Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS’TE SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM GERÇEKLEŞTİ
MARMARİS’TE SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM GERÇEKLEŞTİ

             İlk doğumunu 6 yıl önce sezaryenle yapan Ayşegül Bayraktar ikinci bebeğini, Kadın Doğum Uzmanı Dr.Hakan Çoker’in gözetiminde,  normal doğumla Ahu Hetman Hastanesi’nde dünyaya getirdi.
            
Dr. Çoker, sezaryen sonrası normal doğumun Avrupa’da yüzde 30, ülkemizde ise yüzde 1-2 oranında gerçekleştiğini söyledi.
   
          
Sezaryen sonrası normal doğum  (SSVD) konusunun ülkemizde yavaş yavaş tartışılmaya başlandığını belirten Dr. Çoker,  günümüzde SSVD yapmak isteyen kadınlarımızın bu uygulamanın önünü açanlar olarak doğum tarihimize geçeceklerini ve Bayraktar’ın da,  bunlardan biri olduğuna dikkat çekti. Ayşegül Hanım bizim hamile eğitim kurslarımıza katıldı ve normal doğumda kararlıydı, onu destekledim. Bayraktar’ı sabrı ve doğuma olan inancı için kutladığını da sözlerine ekleyen Dr. Çoker “Ayşegül ve Hakan Bayraktar çiftinin, 6 yaşında bir kızı vardı. Bayraktar İlk bebeğini normal doğurmak istemiş, ancak doğumun erken olması ve açılma olmaması sebebi ile doğum sezaryenle gerçekleşmiş. Bu bebeğini normal doğumla dünyaya getirmek istediğini ve kendisini destekleyip desteklemeyeceğimi sordu. Diğer doktorların birçoğu bu isteğine hamileliğinin daha ilk günlerinden hayır demişti. Ben doğal doğumdan yana taraf olan bir doktor olarak, belli şartları yerine getirirse, doğumunun sorumluluğunu alacağımı söyledim. Bu şartlar doğumu öğrenmesi, eğitimlere ve yoga derslerine gelmesi ve ters gidebilecek olaylar konusunda bilgi sahibi olmasıydı. Bu konularda da anlaştık.  
                 Doğum anına geldiğimizde, Ayşegül hemen hemen tüm doğal doğumlarda gelinen noktadaydı. Yorgundu, fakat her şey yolunda gidiyordu.  Ben yapması gerekenleri hatırlatıyordum, o da uyguluyordu.
                  Bebeklerin doğumdan sonra mümkün olduğunca kısa sürede anne cildiyle temas etmesini ve mümkün olduğunca çok fazla orada kalmasını hedefliyoruz. Doğumdan sonraki bu kritik dakikalar bebeklerin sevme kapasiteleri üzerinde çok olumlu etkiler bırakıyor. Bu bebeklerde güven duygusu daha iyi gelişiyor. Bu bebekler daha iyi emiyor. Daha çabuk ısınıyor. Kalp atımları ve nefes alışları çok daha çabuk dengesini buluyor.
                 
Ayşegül Bayraktar’da;  “Dr.Hakan Çoker’e çok teşekkür ediyorum. İlk doğumumda şartlar nedeniyle gerçekleştiremediğim normal doğum için beni destekledi, bana güven verdi. Doğuma cesaretle girdim. Normal doğumun çok farklı bir duygu olduğunu belirtmek isterim. Kısacası normal doğum yapacağıma karar verdim, inandım ve doktorum sayesinde de başardım, çok mutluyum” dedi. (AjansSevgi / Marmaris)

MARMARİS’TE SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM GERÇEKLEŞTİ
tarih Tarih: 04.02.2010, 22:36 okunma Okunma: 3307
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales