Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
KONTEYNERLER "ÇÖPÜ YOLA ATMA BANA AT" DİYECEK
KONTEYNERLER
KONTEYNERLER
“ÇÖPÜ YOLA ATMA BANA AT” DİYECEK
  
Ata Sevgi

Marmaris ve çevre karayollarında yıllardır çöp toplayan sembol çevreci İmdat Avcı’nın çabaları sonuç verdi. Yaptığı çalışmalar nedeniyle bir süre önce de, Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak tarafından ödüllendirilen Avcı’nın örnek olduğu çalışma bundan sonra sistemli yürütülecek.

Muğla Valiliği yayımladığı genelgeyle, il geneli karayollarında her 10 kilometre’de bir çöp konteyneri konulmasını istedi. Muğla Valiliği’nden bu gün (25 Mayıs 2oo9) verilen bilgiye göre, “Önemli turizm merkezlerinin bulunduğu Muğla İlinde, daha sağlıklı bir çevrenin oluşması ve turizm sektörüne olumsuz yönde etki edecek her türlü çöp ve atıkların, yol kullanıcıları tarafından yol kenarlarına atılmaması için, “Çöp ve Katı Atık Genelgesi“ yayınlandı.

            Kaymakamlıklara, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine, Muğla Belediye Başkanlığına ve Merkez Belediyelere gönderilen genelgeyle, yol kullanıcılarının oluşturdukları çöp ve atıklarını, araçlardan yol kenarlarına atmamaları için, Belediyelerce, 10 km. de bir çöp konteynırlarının konulması, piknik yerlerine de ayrıca, konteynırların bırakılması ve her gün çöplerin alınması istendi. Konteynırların konulduğu yerlere ve yollara, çevreye duyarlılığı vurgulayan; “Aracınızda Biriktirdiğiniz Atıkları,  ….Km. İlerideki Çöp Kutusuna Atınız. “, “Çevreni Koru Gözet, Muğla’yı Cennete Benzet. “, ”Ambalaj Çöp Değildir, Ayrıştırmak Bilinçtir. Yarının Doğası Bugünden Yaratılır.”gibi yazı ve sloganları taşıyan levhaların ve panoların, Mahalli Çevre Kurulu Kararlarına aykırı olmayacak şekilde, işletmelerin desteğinde yeniden yazılarak, yol kenarlarına görülebilir yerlere konulması istendi.

            Genelgede ayrıca, belirli yerlerde biriktirilen katı atıkların düzenli depolama alanlarıyla, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından lisans almış ambalaj atığı toplama ve taşıma firmalarına verilmesi istendi.” denildi. (AjansSevgi / Marmaris)

KONTEYNERLER
tarih Tarih: 25.05.2009, 14:37 okunma Okunma: 2279
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales