Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
KARŞIYAKALI ÖZKAN DÜNYA TURUNU TAMAMLADI
KARŞIYAKALI ÖZKAN DÜNYA TURUNU TAMAMLADI

KARŞIYAKALI ÖZKAN

DÜNYA TURUNU TAMAMLADI

Ata Sevgi

                   Doğuştan Denizci olduğunu söyleyen 44 yaşındaki Ekonomist Özkan Gülkaynak, 7.95 m’lik ahşap yelkenli teknesiyle dünya turunu tamamlayıp Türkiye’ye döndü.

                  İzmir Karşıyaka’lı olan Gülkaynak, teknesi Kayıtsız III’ün eski bir İngiliz klavuz teknesi olduğunu, kendisi tarafından moderinize edildiğini ve tüm aksamlarının el yapımı olduğunu söyledi. Teknede bulunan rüzgar dümeni ise Turgut Reis ismini taşıyor ve tasarımı Gülkaynak’a ait.

                  Karşıyakalı Özkan Gülkaynak; Kayıtsız III ile Temmuz 2006’da İzmir’den tek başına başladığı dünya turunu, Yunanistan, Akdeniz, Atlantik Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu, Kızıldeniz ‘den Kıbrıs’a  ve son olarak 2 Yıl 11 Ay sonra  30 Mayıs’ta ulaştığı Antalya’da tamamladı.

                  Dün Marmaris Netsel Marina’ya demirleyen Kayıtsız III, yarın (9 Haziran 2009)  Orhaniye, Gökova ve sonrasında Ege Kıyılarını dolaştıktan sonra 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda İzmir’de olacak.
                  Özkan Gülkaynak, “19. yüzyıl sonlarında, eski bir istiridye teknesini alıp, restore edip, kendi imkanlarıyla bir dünya turu yaptıktan sonra, anılarını "Sailing Alone Around the World" isimli kitabında toplayan Kanadalı Kaptan Joshua Slochum, verdiği ivme ile dünyada yatçılık kültürünün oluşmasında ilk adımı atmıştır. Ben de bu kültürü yaşatmak, o 1900’lü yıların şartlarıyla hiçbir elektronik alet kullanmadan, sadece sekstant (optik yükseklik ölçer)  ve pusula kullanarak bu turu tamamladım. Amacım tüm dünyaya, “Kıyılar bozulmasın, denizler temiz kalsın.” diyebilmekti.
                  Dünya seyahatim 1 Temmuz 2009’da İzmir Pasaport Limanı’nda resmi olarak son bulacak. Tüm sevdiklerimi, arkadaşlarımı ve denizcileri, pasaport limanında yapılacak olan karşılama törenine bekliyorum.” dedi. (AjansSevgi / Marmaris)
 
Avustralya'da, "Ben Türk'üm." diyen bir yelkenli. Gülkaynak; kırmızı zeminli yelken'in güneşte dayanıksız olduğu için, zorunlu renk değişimi yaptığını söylüyor...
 
_"Söyle bakalım sevgili balık, aşağıda durum nasıl? Deniz dibi de, kıyılar gibi kirlenmeye başladı mı?.."
KARŞIYAKALI ÖZKAN DÜNYA TURUNU TAMAMLADI
tarih Tarih: 09.06.2009, 00:55 okunma Okunma: 2641
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales