Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS DERELERİNDE BİDON DA VAR ÇEKYAT TA
MARMARİS DERELERİNDE BİDON DA VAR ÇEKYAT TA

                   Marmaris Çevrecileri dere ve Azmak Envanteri hazırlıyor. MÇD Başkanı Kutengin; “Adam olan çekyatta yatar, olmayan da derelere azmaklara atar. Atıklar arasında bidon bile var!..
             Dere ve azmakların tespitinin yanı sıra, Körfez deniz araştırmalarına 22 Eylül’de devam edilecek.
Ata Sevgi
                Marmaris Çevrecileri Derneği
(MÇD)’nin, Muğla Üniversitesi ile birlikte sürdürdüğü,  Marmaris Körfezi deniz araştırmalarına, bu kez Marmaris dereleri ve azmaklarını da dahil etti. Çalışmalarda dere ve azmakların mevcut durumları körfez üstündeki etkileri araştırılacak.
 
                MÇD Başkanı Ahmet Kutengin bugün (11 Eylül 2011) yazılı yaptığı açıklamada, Marmaris Körfezi deniz araştırmasına, 22 Eylül’de ikinci kısmına devam edileceğine dikkat çekerek; “ Körfez çalışmalarımız sadece denizde değildir. Körfezi  etkileyecek bir çok çevre olumsuzluklarını da araştırmaktayız. Maalesef bu konuda da verilen zararlar körfez de olduğu gibi karşımıza insan kaynaklı olarak çıkıyor. İlçe merkezinde bulunan yeni  ve özenle yapılan azmak ve  derelere; bırakın çöp atmayı çekyat , bidon dahil her türlü atık dökülüyor.  Bu atıklar yağmurlarla birlikte körfeze dolmaktadır.  İki gündür yaptığımız derelerin tespit çalışması haritalar üzerinde fotoğraflarla  eşleştirilerek,  bilimsel çalışmalara hazırlanmaktadır.” dedi.
                Prof Dr.Ahmet Nuri Tarkan liderliğinde sürdürülen körfez çalışmasın da Proje  koordinatörü olarak yer alan Yrd.Doç Dr. Nedim Özdemir’de; “
Yaptığımız bu ön tespit çalışması , derelerin kaynağına kadar gidilip körfezle buluştuğu  yere kadar  takip edilerek  derelerin  çevresinde yer alan yerleşim alanlarının sebebiyet verdiği atıklar , tarımsal ilaçların sızmaları dahil, derelere olabilecek çevre tahribatlarının  tespiti  ayrıca  körfezde olduğu gibi dere sularından alınacak numunelerin Laboratuarlarımızda incelenmesi içindir.
             
 Ayrıca derelerin körfezle birleşip denizle buluştuğu yerde  balık yaşamının ne durumda olduğu  derelerin hangi bitkilerle özdeşleştiğini  belirleme ve bilimsel raporlanmasıdır. Bu çalışma MÇD İle yapılan protokol ile körfez çalışmamız içinde yer almakta idi. Bir sonraki 6. Etap Körfez çalışması sonunda  ki, bu Ekim sonuna rastlamaktadır  ilk bilimsel rapor Üniversite tarafından  yönetimlere, ilgililere  sunulacaktır. Özellikle insan kaynaklı çevre olumsuzluklarının  önlenebilmesi   için Marmaris’in şimdiki ve geleceğinin  ne durumda olduğu belgeleri ile projeleri ile görsel olarak  sunulacaktır.’ dedi. (AjansSevgi / Marmaris)
_______________________
İNANILMAZ AMA GERÇEK!
5 YILDIZLI 
İÇMELER
AQUA HOTEL 
HALKA AÇILDI!..
Ayrıntılar için lütfen linke tıklayın:
http://www.marmarisbulten.com/Haber/icMELER_AQUA_HOTEL_HALKA_AciLDi/

MARMARİS DERELERİNDE BİDON DA VAR ÇEKYAT TA
tarih Tarih: 12.09.2011, 00:18 okunma Okunma: 2185
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales