimiz. Çalışmalarımızın devamı için Marmaris’teki tüm kurum, kuruluş ve şahısların maddi ve manevi desteklerine ihtiyacımız var. Oldukça maliyetli olan, ancak Marmaris’in geleceğini doğrudan ilgilendiren bu çalışmalara destek almadan devam edebilmemiz ne yazık ki mümkün değil” dedi.
              Muğla Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Tarkan, en büyük sıkıntılarının geçmişe yönelik ellerinde bilimsel veriler olmadığını, çalışmalarını ancak burada yaşayanların gözlemlerinden elde ettikleri veriler ile yapabildiklerini, bununda son derece sağlıksız olduğunu, amaçlarının kendilerinden sonraki nesillere bilimsel veriler bırakabilme çabası olduğunu söyleyerek;  ”Muğla Üniversitesi olarak,  bölgemize yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz, ancak çok yeni fakültemizde ciddi alt yapı eksikliklerimiz söz konusu. Çok pahalı olan deniz çalışmaları için donanımlı bir teknemizin olmaması en büyük eksikliğimiz.

                   MÇD’den böyle bir teklif geldiğinde ben ve ekibimiz çok mutlu olduk. Biz denizciyiz, denize çıkmazsak hasta oluruz, bu çalışmalar boşa gitmeyecek çalışmalardır, Bir yıl sürecek ve her ay deniz suyu örneklerinin alınacağı bu çalışmanın ilk sonuçlarını altıncı ayda vermeye başlayacağız. Birinci yıldan sonra da daha az sıklıkla da olsa sürmesi gereken bu çalışmalar yıllar sonra konuyu araştıran bili insanlarına Marmaris koyunun nereden nereye geldiği konusunda ciddi veriler sunacaktır.
           
İnsan olmazsa denizler kirlenmez, derelerden özellikle yağmurlu havalarda gelen suların içeriği bizler için çok önemli. Denizlerin kendi kendisini kurtarması için bir kapasite söz konusudur, bu kapasite aşılırsa geri döndürülmesi olanaksız sonuçlar ortaya çıkmaktadır.“ dedi.
(AjansSevgi / Marmaris)
__________________________
HANGİ SANDIKTA OY KULLANACAĞINIZI ÖĞRENMEK İÇİN
 lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.
 
http://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp

MARMARİS KÖRFEZİ’NDE BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR BAŞLADI
tarih Tarih: 13.05.2011, 01:33 okunma Okunma: 3430
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales