Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
Halitosis (Ağız Kokusu)
Halitosis (Ağız Kokusu)

Halitosis (Ağız Kokusu)

 
Halitosis, basitçe, her insanın zaman zaman yaşadığı bir problem olan ağız kokusu demektir. Nüfusun önemli bir kısmının bir döneminde kronik halitosis geçirdiği tahmin edilmektedir.

Yetersiz ağız hijyeni (dişleri düzgün fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak), Dişeti Hastalığı, Soğan veya sarımsak gibi belirli yiyecekleri yemek,Tütün ve alkol ürünleri Çürük diş varlığı, Gömük 20 yaş dişleri, Ağız kuruluğu  (bazı ilaçların, medikal bozuklukların ve uyku esnasında tükrük akışında azalmanın yol açtığı ağız kuruluğu, buna "sabah nefesi" denilir) Diyabet, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları gibi sistemik hastalıklar ağız kokusuna neden olabilir.

Ağız Kokusuna Sahip Olduğumu Nasıl Anlarım?

Ağız kokusunu test etmenin yöntemlerinden biri, ağzınızı ve burnunuzu elinizle kapamak, nefes vermek ve nefesinizi koklamaktır. Diğer bir yöntem ise güvendiğiniz birine nefesinizin kokup kokmadığını sormaktır. Birçok insanın “sabah nefesi” problemi yaşadığını unutmayın, bunun nedeni uyku esnasında tükrük akışının azalması, asitlerin ve diğer kalıntıların ağızda çürümesidir. Yatmadan önce dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak ve dişlerinizi ve dilinizi özellikle sabah fırçalamak, genellikle sabah nefesini ortadan kaldıracaktır.

Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebilirim?

Ağız kokusuna neden olan gıdalardan kaçınmaya ek olarak, aşağıdaki yöntemlerle ağız kokusu ihtimalini azaltabilirsiniz:

Plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişlerinizi günde en az iki defa fırçalamak ve her gün diş ipi kullanmak. Dilinizi fırçalamak da ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olur. Hasta hergün diş fırçalamaya ve bu sırada dilini de fırçalamaya alıştırılmalıdır. Bilhassa dil kökünün sertçe fırçalanması gereklidir. Bu sırada en büyük problem bulantı refleksidir. Diş fırçasının sürtünmesi ile ortaya çıkan mekanik uyarının şiddetine bağlı olarak hafif bulantı ve hatta kusmaya sebep olabilir. Hasta dilini fırçalarken bulantı duyuyorsa, nefesini verdiği sırada çok kısa bir süre içerisinde fırçalayıp, fırçayı ağzından çekmesi, ve nefes alıp, yeniden nefesini verdiği zaman fırçalaması önerilebilir. Fırçanın nereye temas ettiğini ayna karşısında izlemesi bulantıyı artırabilir. Bulantı refleksi fırçanın dile ilk temas ettiği sırada fazla iken ilerleyen dakikalarda giderek azalır. Bu sebeple hastanın kısa küçük fırçalamalarda ısrar etmesi suretiyle bulantıyı tolere etmesi mümkündür. Uzun vadede (aylar) hiç bulantı duymadan dil fırçalamaya alışmak mümkündür. Dil fırçalamak için özel fırçalar satılmaktadır fakat dişler için kullanılmakta olan sert bir fırça bu iş için yeterli ve ekonomik olabilir.

Protez kullananlar için her gece protezleri çıkarmak ve temizlemek, sabah tekrar takmak.

Diş muayenesi ve profesyonel temizlik için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmek.

Fırçalama ve diş ipi ile giderilemeyen sürekli ağız kokusu probleminiz varsa, kapsamlı bir diş muayenesi için diş hekiminizi ziyaret edin çünkü daha ciddi bir probleminiz olabilir. Diş hekiminiz size, kötü ağız kokusuna neden olabilecek dişeti hastalığı, ağız kuruluğu veya fazla plak birikimi olup olmadığını söyleyebilir.

Halitosis (Ağız Kokusu)
tarih Tarih: 07.03.2008, 11:28 okunma Okunma: 1556
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales