Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
KANSER ÖLÜMLERİNİN YÜZDE 40’I SİGARADAN
KANSER ÖLÜMLERİNİN YÜZDE 40’I SİGARADAN

                           Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin; 1- 7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, insan sağlığını etkileyen yaklaşık 100 kanser türü olduğuna dikkat çekerek, bunların 40’ının önlenebilir olduğunu söyledi.
            Muğla Valiliğinden bugün yapılan ve İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin imzalı duyuruda; “Kanser bıraktığı sakatlıklar ve tedavideki yüksek maliyetler nedeni ile ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara neden olan, bu yönüyle önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruyan bir hastalık olup; kanserle savaşabilmek, zararlarını azaltabilmek için halka hastalığın önemini ve kanserle savaş yollarını anlatmak amaçlı 1-7 Nisan Kanser Haftası olarak kabul edilmektedir.
            Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanser görülme sıklığında artış yaşanmaktadır. Kanserin sebepleri arasında çevresel nedenler, kimyasal maddeler, viral enfeksiyonlar ve sigaranın rolü büyüktür. Tüm kanser ölümlerinin % 30-40'ı sigara ile ilgilidir. Günümüzde kanser kontrol programları ağırlıklı olarak erken tanı çalışmalarına dayanmaktadır.
            Dünya Sağlık Örgütü kanserin erken belirtisi kabul edilen yedi uyarı işaretini şöyle belirtmiştir: 1-İdrar yapma ve dışkılama alışkanlıklarında değişmeler, 2-Kapanmayan yaralar, 3-Anormal ve beklenmedik kanama, akıntı, 4-Memede ve vücudun başka bir yerinde kitle, 5-Hazımsızlık ve yutma güçlüğü, 6-İnatçı öksürük ve 7-Siğil ve benlerde değişme. Bu belirtilerden birini 15 gün süre ile kendisinde hisseden kişi hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
            Toplumumuzda öncelikli olarak kanser hakkındaki bilinç artırılmalı, önyargılar azaltılmalı ve en önemlisi insan vücudunu etkileyen yaklaşık 100 kanser türünden 40’ının önlenebilir, erken teşhis ve tedavi edilebilir özelliklere sahip olduğu bilinmelidir. Ayrıca, insanların kanser hastalığına yakalanmamak için bazı yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri, kanserin erken teşhisine olanak sağlayacak şekilde düzenli taramalarını yaptırmaları gerekir.
            
İlimizde Muğla Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde bulunan Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM), başta meme kanseri olmak üzere erken tanısı konulabilen kanser vakalarının belirlenmesi, kontrol altına alınması, hizmet içi ve halk eğitimi yoluyla halkın kanser konusunda bilgilendirilmesi amacı ile hizmet vermektedir.
 
            Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezince 2011 yılı itibariyle Muğla’da 339 kişiye USG, 664 kişiye mamografi, 24 kişiye PSA, 1147 kişiye pap smear uygulanmıştır. Meme kanseri erken teşhisi amaçlı kurulan polikliniğe 1557, jinekoloji polikliniğine 1724,  sigara polikliniğine 6091 kişi başvurmuştur. 2011 yılı içinde Sağlık Bakanlığına, Müdürlüğümüzce 214 kanser vakası bildirimi yapılmıştır.
             Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin oluşması kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmekte olup; KETEM’lerin kurulması, çeşitli tarama programlarının ve eğitim çalışmalarının yapılması kanserle mücadele konusunda  verimlilikleri arttırmaktadır. Bu amaçlarla ilimizde yine 2011 yılında; 273 sağlık personeline hizmet içi eğitim, 10726 vatandaşımıza halk eğitimi verilmiştir.” denildi. (AjansSevgi / Marmaris)

 ______________________________     
Marmaris'ten dünyaya 
İŞ DÜNYASI REHBERİ
 ayrıntılar için lütfen linke tıklayınız.
http://www.marmarisbulten.com/Haber/MARMARiS_iS_DUNYASi_ve_KAMU_KURUMLARi_REHBERi/

KANSER ÖLÜMLERİNİN YÜZDE 40’I SİGARADAN
tarih Tarih: 30.03.2012, 17:49 okunma Okunma: 1287
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales