Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
HOLLANDALI MISTRA KADIKÖY'LÜLERE TÜRKÜ SÖYLEDİ
HOLLANDALI MISTRA KADIKÖY'LÜLERE TÜRKÜ SÖYLEDİ

                               İstanbul Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi tarafından konuk edilen, Hollandalı Orchestra Mista Grubu Kadıköy Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Halk Müziği Korosu ile birlikte türküler çalıp söyledi.
Ata Sevgi
                         Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi Yönetim Kurulu üyesi ve Kültür Sanat Sorumlusu Nesibe Müsevitoğlu’nun verdiği bilgiye göre; 23 - 24 Ekim tarihlerinde, Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi’nde Türk Halk Müziği’ni tanımak ve eğitim almak amacıyla gelen Holandalı Grup Orkestra Mista Grubu,  THM hakkında daha fazla bilgi almak, yakından tanımak ve bu müziği hissetmek üzere,  Kadıköy’e geldiler.
                               Grup  yetkilisi Martin Boelsma ile programı yapan, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi ve Kadıköy Belediyesi THM Korosu Şefi Taşkın Doğanışık tarafından, gruba Karadeniz, Doğu Anadolu, Trakya, Orta Anadolu yörelerinden seçilmiş türküler öğretildi. Bu türkülerin ve genel anlamda
THM’de ritm, usul ve icra şekilleri uygulamalı olarak gösterildi. Türküler gitar, akordion, saksafon, keman, davul/darbuka gibi Mista’nın kendi enstrümanları ile icra edildi. Opera eğitimli solistin türkü okuması da çalışmalara ayrı bir güzellik kattı.

           
Grup elemanları,  orkestra repertuarına Türk Halk Müziği parçalarından bazı örnekleri dahil etmek üzere eğitim almaya geldikleri çalışmalardan, çok memnun kaldıklarını ifade ettiler.
Türkçe bilmeyen ve Türk Halk Müziği’ne ilgi duyan orkestra elemanlarına Türkçe - İngilizce tercümeleri Kadıköy Belediyesi THM Korosu Başkanı Rıza Pehlivan tarafından yapıldı.
           “Orchestra Mista” Hollanda’da profesyonel amaçlı olmayan ve içinde müzisyenlik dışında farklı mesleklere sahip elemanların da olduğu hobi olarak müzik yapan bir grup. 25 Yıllık bir geçmişe sahip Mista, çeşitli ülkelerin müzik yapısıyla ilgileniyor ve geçen zaman içinde repertuarında yüzlerce parça oluşturmuş durumdalar. Repertuarın çoğunluğu halk dansları parçalarından oluşuyor, ve halk oyunları gösterilerine eşlik ediyorlar. Türk Halk Müziği (THM)  ile de ilgileniyorlar, repertuarlarında sadece birkaç tane türkü olduğundan genişletmek istiyorlar. (AjansSevgi / Marmaris)
 ___________________________
Marmaris'ten dünyaya 
İŞ DÜNYASI REHBERİ 

http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

HOLLANDALI MISTRA KADIKÖY'LÜLERE TÜRKÜ SÖYLEDİ
tarih Tarih: 11.11.2012, 02:15 okunma Okunma: 1748
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales