Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
KADIN VE ERKEĞİ BEKLEYEN TEHLİKE OSTEOPOROZ
KADIN VE ERKEĞİ BEKLEYEN TEHLİKE OSTEOPOROZ

KADIN VE ERKEĞİ BEKLEYEN TEHLİKE OSTEOPOROZ

Her 3 kadından ve 5 erkekten 1’inin osteoporoz riski ile karşı karşıya olduğu günümüzde T.C. Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi, Osteoporozdan Korunma ve Osteoporozlular Dayanışma Derneği, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği işbirliğinde ve Tetra Pak A.Ş. desteği ile osteoporoza karşı başlatılan kampanya; şimdi de Muğla ilinde “Hayata Karşı Hep Dimdik Durun” diyor.

            Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nünde desteklediği “Sağlıklı süt için” kampanyası çerçevesinde halk, osteoporoza karşı bilinçleniyor.

Muğla Valiliği’nden verilen bilgide;” Kampanya öncesinde sağlık ocağı ve hastane personelinin de konuya ilişkin olarak bilgilendirildiği kampanya Muğla dışında,, Manisa, Eskişehir, Bolu, Düzce ve Sakarya’da gerçekleştirilecek.

Türkiye’de sağlık alanında yapılan sosyal sorumluluk projelerini teşvik etmek ve başarılı çalışmaların örnek olmasını sağlamak amacıyla düzenlenen “Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri”nde 2008 yılında büyük ödülü alan kampanya, Tetra Pak A.Ş., T.C. Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, Osteoporozdan Korunma ve Osteoporozlular Dayanışma Derneği işbirliği ile yürütülüyor.

Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen ve en sık görülen kemik hastalığı olan osteoporoza karşı başlatılan “Osteoporozdan korunmak için... Sağlık için... Sağlıklı süt için!” kampanyası, sağlık ocaklarında uzmanlar tarafından verilen halkı bilinçlendirme eğitimleri ile başladı. Osteoporoza karşı herkesi sağlıklı süt içerek “Hayata Karşı Hep Dimdik Dur”maya çağıran kampanya Muğla ili’nin… yanı sıra Manisa, Eskişehir, Bolu, Düzce ve Sakarya illerinde de gerçekleştirilecek.

Kemiklerin güçlü ve sağlam kalması için ihtiyaç duyulan kalsiyumun ilerleyen yaşlarda büyük bir kısmının kaybolması anlamına gelen osteoporoz, genellikle ileri yaşlarda görülse de temeli çocukluk ve ergenlik dönemine dayanıyor. Ancak sağlıklı süt tüketimi, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile önlenebilen bir hastalık olan osteoporoz, en çok menopoz dönemindeki kadınları etkiliyor. Çocuk ve gençlerde kemik kütlesini maksimuma çıkarma, yetişkinlerde kemik kütlesini koruma ve menopoz döneminde kemik kütlesindeki kaybı azaltmak için en önemli faktör ise SÜT.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Tetra Pak’ın eğitimi neler içeriyor?

Ekim ayı itibariyle Yozgat, Tokat, Erzurum, Malatya, Adana, Antalya, Muğla, Manisa, Eskişehir, Bolu, Düzce ve Sakarya’da başlayan eğitimlerle 2,5 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor. Eğitimlerin etkisi ise yaklaşık 20.000 kişiye uygulanacak anketlerle ölçülecek. Bu kapsamda sağlık ocaklarında osteoporoza karşı yapılması gereken sağlıklı ve dengeli beslenme, sağlıklı süt ve düzenli egzersiz konularında halkı bilinçlendiren uzmanlar aynı zamanda, eğitim katılımcılarına “1 dakikalık osteoporoz risk testi”ni de uyguluyor. Test, kampanyanın gerçekleştirildiği illerdeki sağlık ocaklarının yanı sıra İstanbul, İzmir ve Ankara’da Kipa, Carrefour ve Migros Marketleri’nde de uygulandı.

Osteoporozdan korunmak için ne yapılmalı?

Osteoporoz, ülkemizde yaklaşık 8 milyon kişinin yaşam kalitesini son derece olumsuz yönde etkileyen, ancak önlenebilen bir kemik hastalığı. Bu hastalığın tedavisi de devlet bütçesinde önemli bir yer teşkil ediyor. Kemik sağlığını korumanın ve osteoporozla savaşmanın en önemli yolu ise, hayatın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli olarak egzersiz yapmak ve mutlaka sağlıklı süt içmekten geçiyor. Çünkü süt, kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyumun en önemli kaynağı.

Çocukluk döneminden itibaren süt içmeyi alışkanlık haline getirerek, günde 2 bardak süt içmek bu hastalığa yakalanma olasılığını azaltıyor. Yetişkin bireylerin her gün 2 su bardağı, çocuk, ergen dönemi gençler, gebe, emzikli ve menopoz sonrası kadınların ise 2-4 su bardağı süt içmeleri gerekiyor. Ancak bu sütün, sağlıklı koşullarda işlenerek, ambalajlanmış UHT süt; yani sağlıklı süt olması gerekiyor.

Sağlıklı süt, işlenmiş ve ambalajlanmış UHT süttür!

Çok sayıda ve önemli fonksiyonları olan besin öğelerini yapısında bulundurması nedeniyle sütün mikroorganizmaların üremesi açısından elverişli bir besi yeri olduğu da unutulmamalı. Başta brusella olmak üzere, tüberküloz, tifo, paratifo, şarbon ve hepatit A gibi hastalık etkenleri çiğ sütlerden kolaylıkla insana geçebiliyor ve çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Gelişmiş ülkelerde çok az görülen bu hastalıklar ülkemizde daha sık görülüyor. 2005 yılında sadece brusella vakası 14.639 gibi yüksek bir rakam. Bunun da en büyük nedenlerinden biri, sağlıksız süt ve süt ürünlerinin tüketimi. Bu noktada sütlerin mutlaka uygun şekilde ısıl işlemden geçirilmesi gerekiyor. Bu işlem yapılırken de sütte bulunan besin öğelerinin korunması çok önemli. Uzmanlar, bu noktada en sağlıklı sütlerin pastörize ve UHT yani uzun ömürlü sütler olduğu noktasının altını çiziyor.

Hedef, herkesi osteoporoza karşı korumak…

Bu kapsamda sağlık ocaklarında osteoporoza karşı yapılması gereken sağlıklı beslenme, sağlıklı süt içimi ve egzersiz konularında halkı bilinçlendiren uzmanlar aynı zamanda, eğitim katılımcılarına “1 dakikalık osteoporoz risk” testini de uyguluyor. Türk halkının yaşam ve beslenme yapısına göre dünyada ilk kez özel bir hale getirilen “1 dakikalık osteoporoz risk testi” Türkiye çapında bir araştırmayı da başlatmış oluyor. Türkiye çapında yürütülen bu proje, önlenebilir bir kemik hastalığı olan osteoporozun görülme sıklığı ve sağlık harcamalarının azaltılmasında da önemli bir kilometre taşı olacak.

Sağlıklı süt ile ilgili bazı çarpıcı veriler:

Sağlıklı süt; Protein, Riboflavin, A Vitamini, B12, Kalsiyum, Fosfor, Potasyum ve Magnezyum gibi önemli temel besin öğelerini de içerir.

Günde 1 litre sağlıklı sütün vücuda katkısını; 17 kg elma, 3 kg çavdar ekmeği veya 13,5 sığır eti yiyerek sağlayabilirsiniz.

Türkiye süt tüketiminde kişi başı yıllık 24 litre ile dünya sıralarının gerisinde yer almaktadır. Bu tüketimin de sadece 10 litresi işlenmiş ve paketlenmiş sağlıklı süt, geri kalan 14 litresi ise açıkta satılan süttür. Bu miktar, birçok Avrupa ülkesinde 100 litrenin üzerindedir.

Tüketilen bütün içecekler arasında sütün payı sadece yüzde 9’dur. Çay, su ve özellikle gazlı içeceklerden sonra süt 4. sırayı almaktadır

50 yaşında bir kadının hayat boyu kalçasını kırma riski %17’dir. Kalçasını kıran kadınların 1/4’ü bir daha hiç ayağa kalkamayacaktır.

Kalça kırığı için ilk müdahale, ilk dört ayda bakım masrafları dâhil yılda toplam 26.000 YTL’ye mal olmaktadır.

Süt içinde bulunan enzimler kilo kontrolünü sağlayarak, özellikle diyet dönemlerinde sağlıklı kilo kaybı için etkili olur.

Bir bardak sütte; %52 kalsiyum, %35 protein, %30 potasyum, %44 B2 vitamini, %98 B12 vitamini, %18 magnezyum, %55 fosfor, %12 çinko bulunmaktadır.

Erken yaşlarda yüksek kemik yoğunluğu hayatın ilerleyen yıllarında, kemik sağlığını artırmaktadır. Teorik olarak, çocukluk çağında kemik yoğunluğunda %4,6’lık artış; ileri yaşlarda osteoporotik kırık riskini %50 azaltmaktadır.” denildi.(AjansSevgi)

 

 

 

KADIN VE ERKEĞİ BEKLEYEN TEHLİKE OSTEOPOROZ
tarih Tarih: 06.12.2008, 13:33 okunma Okunma: 1683
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales