Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
LİSELİLER BASKETÇİLERİ TERLETTİ
LİSELİLER BASKETÇİLERİ TERLETTİ

LİSELİLER BASKETÇİLERİ TERLETTİ

Öğrencilerden gelen “Basketbolda taraftar desteği neden çok fazla değil?” şeklindeki soruya Fatih Özal, “İstanbul dışındaki Anadolu takımlarının maçlarına gittiğiniz zaman genelde tribünlerinin dolu olduğunu görebilirsiniz. İstanbul’da 3 büyük kulübün taraftarları önemli maçlar dışında genelde takımlarını yalnız bırakıyorlar. " dedi.

 

 

 Ata Sevgi / Marmaris

Marmaris Belediye Gençlikspor Basketbol Şubesi;   yönetici antrenör ve oyuncuları,  Geçen Çarşamba ( 28 Mayıs 2008) Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’nde düzenlenen söyleşide öğrencilerle buluştular.

  
Yönetim Kurulu Üyesi ve Basketbol Şube Sorumlusu  Bora Ayyıldız, Baş Antrenör Fatih Özal, antrenörler  Hakan Öztürk, Sonay Manisalı ve A Takımı oyuncuları Hakan Özsu, Egemen Özmen ve Erdem Hoşsoy’un yanı sıra yaklaşık 50 civarında öğrenci de söyleşide hazır bulundular.

Söz alan Baş Antrenör Fatih Özal, yaklaşık 30 yıldır basketbolun içinde olduğunu, basketbola ilk başladığı yıllarda imkanların şimdiye oranla çok düşük olduğunu ve basketbolu siyah-beyaz TV’lerden çok az süre ile takip edebildiklerini belirtti.

Özal;  “Küçüklüğümde sürekli basketbol oynardım, basketbol her şeydi benim için. Çok çalıştım, başarılı oldum. Ankara’da Ziraat Fakültesi’nde oynadım. Burada ikinci senemde daha fazla süre almaya başladım ve ertesi sene Fenerbahçe’ye transfer oldum. Oradan da Milli Takıma kadar yükseldim. Bazı şeyleri başarmak için ekstra bir şeyler yapmak gerekiyor” dedi.

      Basketbolun bir yaşam biçimi olduğunu dile getiren  Şube Sorumlusu Bora Ayyıldız ise, “Sporda başarıya ulaşmak, öncelikle disiplin gerektiren bir şeydir. Bu basketbolda da aynıdır. Belli bir disiplin ve sistem dahilinde spor yaşantınızı, özelliklede basketbol yaşantınızı devam ettirmek zorundasınız. Bu yapacağınız ekstra çalışmalarda size artı olarak dönecektir” dedi.

Öğrencilerden gelen “Basketbolda taraftar desteği neden çok fazla değil?” şeklindeki soruya Fatih Özal, “İstanbul dışındaki Anadolu takımlarının maçlarına gittiğiniz zaman genelde tribünlerinin dolu olduğunu görebilirsiniz. İstanbul’da 3 büyük kulübün taraftarları önemli maçlar dışında genelde takımlarını yalnız bırakıyorlar.

Bu Efes Pilsen için daha da vahim. İstanbul dışında ise insanlar bulunduğu yörenin takımına daha çok sahip çıkıyorlar. Hatta 2.ligde bile birçok takım dolu tribünler önünde maçlarını oynuyorlar. Tabii bunun sebeplerini iyi araştırmak gerekiyor. Bu kadar maddi olanakları olan kulüpler neden az seyirci önünde oynuyorlar?” dedi.

 “Marmaris Belediyespor Basketbol Takımının 2-3 sene önceki maçlarında salonun neredeyse tamamı doluyordu.  Futbolda da tribünler neredeyse boş. Böyle bir durumda şube neden kapatıldı?”   sorusuna  ise Bora Ayyıldız, “Yönetim Kurulumuzun takdiriydi. Bu kararı almak güç tabii ki, ama o dönemlerin şartları onu gerektirdi. Ancak hiçbir zaman basketbola yatırım yapılmaması gibi bir durum söz konusu olmadı. Aksine altyapımıza daha çok önem verdik ve ertesi sene Genç Erkek Takımımız, Muğla Şampiyonluğu, Bölge Şampiyonluğu ve Türkiye 18.liklerini  elde etti” dedi.

 Antrenörler Hakan Öztürk ve Sonay Manisalı da, “Şubenin kapanmasına herkesin üzüldüğünü, ancak bu sayede gençlerin önünü açarak onları kazandıklarını ve A Takımımızın iskeletini oluşturan o gençlerin, bu sezon takımı bölgesel lig 7.si yaptığının altını çizerek, “O gençlerimiz sezon bittiği halde haftanın 6 günü antrenmanlara devam ediyorlar. Hatta bu talepleri bizden çok onlar bize yapıyorlar. Bu da başarı için önemli bir nokta” dediler.

Söyleşide eğitim ile sporun bir arada gidip gitmeyeceği ve NBA’de üniversiteden mezun olamayan basketbolcuların oynayamadığı ile ilgili bir soru üzerine Fatih Özal, “Amerika’da kolej ya da üniversitede dersleriniz kötü ise okul takımlarında oynamanız söz konusu değil. Öncelik eğitime veriliyor. Ancak eğitim sistemi bizimkinden oldukça farklı. Bizde aileler çocuklarının eve daha erken gelip derslerini yapmalarını istiyor ama okuldan geç çıkıldığı için biz de antrenmanlarımızı geç saatte yapmak zorunda kalıyoruz. Sporcularımızda bu nedenle evlerine biraz geç gidiyorlar. Ancak bu durum istenirse belli bir sisteme oturtulup düzenli hale getirilebilir” dedi. (Ajanssevgi)

LİSELİLER BASKETÇİLERİ TERLETTİ
tarih Tarih: 31.05.2008, 15:03 okunma Okunma: 4856
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales