Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
KORSAN EĞİTİMCİLERE EĞİTİMLERE SON...
KORSAN EĞİTİMCİLERE EĞİTİMLERE  SON...

KORSAN EĞİTİMCİLERE EĞİTİMLERE  SON… 

Ata Sevgi / Marmaris

            Her turizm bölgesinde olduğu gibi; Marmaris’te de özellikle İngilizce başta olmak üzere, Türkçe’nin yanında en az bir yabancı dil bilmenin önemi büyük. Turizm çalışanları dil öğrenmek için, genelde pratik hızlı öğreneceklerini sandıkları, sokak ilanlarından buldukları kişilere yönelirler çoğu zaman… Ve hep bir yanı eksik kalır öğrenilen dilin. Peki çözüm ne o zaman? Konuyla ilgili daha önce Muğla’da var olan şimdi de Marmaris Şubesi’ni hizmete sokan Çağdil Lisan Kursu yetkilisi Mustafa Kara ve İngilizce Öğretmeni Reyhan Akkuş ile yaptığımız söyleşiyi sunuyoruz…

 
   __ Çağdil Lisan Kursunu bize tanıtır mısınız?

Kurumumuz 16 yıllık olup merkezimiz Muğla’dadır. Deneyimimizi Marmaris’te şube açarak dil öğretimi konusunda yeni yaklaşımları halka sunmak istiyoruz.

Kursumuzda İngilizce ve Rusça ağırlıklı olmak üzere programlarımız olmakla beraber asıl hedefimiz bir dünya kenti olan Marmaris’te gerekli olan dilleri konuşup anlayacak seviyede bilinçli bir toplum oluşmasına katkıda bulunmak ve bunun için kurumumuzun bir yabancı diller merkezi  olmasını sağlamaktır.

 

  __Programlarınız kimlere yönelik?

Programlarımız; ilköğretimden yükseköğretime varan bir yelpazede olmakla birlikte, bir turizm kentinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek iş İngilizcesi, otel yönetimi ve yiyecek içecek endüstrisi, sağlık endüstrisine yönelik (hemşire-diş doktoru vb) İngilizce kursları açılabilir. Ancak bu kategorilerde kurs açılabilmesi bir sınıf oluşmasın bağlı kalmaktadır. Sınıflarımız 12 kişilik olmakla beraber 7 kişilik gruplara istedikleri her saatte kurs açabilme olanağımız vardır.

 

  __İngilizce öğrenmek neden gereklidir?

Klasik olarak dünyada anadili İngilizce olan, 350 milyon insan var. Dünyanın neresine giderseniz gidin, İngilizce biliyorsanız mutlaka anlaşacak ortamı bulabilirsiniz.

Her yıl milyonlarca insan bu dili öğrenmeye çalışıyor ve dünyada geçerli bir ortak ticaret ve iletişim dili olma yolunda ilerliyor. Alın size YouTube , Face book  gibi sitelerle internetin yaşamımıza soktuğu İngilizce etkin iletişim ortamları. Yarınlar yabancı dil bilenlerin iş ve kültürel ilişkilerini üst düzeyde geliştirebileceği,  fark yaratabileceği bir gelişme içinde olacak. Sinema, dijital iletişim, havacılık, başta tüm navigasyon sistemleri İngilizceyi gerekli kılmakta. Farkında olanlar zaten dil bilmenin avantajlarından yararlanmaktadırlar.

Misyonumuz işimizi yapmanın yanı sıra geniş kitlelerin gerekli olan yabancı dilleri kullanabileceği bir seviyede öğrenmelerini yardımcı olmaktır.

  __ Dil öğrenmenin püf noktaları var mı?

Önce motivasyon gerekli. Gideceği yönü bilmeyen kaptana hiçbir rüzgar yardım edemez diye bir atasözü var. Eğer kişi İngilizce öğreneceğim diye bir hedef koyduysa dahi bu yeterli bir hedef sayılmaz. Ne için, ne kadar İngilizce öğreneceğim gibi sorular sorarak kişi hedefini daha iyi belirleyebilir. Bir romanı orjinalinden okuma, orijinal filmleri anlayabilme hedefi koymak yüksek bir hedeftir ve buna ulaşmak planlı ve sistemli çalışmayı gerektirir.

Diğer yandan amaç müşterilerle gündelik konularda konuşmak, sipariş alabilmek, tanışma ve sosyal ilişkileri karşılayabilmek ise daha kısa bir hedef olup kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

    __ Dil öğrenme de yaş önemlimidir?

Erken yaşlar daha iyi bir çağdır. Ama kişi ölene kadar öğrenmeye devam edebildiğine göre eğer fiziki veya mental rahatsızlık sözkonusu değil se ve kişi  kendini yenilemek istiyorsa,  dil öğrenmenin mükemmel bir boş zaman giderme ve başarının hazzını tatma aracı olabileceğini vurgulamak isterim.

Örneğin ev hanımlarına yönelik bir program hazırlamayı düşünüyoruz. Hem boş vakitleri değerlendirme hem dil öğrenme hem de çocuklarını yarınlara hazırlamada daha bilinçli olarak İngilizce derslerine yardımcı hale gelebilirler. 

 

  __ Okul çağındakilerin dil ihtiyacı konusunda neler söylemek istersiniz?

Eskiden OKS sınavları varken yabancı dilden soru çıkmıyordu. Ancak SBS (Seviye Belirleme Sınavı) yeni sistemde 5 - 6 ve 7. sınıfların sonunda yapılacak SBS sonucunda orta öğretim kurumlarına yerleştirme yapacağı için ve İngilizce soruların ağırlığı % 19 ‘a varan oranda olacağından ilköğretimde İngilizce çok gerekli ve adeta belirleyici rol oynayacaktır.  Çocuklar genelde İngilizce’den yeterli durumda değiller ve takviye alıp temeli sağlam atar ve her şeyden önemlisi İngilizceyi severlerse kendilerine iyi bir yatırım yapmış olurlar.

  __  Başka programlarınız var mı?

Asıl hedefimiz, en az 5-6 yabancı dilin eğitiminin alınabileceği bir eğitim kurumu olmaktır. Şu anda İngilzce ve Rusça kursumuz var, Almanca yeterli talep olursa hemen açabiliriz. Gönlüm İtalyanca, Yunanca ve Hollandaca kursu da açabilmek. 

   __ Yabancı Dil Kursu olmanın sıkıntıları?

Bir başka üzücü konu ise Marmaris’te illegal yollardan özel ders vermenin  hiçbir denetime ve plan programa bağlı olmaksızın gelişigüzel kişiler tarafından kurs verilmesinin yaygınlığı. Elektrik direkleri, iş yeri camları bu tür ilanlarla dolu. Hatta mahalli gazeteleri inceleyin onlarcasını görürsünüz.

 Yasal kursların desteklenmesi, bu tür kötü örneklerin en azından vergi verir hale gelip,haksız rekabet etmelerinin önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 İlanlar arasında ilk okul mezunu olup ileri düzey İngilizce,Almanca kurs verdiğini söyleyenleri görmek insanı gülümsetiyor.

Bir başka konumuz,  Uluslararası bağlantılarımızla dileyeni belli sürelerle yurt dışında dilini öğrendiği ülkeye göndererek öğrenim sürecini hızlandırmak ve bunu bir kampanya dahilinde yapmaktır. (AjansSevgi)

 

 

KORSAN EĞİTİMCİLERE EĞİTİMLERE  SON...
tarih Tarih: 11.03.2008, 19:26 okunma Okunma: 2162
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales