Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS AMFİ TİYATRO'DA OTHELLO
MARMARİS AMFİ TİYATRO'DA OTHELLO

MARMARİS AMFİ TİYATRO’DA OTHELLO

                Marmaris 6. Ulusal Bale Günleri çerçevesinde, Marmaris Kültür Sanat Derneği (MAKSAD) ev sahipliğinde, Shakespeare'in  Othellosunun  Bale Versiyonu’nu Marmaris Amfi Tiyatrosu’nda, 18 Haziran 2009 Perşembe Saat 21:00’de İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları tarafından sahnelenecek. 

 Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni: Prof. Rengim Gökmen            

Müdür ve Sanat Yönetmeni: Aytül Büyüksaraç

Eser: William Shakespeare, Müzik:   Giuseppe Verdi, Othello Operası’ndan uyarlama. Libretto: Işık Noyan, Koreograf: Uğur Seyrek.                                                

Dünya Prömiyeri: 29 Kasım 2008, İzmir

 

Shakespeare’s Othello hakkında kısa notlar:

            Yer: Venedik Cumhuriyeti, Zaman: 17nci yüzyıl

            Othello, William Shakespeare'in yazdığı trajedilerden biri ve aynı zamanda oyunun baş erkek kahramanıdır. Shakespeare'in bu oyunu Cinthio tarafından yazılan "Moor of Venice" adlı kısa hikâyesine dayanarak,yaklaşık 1603 yılında yazdığı sanılıyor.Oyun dört ana karakter etrafında dönüyor: Othello, karısı Desdemona, muhafız komutanı Cassio ve güvendiği akıl hocası İago. Çok çeşitli konulara -ırkçılık,aşk,kıskançlık ve ihanet- sahip olması sayesinde günümüze kadar sevilen ve okunan bir eser olarak kalmış ve gerek profesyonel gerekse amatör oyuncular tarafından sahnelenmiştir. Aynı zamanda birçok film, opera, bale ve düz yazı uyarlaması yapılmıştır.

Koreograf Uğur Seyrek hakkında kısa notlar :                     

            Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solist bale sanatçısı

Almanya’da Staatstheater Berlin ve Stuttgarter Ballet bale topluluklarında solist dansçı

8 değişik ülkede dünyanın önde gelen koreografları ile çalışma olanağı buldu: aralarında Marcia Haydee, John Cranko, Maurice Béjart, Uwe Scholz, Jiri Kylian 

John Cranko Stuttgarter Ballet Akademisi’nden başarıyla mezun oldu ve New York’ta dünyanın en önemli dansçılarından Malakov’la ‘’Romeo ve Juliet’’ balesinde başrolü paylaştı.

Staatliche Württembergische Ballett Akademie, Stuttgarter Ballet akademisi’nde Dans Pedagojisi bölümünü bitirerek dans öğretmenliği diplomasını aldı.

            ‘’Nover Genç Koreograflar Derneği’’ adına Stuttgart Bale Dansçılarıyla gerçekleştirdiği beş koreografisini sahneleme şansına sahip oldu.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde Başkoreograflık ve Başöğretmenlik görevi

1997 den bugüne kadar hazırladığı bale ve modern dans eserlerinin koreografileri ile Türkiye’nin tüm Devlet Opera ve Balelerinin repertuar kazanmasına büyük katkısı olmuştur.

Uğur Seyrek, koreograflığının yanı sıra 1983 yılında Berlin’de resim ve heykel çalışmalarına başladı. 60’ın üzerinde kişisel ve karma sergiye katıldı. Bu sergilerde özellikle Stuttgart dönemindeki çalışmaları ilgi odağı oldu.

            Seyrek, son beş yıldır düzenlediği “Bodrum Aspat Dans Platformu”nda genç Türk dansçılarını yerli ve yabancı hocalarla bir araya getirip fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlamaya çalışmaktadır. (AjansSevgi / Marmaris)

MARMARİS AMFİ TİYATRO'DA OTHELLO
tarih Tarih: 12.06.2009, 16:17 okunma Okunma: 2480
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales