Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
HİPERAKTİVİTE VE DİKKATSİZLİĞİN ANA NEDENİ YETERSİZ EĞİTİM
HİPERAKTİVİTE VE DİKKATSİZLİĞİN ANA NEDENİ YETERSİZ EĞİTİM

                    Marmaris’te konferans veren Çukurova Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Öğretim ÜyesiSosyal Psikolog Prof. Dr.Üstün Öngel,  Çocuklarda Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin (HADE) psikiyatrlar tafından hastalık olarak tanımlanmasının yanlış olduğuna dikkat çekerek;” Bu tamamen bir yalandır. İlaç firmalarının ve psikiyatristlerin 'nemalandığı' bir yalan. HADE denen şeyin bir 'hastalık' olduğuna dair elde tek bir kanıt bile yok. HADE dedikleri bu olay ısrarla psikiyatrlar tarafından hastalık olarak tanımlanıyor. Bu tamamen bir yalandır. İlaç firmalarının ve psikiyatrların nemalandığı bir yalan ilaçla tedavi edilmeye çalışılan çocukların ileride madde bağımlısı olma riski yüksek!..  “


Ata Sevgi
                           AK Parti Marmaris İlçe Kadın Kolları Marmaris’te toplumun her kesimini ilgilendiren, bilimsel bir konferansa imza attı.
                         Grand Pasha Hotel’de bugün (27 Mart 2012) gerçekleşen, AK Parti Marmaris Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Göncü’nün basın yoluyla partili partisiz herkesi davet ettiği konferansa, onca duyuruya rağmen katılımın az oluşu, konferansa gelen konuklarda;” Marmaris’te çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin ya hiç olmadığı ya da dikkate alınmayacak kadar az olduğu” düşüncesini uyandırdı.
        
            Prof. Öngel konuşmasında,çocuklarda görülen hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin popüler çocuk sorunu haline geldiğine dikkat çekerek; “ HADE dedikleri bu olay ısrarla psikiyatrlar tarafından hastalık olarak tanımlanıyor. Bu tamamen bir yalandır. İlaç firmalarının ve psikiyatrların nemalandığı bir yalan. HADE denen şeyin bir hastalık olduğuna dair elde tek bir kanıt bile yok. 
                   HADE adlandırmasının bile karşımızdaki sorunu doğru tanımlamadığını biliyoruz;
Hiperaktivite’ de, dikkat eksikliği de son derece yanıltıcı; bunların yerine özdenetimsizlik ve motivasyon eksikliği çok daha doğru adlandırmalar. 
                    Bilhassa büyük şehirlerde çocuklar, hiç de elverişli ortamlarda büyümüyor. Ebeveynin olmadığı veya yetersiz olduğu yerde, eğitimsiz bakıcılar veya büyükanneler devreye giriyor ve çocuklar çok daha büyük yanlışlara maruz kalıyor. Eğitimciler ise, çocuğun evden getirdiği sorunları daha da artırmak için çalışıyor sanki. Ebeveynlerin ve eğitimcilerin, çocuk gelişimi ve psikolojisiyle ilgili bilgileri, piyasaya hâkim olmuş yüzeysel 'kişisel gelişim kitaplarından' edinilmiş bilgilerle sınırlı.
                   Böyle bir ortamda ebeveynler, psikiyatristlerin 'hastalık' safsatasına mahkûm bırakılmış durumda.
Ondan sonra gelsin ilaç. Ebeveynlerin de, öğretmenlerin de işine geliyor, çünkü böylece ne aile ve eğitim ortamının değişmesi ne de ebeveynlerin ve öğretmenlerin ilave sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Çocuk ilaç sayesinde uysallaştığı için, yetişkinler rahata eriyor. Peki ya çocuklar, onlara ne oluyor? 
                 HADE ile etiketlenen ve ilaç alan çocukların, uzun vadede kokain başta olmak üzere yüksek düzeyde madde bağımlılığı riski altında olduğunu, bağımsız ve güvenilir araştırmalar sayesinde biliyoruz. Psikiyatristler, bunun aksini, arkasında ilaç firmalarının olduğu düzmece araştırmaları öne sürerek yayıyorlar. 
                 İlaçların, HADE'yle ilgili konuştuğumuzda Türkiye'deki tek ilaç olan Ritalin'in, bağımlılık riskinden başka birçok sakıncası da var. Liste çok uzun. En önemlisi, kalpte sorun yaratıyor ve ölümcül olabiliyor. Ritalin'in ölüme yol açtığıyla ilgili biri otopsi raporuyla kesin ispatlanmış iki vaka var, reçetesiz yasadışı kullanıma bağlı olarak ise 200'ün üzerinde kayıtlara geçmiş ölüm vakası var.” dedi. (AjansSevgi / Marmaris)
 
______________________________     
Marmaris'ten dünyaya 
İŞ DÜNYASI REHBERİ
 ayrıntılar için lütfen linke tıklayınız.
http://www.marmarisbulten.com/Haber/MARMARiS_iS_DUNYASi_ve_KAMU_KURUMLARi_REHBERi/

HİPERAKTİVİTE VE DİKKATSİZLİĞİN ANA NEDENİ YETERSİZ EĞİTİM
tarih Tarih: 28.03.2012, 01:20 okunma Okunma: 1600
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales