Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS DÜNYA ŞAİRİNİ UNUTMADI
MARMARİS DÜNYA ŞAİRİNİ UNUTMADI

MARMARİS

DÜNYA ŞAİRİNİ UNUTMADI
Ata Sevgi

            Dünyaca ünlü Türk Şairi Nazım Hikmet Ran, ölümünün 46. yılında; Marmaris’te yoğun katılımın olduğu bir etkinlikle anıldı. 

            CHP Marmaris Kadın Kolu öncülüğünde; Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şubesi, ÇYDD Marmaris Şubesi, Eğitim - Sen Marmaris Şubesi, Eğitim - İş Marmaris Şubesi ve Türkiye Gençlik Birliği katkılarıyla, önceki gün ( 3 Haziran 2009) Marmaris Belediyesi Yüzme Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen etkinlikte, aralarında  CHP Marmaris İlçe Başkanı Yamaç Kaya, DSP Marmaris İlçe Başkanı Halil İbrahim Eldemir, Marmaris Belediye Başkan Vekili İ. Kamil Öner, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Gökovalı'nın da olduğu topluluğa konuşan 

           
CHP Marmaris  Kadın Kolları Başkanı Semahat Ustabaş; “ Yaşamını tutukevleri ve sürgünlerde geçiren, çok sevdiği Anadolu’nun insanlarını yurduna duyduğu özlemi şiirleriyle ölümsüzleştiren Nazım Hikmeti’i ölümünün 46. yılında saygıyla anıyoruz dedi ve Nazım Hikmet’in, milli mücadele yıllarını anlatan, “ Hürriyet Kavgası” adlı şiirini okudu.

            Özgün Müziğin Marmaris’te çok sevilen ismi Ali Ötünç sazı ve türküleriyle etkinliğe renk katarken, Belkıs Kılıç, Abdurrahman Mülazımoğlu, Ümit Gülşen, Günak Yüzak, Metin Kumbaroğlu, Mert Özkoç ve Uğurcan Yardımoğlu, Nazım’ın yazı ve şiirlerini okudular.

 
          Etkinliğin en ilgi çeken anı ise Damla Çelen, Zeynep Coşkun, Zeynep Kumbaroğlu, Berfin Kırmızı ve Aze Kaplan’ dan oluşan, “Muhteşem MiniklerBeşlisi" nin okuduğu Nazım’ın “Hiroşima” şiiri oldu.
(AjansSevgi / Marmaris)
Özgün Müziğin Marmaris'teki 1 numarası Ali Ötünç...
 
Eski kuşaktan Günak Yüzak öğretmenimiz...
 
Yeni kuşaktan Abdurrahman Mülazımoğlu öğretmenimiz... 

 

"Nazım Hikmet Ran Kimdir?

            1902 yılında Selanik'de doğmuştur. İlköğrenimini İstanbul'da Göztepe Taşmektep, Galatasaray Lisesi ilk bölümü (1914), Nişantaşı Numune Mektebi'nde tamamlamış, orta öğrenimi ise, Heybeliada Bahriye Mektebi'nda yapmıştır (1918). Nazım Hikmet Bahriye'yi bitirdikten sonra Hamidiye Kruvazörü'ne stajyer güverte subayı olarak verilmiş, bir gece nöbetinde üşütüp zatülcem olmuş (1919), sağlığını kazanamayınca askerlikten çürüğe çıkarılmıştır (1920).
            Askerlikten ayrıldıktan sonra,
İstanbul'un işgaline çok üzülen Nâzım Hikmet Millî Mücadele'ye katılmak üzere Anadolu'ya geçmiş, Bolu Lisesi'nde kısa bir süre öğretmenlik yapmıştır (1921). Rus devrimiyle ilgilenen şair, bir süre sonra Batum'dan Moskova'ya gitmiş ve Doğu Üniversitesi'nde ekonomi ve toplumbilim okumuştur (1922-1924). Yurda dönüşünden sonra Aydınlık dergisine katılmış, burada çıkan şiirlerinden ötürü hakkında "gıyaben" mahkumiyet kararı verildiğini öğrenince yeniden Rusya'ya kaçmış, af çıkması üzerine Türkiye'ye dönmüş ve bir süre Hopa cezaevinde tutuklu kalmıştır (1928).
            Nâzım Hikmet daha sonra İstanbul'a yerleşmiş, çeşitli gazete ve dergilerle film stüdyolarında çalışmış, ilk şiir kitaplarını çıkarmış ve oyunlarını yazmıştır (1928-1932). Bir ara yine tutuklanmış, Cumhuriyet'in 10. yılı dolayısıyla çıkarılan af yasası ile serbest bırakılmıştır. Akşam, Son Posta, Tan gazetelerinde Orhan Selim takma adıyla fıkra yazarlığı ve başyazarlık yapmıştır (1933).
            Kara Harp Okulu öğrencileri arasında propaganda yaptığı iddiasıyla yargılanmış, Harp Okulu Askeri Mahkemesi'nce 15 yıl, ardından Donanma içinde faaliyette bulunduğu iddiasıyla da, Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce 20 yıl olmak üzere toplam 35 yıl hapis cezasına çarptırılmış, cezası Türk Ceza Kanunu'nun 68 ve 77 maddeleri uyarınca 28 yıl dört aya indirilmiştir (1938). Demokrat Parti'nin iktidara gelmesinden sonra çıkarılan af yasası (1950) kapsamına alınması için açılan büyük bir kampanyanın ardından, hukukçular yasal yollara başvurmuş, bu arada Nâzım Hikmet de hapishanede açlık grevine başlamıştır. Sonunda Nâzım Hikmet'in geri kalan cezası affedilmiş ve şair 13 yıl hapislikten sonra hürriyete kavuşmuştur.
            Serbest bırakıldıktan sonra iş bulamayan, kitap çıkaramayan şair için bu kez askerlik kararı alınmış, 50 yaşında ve hasta olan Nâzım Hikmet çok zor durumda kalmıştır. Öldürülmekten korkan şair, kız kardeşinin kocası Refik Erduran'ın yardımıyla bir motorla Karadeniz'de seyreden Romanya bandıralı bir gemiye binerek Türkiye'den ayrılmıştır.Bundan sonraki hayatı baskı altında ve zorunlu Sovyet propogandası yapmakla geçmiştir. Nâzım Hikmet, 3 Haziran 1963 tarihinde Moskova'da ölmüştür."
(Kaynak: http://www.biyografi.net)

MARMARİS DÜNYA ŞAİRİNİ UNUTMADI
tarih Tarih: 05.06.2009, 15:33 okunma Okunma: 3791
Yorumlar
Bulunmayı isterdim.Çok güzel ve coşkulu olmuş.Günak YÜZAK öğretmenime sonsuz saygı ve hürmetlerimi iletir,ellerinden öperim. çalışmalarınızın devamı dileğiyle...
Tarih: 08.05.2011 - 00:13 | Gönderen: Mansur DURMUŞ
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales