Marmaris Bülten
ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
HIRSIZ GAZETECİLER!..
HIRSIZ GAZETECİLER!..

    "Tarafsızlık ilkemiz ve her geçen gün daha çok koruma ihtiyacı duyduğumuz meslek ahlakımız gereğince, konunun yazarı Adem Ülker'in muhatap tarafıyla ilgili isimler; tarafımızca saklı kalmak koşuluyla yayımlanmamıştır, bilgilerinize sunarız."

                 AjansSevgi - Bülten Gazetesi
 
 
                                                HIRSIZ GAZETECİLER!..

Aslında bu mektubu yazıp yazmamak konusunda kararsız kaldım. Sonra parçaları birleştirince, birilerinin hırsız, arsız, edepsiz olduğunu açıklamak ya da malumu ilan etmek geldi içimden. E-posta listemde yer alan kişilere bu güne kadar pek mektup göndermişliğim yoktur. Fakat, zaman zaman gazeteci kisvesiyle sizlerle muhatap olan hırsızları, arsızları, edepsiz ve de ahlaksızları bir kere daha afişe etmek için sizleri ve de onları rahatsız ediyorum….

Bilindiği gibi, 1 ay öncesine kadar Anadolu Ajansı’nda (AA) görev yaptım. Bu süre içinde, ajansa geçtiğim haberler, Marmaris’te yayın yapan bazı paçavralar tarafından, haber sitelerinden kopyalanarak yayınlandı. Gazeteciliğin yalakalık, tetikçilik, avantacılık, tehdit ve şantajcılık olduğunu sanan ve de bu meslekten karısının, çocuklarının midesine helal lokma götüremeyenler, arsızları bile kıskandıracak kadar azdılar!

Bunlar için, yani bu haramzadeler için Basın Bayramı’nda gereken açıklamayı yapmıştım ama anlamadılar. Zaman oldu, devran döndü. AA ‘dan, Yeni Asır’dan gelen teklif üzerine istifa ettim. Malum, muhabirliği ve gazeteciliği avanta sağlamak için kullanmak genlerimde olmadığından, daha iyi şartlar sunan Yeni Asır’ın teklifini kabul ettim ve AA’dan da helalleşerek ayrıldım. Sağ olsunlar AA’daki arkadaşlar ve yetkililer anlayışla karşıladılar.

           Yeni Asır’ın Marmaris Büro Sorumlusu olarak, yaptığım haberleri, gazetede yayınlandıktan sonra bazı yayın organlarına (anlaşma gereği ve ücret karşılığında) servis ediyorum. Bunlar,  Yeni Sayfa Gazetesi, www.aktuelmarmaris.com ve de zaman zaman Çağdaş Marmaris Gazetesi. Bunlar dışında hiçbir basın yayın organına haber vermediğimi ve de vermeyeceğimi, hırsızların paçavralarında emeğimin yer almasını istemediğimin bilinmesini isterim.

Yıllardır, “Emek çalmayın, alın teri çalmayın, edepsizlik yapmayın, hırsız olmayın” diye uyardığım halde birileri çalmaya devam ediyor. Son olarak, Yönetmen Mustafa Şevki Doğan’la yaptığım “Kurtlar Vadisinde hikaye bitti” başlıklı özel röportaj, Yeni Asır’ın Sarmaşık ekinde manşet haberi olarak çıkmıştır ve yayınlandığı gün de tarafımdan Yeni Sayfa ile Aktulel Marmaris’e verilmiştir. Üstelik Aktüel Marmaris’te hem imzalı hem de –özel- ibareli yayınlanmıştır. Hırsızlar ne yazık ki, geride bıraktığımız cumartesi günü, bu özel röportajı da fotoğrafıyla birlikte internetten çalarak, “...... Gazetesi”nde yayınlamışlardır.

            İnsanlıktan, ahlaktan, emekten, meslekten nasibini almamış olduğu açıkça görülen ve de ……….. Başkanı olan, sıfatları sayamayacağım kadar çok (!) olan  ………….’ın

hırsız olduğu ve yanında çalışanların da hırsızlık şebekesinin elemanı olduğu ortadadır.

Düşünün ki, kendisi terlemeden bir yerlerde bir şekilde keyif yapıyor, elemanları  evlerinde veya başka yerlerde zevkin doruğuna çıkıyor; o sırada ajansların ve yaygın gazetelerin muhabirleri kanter içinde haber yapıyor. Ne yazık ki ertesi sabah bu haberler, alçakça, ahlaksızca, edepsizce çalınıyor. Sonra da bu insan müsvetteleri, sözde köşe yazılarını “Allah’a emanet olunuz” diye bitiriyorlar ki, salak okuyucu yesin.  Yiyen var mı yok mu bilmem. Yiyenlere maden suyu ısmarlayacak değilim.

Uzun lafın kısası, ………..  adlı paçavra hırsızdır, sahibi ve çalışanları da hırsızdır ki, belgelerle, nüshalarla sabittir. Kendilerini mahkemeye falan vermeyeceğim.

Sadece şunu söylemek istiyorum:  Alın terimin çalınmasını kınıyorum! Hakkımı helal etmiyorum. Bende hakkınız varsa siz de helal etmeyin. Ederseniz namertsiniz!

Sakın kızmaya falan kalkışmayın. Hırsızsınız. Aynaya baktıkça hırsız görüyorsunuz çünkü...

Bu mektup birçok yere gönderildiğinden, mutlaka çocuklarınız, karınız da duyacaktır ve soracaklardır “Gerçekten hırsız mısın?” diye. Büyük ihtimalle “Bir dakika, aynaya bakmam lazım” diyerek hırsızı orada göreceksiniz ve çocuğunuza cevap veremeyeceksiniz.  İtiraf edemezsiniz, çünkü dürüst değilsiniz. Bundan utanç da duymayabilirsiniz, çünkü ar damarınızın ne durumda olduğu konusunda bilgim yok!..

Konunun dışındaki arkadaşlara, bilgi olarak gönderiyorum bu mektubu. Adı geçenlere ve benzerlerine de gönderiyorum tabi.

Ve bu mektubu okuyan üçüncü şahısları uyarıyorum: Bunlarla bir arada olduğunuzda, emeğinize, değerli eşyalarınıza ve en önemlisi namusunuza sahip çıkın. Ne olur ne olmaz. Hırsızlığın sınırı yok! Alın terini çalan namussuzdur ve namussuzdan her şey beklenir!

            Saygılarımla.

                                                      Adem Ülker

                            Yeni Asır Gazetesi Marmaris Büro Şefi

 

HIRSIZ GAZETECİLER!..
tarih Tarih: 21.07.2008, 15:37 okunma Okunma: 2929
Yorumlar
Değerli Dostum ve her zaman için dürüstlüğüne, gazetecilikteki meslek aşkına hayran olduğum ve emeğinin hakkını veren gazeteci arkadaşım Adem Ülker, geçmiş olsun, lütfen herkes emeğe saygı duysun biraz saygı.
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: Rengin ÖVER
Selamlar Önce size teşekkürler Ata Bey. Aslında pek çok gazetecinin yaşadığı bir olay olarak bu işi çok iyi bir örnekleme ile gazetenize taşıdığınız için. Bu habere yer verdiğiniz için. Ben de İzmir de bir yerel gazete İlk Hedef Gazetesi adına yazıyorum. Bu tür öykülerle artık o kadar iç içeyiz ki bizi şaşırtmaz oldu.Ama bu olaydan sadece bizler değil sanırım medya sektöründeki herkes muzdarip. Bir kaset yapılıyor, bir adet satılıyor. Bir bakıyorsunuz ertesi gün tüm şarkılar internette. Bir roman yazılıyor. Piyasaya verildiğinin ertesi günü internette.Yazdığı son kitabının şiirlerinin tanımadığı bir firma tarfından ona hiç bir şey sorulmadan kasete okunması kuzenimi e şu anda bir hukuksal davanın ortasına itti. Bu olaylar malesef ki var.Ve sanırım teknoloji denen emeği sıfırlyan bir devle uğraşırken de hep olacak. Bir makinanın icatı da icabında yüzlerce kişiyi ekmeğinden ediyor. Bu da bir bakış açısı.Fakat şöyle bir tezat doğuyor.Bu teknoloji bilgisayar internet denen alet insanların işini ekmeğini elinden aldı ama şimdi de DÜŞÜNCELERİMİZİ ÇALIYOR ÇALDIRIYOR. Bu işe bir dur demenin zamanı geldi de geçiyor artık.
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: Yaşar Nedim - İzmir İlk Hedef Gazetesi
Selamlar.Az önce gazetenizde teknoloji devi ile savaşan gazeteci arkadaşların mağduriyetini okudum.Ve diğer bazı sanat çevresine vurulan keti. Bana göre bu olay artık devletin hukuksal bir takım yaptırımlarla el atacağı bir olay oldu.Aslında çok iyi çalışan bir logo sistemi getirebilir.Tüm görsel yayınlara ,gazete mecmua dergi yada tüm yazılı eserlere gerekirse her sayfaya kuruma ait bir logo seçilir ve ondan sonra yayına geçilirse bu işin olağanüstü boyutlarda önüne geçilir.Ha haberiniz mi çalındı, kitabınızın sayfası mı yayınlandı gerçekteki logoyu sunarsınız hukuğa alırsınız tazminatınızı. Bu şu anda aklıma ilk gelen şeydi. Ama biliyorum ki o koca bilgisayarları yapan insanoğlu düşüncesiyle bu hırsızlığın da önüne geçicek. Ama bu olayın çözümleri üretildiği halde uygulanmada hala bir takım problem yaşanıyorsa o zaman işin altında bir takım çıkar çevrelerinin varlığı söz konusudur. Size gelince Adem Bey üzülmeyin. Siz de bu enerji o yürek o koşturma gücü kalsın; Bu bir iki bir şeyle geri çekilmeyin.Görün bakın daha ne haberler yaparsınız.Unutmayın GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ.
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: Ayşe NUR/ İzmir
Adem kardesimizin dustugu durum son derece uzucu ve dusundurucudur. Zor sartlarda görevini yapmaya calisan gazeteci arkadaslarimizin haklari maalesef bu kadar kolay ellerinden caliniyor. Ki bunu yapanda Marmaris`te (kendine göre serefli) bir gazetenin sahibidir. Temeli saglam olmayan bu kisi acaba ne mezunu? ilkokulu bitiridi mi? Tuzlu su kurnazligini nereye kadar surudurebilecek? Adem gibi gazeteci arkadaslarimiz olmazsa nereden haber calip gazetesini cikaracaktir? Temeli bozuk olan kisiye hangi kesimler neden yardim ediyor. Ona yardim edenlerde acaba onun gibi mi? Bu sorularin cevabini varin siz bi dusunun ben son sözümü yazayim. Marmaris halki bir a önce bu tür gazetelere pirim vermeyi birakip alin teri doken gercek habercilerin gazetelerini takip etmeli...
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: Baskan / Gurbetten
adem beyi yaklaşık 30 yıldır tanırım ve yıllardır gazeteye olan aşkını ve gazeteciliğe olan aşkını azmini bilirim bazen cebindeki kuruşuna kadar harcayıp bir haber uğruna sonra birbardak ça ve simite talim ettiğine şahid olduğum oldu.Ama hakikaten başarılı bir gazeteci bu konuyu ele aldığı için kutlarım başarılarının devamını dilerim
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: MUSTAFA PINAR
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales