Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS KENT KONSEYİ'NDEN ENGELLİLER MECLİSİ İSTEĞİ
MARMARİS KENT KONSEYİ'NDEN ENGELLİLER MECLİSİ İSTEĞİ

MARMARİS KENT KONSEYİ’NDEN

ENGELLİLER MECLİSİ İSTEĞİ...

Marmaris Zihinsel Engelli Öğretilebilir ve Eğitebilir Çocukları Koruma ve Eğitimlerini Sağlama Derneği Başkanı Ayhan Dursun ve Marmaris Demokrasi Platformu Bedensel Engelliler Basın Sözcüsü Tulgay Hasar;  10 - 16 Mayıs Dünya Bedensel Engelliler Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptılar.

Dün (16 Mayıs 2009) Marmaris Zihinsel Engelli Öğretilebilir ve Eğitebilir Çocukları Koruma ve Eğitimlerini Sağlama Derneği’nde yapılan toplantıda konuşan, Dernek Başkanı Ayhan Dursun; “Bugün 16 mayıs 2009 Dünya Engelliler Günü. Marmaris Zihinsel Engelli Öğretilebilir ve Eğitebilir Çocukları Koruma ve Eğitimlerini Sağlama Derneği olarak 1992 yılından bu yana her yıl  engellileri anımsadığımız bu günde, ne yazık ki toplumca bizleri ilgilendiren bu konuyu yeterince kavramış ve anlamış değiliz.

Derneğimizin kurulduğu günden bu güne kadar yönetim olarak yürüttüğümüz bütün özveri hizmetlerimize rağmen toplumca duyarlılığın yeterli olmadığı kanaatindeyim. Ülkemizde 10 milyon insanın engelli olduğunu ve Muğla il ve ilçelerinde kişinin engelli olduğunu düşünürsek sizce bu insanların yeterince sorunlarını çözmüş oluyor muyuz ?

Ülkeler toplumsal bakış açısı içinde toplumun bu kesimine elden geldiğince hizmet verebilmek için adeta bir yarış içinde ve olması gerekli yasaların ve düzenlemelerin çıkarılması engellilere verilen değer ve önemi göstermektedir.

Ülkemizde ise özellikle kamuoyu bilinçlenmesi açısından oldukça geridir. Halbuki engelli insanlarımıza pek çok alanlarda hizmet verebilmek için imkanı vardır. Bunun için rehabilitasyon merkezleri, psikolojik danışmanlık, zeka seviyelerine göre uygun meslek edindirme kursları, sosyal tesisler aktivite birimleri, barınma evleri, iş imkanları yaratmak, çeşitli eğitim kursları ve buna benzer pek çok çeşitli imkanlara yaratabiliriz. Aksi takdirde engellilerin toplumdan uzaklaştırmak, evlere kapanmalarına, toplum içinde çıkmamalarına, bir çok psikolojik rahatsızlıklara,aile içi şiddet ve çöküşlere neden olmada toplum olarak büyük bir payımız olacaktır. Bunun için engelli insanlarımıza maddi ve manevi destek şarttır ve bu desteği bekliyoruz. Bu konuda Yerel Yönetimlere, Kamu Kurum Kuruluşlara pek çok görev düşmektedir. Bundan dolayı herkesi hizmete çağırıyorum.” dedi.

               Marmaris Demokrasi Platformu Bedensel Engelliler Basın Sözcüsü Tulgay Hasar'da;” Türkiye de 8.5 Milyon Engelli Topluluğu yaşamaktadır. Bugün 10-16 Mayıs Engelliler Haftasıdır Engellilik insanlığın ortak sorunu olduğundan Engelliler haftası yalnız ülkemizde değil birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede Aynı Tarihlerde kutlanır hafta boyunca Engellilerin  sorunları talepleri dile getirilir. Toplantı ve seminerler düzenlenerek Engelli bireylere yardımcı olma bilinci aşılanmaya çalışılır. Bizler onurlarımızla yaşayan engelli topluluğuyuz. Hepimizin ortak noktaları aynı kaderi paylaşan, aynı ortamda yaşayan insanlar olarak Bizlerin bu günümüzde hatırlanması güzel bir duygu güzel bir düşünce  Ama bizler bir güne sığdırılmak  istemiyoruz. Bizlere yaşadığımız toplumun her alanında sahip çıkılmasını ve toplumumuzun ve devletimizin bizlere acıma duygusuyla sıvalıymış gibi görmelerini istemiyoruz. Bizlere Fırsat versinler tüketici değil, üretici bir engelli topluluğu olduğumuzu kanıtlamak istiyoruz. Hak ettimiz saygınlığı, Hak ettimiz yerde olmak istiyoruz. Acıya değil yetkiye ortak olmak istiyoruz. Çünkü bizler engelliliğimizi çarşıda pazarda sokakta bulmadık. Kimimiz akraba evliliği kurbanı, kimimiz yanlış tedavi sonucu, kimimiz trafik canavarı kurbanı, kimimiz vatani görevimizi yerine getirerek ülkemizin Bir karış topraklarını cephelerde korumaya çalışırken mermi yiyerek, mayına basarak sakat kaldık.  Devletimizden ve yerel yönetimlerimizden taleplerimiz var. Bu sesimize kulak vermelerini ve taleplerimizi hayata geçirmelerini istiyoruz.

Taleplerimiz: Sosyal devlet engellisine sahip çıkan devlet olmalıdır. Engelliler bakanlığı kurulmasını istiyoruz. Belediye Kanunu’n 5393 sayılı yasaya  göre ve kent  konseyinin 76.maddesi  yetkisine dayanarak, acilen Marmaris Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi oluşturulmalıdır.  Marmaris Belediyesi bünyesi ve belde belediyelerinde engelliler danışma merkezleri kurulması ve pskolojik destek verilmelidir .Toplu taşıma araçlarının engellilere uygun hale getirilmesi,  engelliler özelikle zihinsel engelliler icin rehabilatasyon merkezleri kurulmalıdır. Engelli gurupları dikkate alınarak araç ve yaya yolu geçitlerine sesli uyarıcıların yerleştirilmesi, tehlike panolarının engelli bireylerin yararlanacagı gibi yerleştirilmesi.” dedi. (AjansSevgi/ Marmaris)

MARMARİS KENT KONSEYİ'NDEN ENGELLİLER MECLİSİ İSTEĞİ
tarih Tarih: 17.05.2009, 20:10 okunma Okunma: 2046
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales