Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
HİJYENİK PEYNİRCİLERE SERTİFİKA
HİJYENİK PEYNİRCİLERE SERTİFİKA

            Aliağa Ticaret Odası, ev hanımları ve genç kızlara yönelik peynir yapımı eğitimi düzenledi. Tarım İl Müdürlüğü ve Aliağa Tarım İlçe Müdürlüğü’nün katkılarıyla Aliağa Ticaret Odası’nda düzenlenen eğitime; Aliağa Merkez, belde ve köylerinden 55 kişi katıldı. 

                  

 Ata Sevgi
                Aliağa Ticaret Odası Basın Müşaviri Ali Osman Karatekin’in verdiği bilgiye göre; İzmir İl Tarım Müdürlüğü’nden ev ekonomisti Ayla Yılmaz tarafından verilen ve 5 saat süren eğitime, erkekler de büyük ilgi gösterdi. Aliağa Ticaret Odası’nın tarım ve hayvancılık alanında faaliyetlerin yoğunlaştırılarak geliştirilmesi, geleneksel yöntemlere üretilen ürünlerin daha bilinçli üretilmesi ve aile ekonomilerinin güçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirdiği eğitim kapsamında 10 kg sütten peynir üretildi.  

SÜTÜ PASTÖRİZE ETMEDEN PEYNİR YAPMAYIN
             Ev Ekonomisti Ayla Yılmaz yaptığı açıklamada;” Köylerimizde, evlerde peynir yapılıyor. Ancak peynir yapımı sırasında belli koşullara uyulmazsa çeşitli hastalık riskleri var. Bunların başında da Brucella hastalığı geliyor. Çocuklarımızın ve toplumun sağlığı için sütün pastörize edinmeden peynir yapılmaması gerekir. Ölümcül sonuçları olabilen bu mikrop insanlarda kemik içine yerleşerek halsizlik, iştahsızlık ve yüksek ateş yapar. Hamilelerde düşüğe neden olur. Bu hastalıktan korunmak için kaynatılmış ve pastörize edilmiş sütler içilmelidir. Her ihtimale karşı üretilen peynirler tuzlu suda 3 ay bekletilerek yenilmelidir”  dedi.
            Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka da, “Türkiye tarım ve hayvancılıkta çok büyük bir potansiyele sahip. Çeşitli güçlükler nedeniyle tarım ve hayvancılık son yıllarda ne yazık ki yapılamıyor. Ancak köylerimizde, kırsal kesimlerde bu konuda insanlarımız desteklenirse, hem işsizlik sorununun giderilmesinde önemli bir yol alınır hem de evlerde hijyenik koşullarda, daha verimli ürünler elde edilebilir. Bu tür toplumu ve insanlarımızın gündelik yaşamını yakından ilgilendiren konulardaki uygulamalı pratik eğitimlerimiz sürecek” dedi.
               Eğitimin sonrasında katılımcılara, Aliağa Ticaret odası Başkanı Adnan Saka tarafından sertifika verildi.(AjansSevgi / Marmaris)

HİJYENİK PEYNİRCİLERE SERTİFİKA
tarih Tarih: 16.04.2010, 14:20 okunma Okunma: 1790
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales