Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS BASINI SANSÜR VE BAYRAM
MARMARİS BASINI SANSÜR VE BAYRAM

MARMARİS BASINI

SANSÜR VE BAYRAM
            Yine bir 24 Temmuz öncesi… Kutlama mesajlarımız gelmeye başladı… Adı var kendi yok olan Marmaris Gazeteciler Derneği (MGD)’de bizi hatırlarmış gibi yaptı.

            Kurulduğu 2003 yılından buyana, gerçekten bu mesleğe hizmet veren gazeteci arkadaşları, hatta dernek kurucu üyelerini bile ( Ki onlardan birisi benim.) sistematik bir şekilde dernekten uzak tutmayı, uzaklaştırmayı başardılar. Kime hangi amaca hizmet için bilinmez.

            Şimdi kalkmışlar; neymiş efendim, “Basından Sansürün Kaldırılışının 101. yılı nedeniyle…Şu yerde, şu saatte….Yapılacaktır.” demek istiyorlar. Kimimize “Alo” diyerek, kimimize de mail atarak…Samimiyete bakın (?)…

             Günaydın MGD’nin basınla ilgisi olmayan son yöneticileri!.. Bunca yıl aklınız neredeydi, yoksa oda mı yeni geldi?..

            Bence Marmaris Basını’nın asıl sansürü sizlersiniz, bu mesleğe bir iyilik yapın, bunca yıl kullanmaya çalıştığınız, bizim kurduğumuz ama ne amaçla elinizde tutmaya çalıştığınızı bilemediğimiz bizim derneğimizi, MGD’yi usulüne uygun terk edin gidin!..

            Bizde Marmaris’in Gazetecileri olarak o kurduğumuz derneği yeniden yapılandıralım, aslına uygun şanına yakışır onurunu kurtaralım…

            Bana inanmak zorunda değilsiniz,  o zaman kamuoyuna soralım!..

            Marmaris’in gerçek gazetecileri kim, siz  mi biz mi? Doğru cevabı Marmaris Halkı verecektir inanın….

            Gazetecilik mesleğine gönül vermiş, evlilik gibi iyi günde kötü günde bu mesleği hakkıyla sürdürmeye çalışan tüm meslektaşlarımın 24 Temmuz Basın Bayramı’nı gönülden kutluyorum.

             25 Temmuz 2009’ un  daha sağlıklı, daha bir mesleki birlik beraberlik, dayanışma getirecek günlerin başlangıcı olması dileğimle.

                                     Ata Sevgi / Marmaris

 
 
--------------------

 

BİZE GELEN KUTLAMA MESAJLARI:

(Gelen kutlamalar, geliş sırasına göre yazılmaktadır.)

 

            Değerli Basın Mensupları,

            Basında sansürün kaldırılışının 101. yıldönümü olan, 24 Temmuz 1908 tarihinin Türk Basınında önemli bir yeri bulunmaktadır.

            Bu tarih, ülkemiz genelinde olduğu gibi, Muğla’da da, gazetecilerin mesleki kuruluşlarının öncülüğünde düzenlenen etkinliklerle kutlanmaktadır. Basın özgürlüğünden söz edilebilmesi, demokrasimizin sağlıklı işleyebilmesi ve düşünce özgürlüğünün toplumun tüm kesimlerince yaşanabilmesi, basının önündeki engellerin kaldırılmasıyla mümkündür.

            Bir turizm kenti olan İlimizde, basın-yayın hizmeti, ülkemizin ve toplumumuzun çıkarları ön planda tutularak, büyük bir sorumluluk anlayışı içinde duyarlılıkla yerine getirilmektedir.

            İlimizde, turizm sektörü başta olmak üzere, tüm sektörlerin başarıya ulaşmasında ve devletimizin etkinliğinin sağlanmasında, basınımızın gösterdiği duyarlılığın payı büyüktür.

            Zor koşullarda, büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren basın mensuplarının “24 Temmuz Basın Bayramı”nı içtenlikle kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. 

Muğla Valisi
Dr. Ahmet Altıparmak 
-----------------------------------
         Basında sansürün kaldırılışının yıl dönümünde Muğlamız’ da görev yapan tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramı’ nı kutluyorum. 

          Meslek ilkelerine bağlı yazılı ve görsel basın, halkı aydınlatma ve kamuoyunun bilgilendirilmesinde, herhangi bir sansür uygulamasıyla karşı karşıya kalmadan çalışabilmelidir. 

         Halkın informal eğitimine katkısına da inandığım basınımızın Muğla’ da görev yapan çok kıymetli mensuplarının Basın Bayramını kutlar sevgilerimi sunarım. 

AK Parti Muğla Milletvekili
Prof. Dr. Yüksel Özden
--------------------------------------
 
 BASINIMIZIN DEĞERLİ EMEKÇİLERİ,
101 yıl önce 24 Temmuz 1908 tarihinde, Türk Basınında Sansürün kaldırılışı Hak ve Özgürlük anlayışının gelişimi açısından çok önemli olup; Türk Basınının gelişmesinin önünü açmış ve özgürlükler için önemli bir zemin hazırlamıştır.           

              Demokrasi, Temel Hak ve Özgürlüklerin en iyi biçimde gerçekleştirilip, korunduğu ve kullanıldığı bir kurallar ve kurumlar rejimidir. Demokrasi kültürünün yerleşerek yaşam biçimine dönüşmesi Basına verilen değer ile yakından ilgilidir. Demokrasi ve İnsan Hakları ancak Basının özgür olduğu ülkelerde varlığını koruyabilir.

              Demokrasinin sağlıklı temeller üzerinde yükselmesinde, Basın ve Basın Özgürlüğünün korunması ve geliştirilmesi çok önemlidir. Fakat, Devletin sansür uygulaması kadar, Basının Tekelleşmesi de Özgürlüklerin gelişmesini engellemektedir.

              Unutulmamalıdır ki, Basın Özgürlüğü ile donatılan medya da; Kamuoyunu bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla üstlendiği görevini yerine getirebilmesi için sorumlu hareket etmesi gerekir.

               Bir kamu hizmeti veren medyanın bireysel çıkarlara hizmet edecek ticari nitelik kazanması, Medya gücünü kötüye kullanma olasılığı demokrasi açısından tehlikedir.

              İnanıyorum ki, meslek ilkelerini ve etiğini her şeyin üzerinde tutan, demokrasiye inanan değerli basın emekçileri ve ulusumuzun sağduyusuyla, Basını kişisel amaçlarla kullanmaya çalışanlar buna fırsat bulamayacaklardır.

              Türk Basınının Muğla ilindeki tüm emekçilerinin, bu Kamu görevlerini özgür, ilkeli ve tarafsız bir anlayışla sürdüreceğine inanıyor, Basın Bayramını kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.

CHP Marmaris İlçe Başkanı
          Yamaç Kaya
------------------------------
 

               TARAFSIZ, DÜRÜST, GÜVENİLİR, ÖZGÜR HABERCİLİK ANLAYIŞI İÇERİSİNDE ÇALIŞARAK, HALKA DOĞRU HABER ALMA İMKANINI SUNAN TÜM BASIN MENSUPLARIMIZIN,  24 TEMMUZ BASIN BAYRAMINI KUTLARIZ. 

 

Marmaris Ticaret Odası Adına;

 

HÜSEYİN SÜER               MEHMET BAYSAL

MECLİS BAŞKANI         YÖN. KRL. BAŞKANI

                    PINAR ATASOY ŞEN

            BASIN – HALKLA İLİŞKİLER

----------------------------------------------------
 
                     Değerli basın mensupları,

Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından olan ve insanlara haber/bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu gerçekleştiren ve aynı zamanda haberciliğin yanında ciddi bir eğitim işlevini de yerine getiren basın; demokrasimizin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

Kamuoyunun sağlıklı ve doğru bilgi ile donatılmasında vazgeçilmez bir öneme sahip olan basınımızın ve Türk demokrasisinin doğru yönde, sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam edeceğine inancım sonsuzdur.

 

                        Bu duygu ve düşüncelerle; siz değerli basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum. 
             Dr. Mehmet Nil HIDIR
          AK Parti Muğla Milletvekili
-----------------------------------------
 
                   Değerli Basın Mensupları, 
                  Basından sansürün kaldırılışının 101. yıldönümünde, doğru ve tarafsız bilgi ve haber vermek, yaşanan olumsuzlukları sorgulamak, toplumu aydınlatmak gibi mesleki görevlerini en iyi şekilde yerine getiren siz değerli medya çalışanlarımızın Basın Bayramını kutlar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.
 
Marmaris Özel Ahu Hetman Hastanesi  
Op.Dr.Sahir ÖKTEN    İ.Tayfun ŞENTOP
       Başhekim                Hastane Müdürü
-------------------------------------------------
 
                   Basınımızın Değerli Temsilcileri, 
                   Tüm zorluklara rağmen kamuoyunu bilgilendirme adına yapmış olduğunuz çalışmaları yakından ve takdirle izliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 24 Temmuz Basın Bayramı ve Türk Basınından sansürün kaldırılışının 101. Yıldönümü münasebetiyle GETOB adına sizleri en içten dileklerimizle kutlar, başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim. 
İlhan AÇIKGÖZ
GETOB Başkanı
-------------------------------
 
 
                       24 TEMMUZ  basın bayramı nedeni ile tüm basın çalışanlarının bayramını içtenlikle kutlar, Bundan sonraki çalışmalarında sağlık ve başarılarının devamını diliyorum..                                                      
Marmaris Orman İşletme Müdürü
 Enver DEMİRCİ
--------------------------------------------
 
 
                      24 Temmuz günü basına sansürün kaldırılışının 101. Yıldönümü nedeniyle değerli basın mensuplarımızın “Basın Bayramı”nı kutlar, başarılarınızın devamını dilerim.  
 İdris İSPİRLİ 
Beldibi Belediye Başkanı
-----------------------------------
 
 

                    Toplumun aydınlanması ve doğruları halka ulaştırmada büyük meziyetler üstlenen tüm basın mensuplarının 24 Temmuz basın bayramını kutluyor, özverili çalışmalarında başarılar diliyorum.

     Hasan KARAÇELİK

 ORTACA BELEDİYE BAŞKANI

---------------------------------------------
 

                    İyi günler kolay gelsin. Tüm meslektaşlarımızın 24 Temmuz Basın Bayramı Kutlu Olsun.

Ekin Gazetesi Editörü

 Nadir ŞAHİN Ortaca / MUĞLA

-------------------------------------  

 

               24 Temmuz 1908'de, yapılan Anayasa değişikliğiyle, gazetelere uygulanan sansür kaldırılmıştı.

              Bu günün 101. Yıldönümünde; Marmaris Basın Mensupları'nın Bayramını kutluyor,

              Meslek İlkeleri doğrultusunda: tarafsız, sansürsüz çalışmalarının devamını diliyorum.

Zeki Eren

İçmeler Belediye Başkanı

--------------------------------------

MARMARİS BASINI SANSÜR VE BAYRAM
tarih Tarih: 23.07.2009, 14:45 okunma Okunma: 2046
Yorumlar
Gazetecilik çok onurlu, düşün emeği verilerek yapılan, aynı zamanda tarafsız olmayı ve sağduyulu olmayı gerektiren özel bir meslektir.Günümüzde bu sıraladığım kavramlar gazeteciyim diyen ve popüler gazetelerde haber yapıp, köşe yazıları yazan pek çok kişi tarafından ihlal edilip bazı güç odaklarına yalakalık, bazen de neredeyse yargıç sıfatına bürünerek yapılıyor.Ben gerçekten gazeteciliği hakkıyla yapan, onurunu satmayan tüm basın mensubu arkadaşlarımın gazeteciler gününü yürekten kutluyorum. Ülkemin güzel haberlerinin yapılacağı nice yıllara diyorum...
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: Dilek Altıntaş
DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ......??? Aklıma hep Uğur Mumcu ve onun gibileri gelir.....Kalemleri kırılmaya çalışılan daha nice gazeteciler... "Ya bu deveyi güdeceksin, ya da bu diyardan gideceksin." hesabı... Hele son zamanlarda tekelleştirilmeye çalışılan basın kuruluşları.... Birilerinin istediği şekilde haber yapan gazetecilerimiz.... Bu koşullar altında halkımız ne kadar doğru ve özgürce düşünebiliyor? Güçlü kalemlerin silahlarla susturulmadığı, basın ilkelerini iktidar yalakalığı uğrunda satmayı ilke edinenlerin olmadığı "BASIN BAYRAMLARI" yaşamak umuduyla, yüreklerini kalemlerinin ucuna koyan tüm gazetecilerin bayramını kutluyorum.
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: VASFİYE ŞEBNEM FİDAN
Özellikle Marmaris'te basının; tarafsız demokratik, gerekirse çıkardan değil halktan yana taraf olmasını savunan okuyucularımızın dikkatine; Sitemizde başlattığımız Marmaris Gazeteciler Derneği ile ilgili anketimize oy kullanmadan önce, ilgili bu yazımı okumanız dileğimizle.
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: Ata Sevgi
GAZETENİZDE ÇIKAN HABERLERİ ,KÖŞE YAZILARINIZI UZUN BİR SÜREDİR OKUYORUM.TAKİP EDİYORUM.GAZETECİLİK ALANINDA ERDEMLİ , EMSALLERİNE ÖRNEK GÖSTERİLECEK SEVİYELİ,İLKELİ HABERCİLİK YAPTIGINIZDAN DOLAYI SİZLERİ KUTLUYORUM..SAYFALARINIZI VE KALAMLERİNİZİ SATMIYOR KİRAYA VERMİYORSUNUZ.BÖLGEDE KAN AKITARAK , TEHDİTLE BİR YERLERE GELMEYE ÇALIŞANLARA PİRİM VERMEYECEK KADAR CESUR GAZETECİLİK YAPIYORSUNUZ. Ülkemiz insanının birlik ve beraberliğine her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğu bu dönemde kırmızıçizgilerini korumayı bilmiş nadir gazetecilik yapıyorsunuz. MESLEGİNİN ONURUNU, GURURUNU, KORUMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ. KISACASI KAREKTERLİ VE OMURGALI HABERCİLİK YAPIYORSUNUZ. GAZETENİZ ŞAHSINDA TÜM ÇALIŞANLARINIZI KUTLUYORUM.
Tarih: 20.05.2012 - 17:01 | Gönderen: tuncay dursun
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales