Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
HER ÇÖP KENDİ POŞETİNE MARŞ MARŞ!..
HER ÇÖP KENDİ POŞETİNE MARŞ MARŞ!..

HER ÇÖP KENDİ POŞETİNE MARŞ MARŞ!..

Osman Akın / Datça

Hayata geçirdiği Arıtma Tesisi ve Katı Atık Ayrıştırma Tesisi’nin  devamı olarak geniş çaplı bir çöp ayrıştırma kampanyası başlatan Datça Belediyesi, ilçe sakinlerinin hayat alışkanlıklarında köklü değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.     

Farklı atık türleri için farklı renklerde binlerce özel çöp poşeti bastıran belediye, ücretsiz dağıtacağı bu poşetlerle çöplerin ayrıştırılmasını hedefliyor.  Kağıt atıklar için sarı, cam atıklar için yeşil ve ambalaj atıkları için de mavi poşetler dağıtacak olan Datça Belediyesi, Datça Meslek Yüksekokulu öğrencileri, Datça Çevre Derneği ve Datça İzci Grubu’nun da  katkısıyla geniş çaplı bir bilgilendirme kampanyası gerçekleştirdi.  19 – 31 Mart  tarihleri arasında yapılan kampanya çalışmasında Belediye Çevre Sağlık Birimi ve diğer öğrenci ve dernek üyesi gönüllüler; ev ev dağıttıkları broşürlerle, vatandaşlara atıkların ayrıştırılmasının ekolojik ve ekonomik getirilerini anlattılar.

Önümüzdeki Pazar’dan  (6 Nisan 2008) itibaren çöpleri ayrıştırılmış olarak toplamaya başlayacak olan Datça Belediyesi, ilçenin her noktasına atık türüne göre farklı renklerde çöp bidonları yerleştirdi. Ayrıca iri hacimli eşyalar, her ayın ilk Pazar günü saat 10:00 dan önce yol kenarına çıkarılacak ve Belediye’ye bildirilerek alınması sağlanabilecek. Bahçe atıkları da her hafta Pazartesi ve Perşembe günleri saat 10:00’dan önce bahçe önlerine çıkarılarak alınması sağlanabilecek.  Vatandaşlar molozlarını, inşaat atıklarını, küçük çaplı hafriyatlarını ve soba atıklarını bahçelerinin bir köşesinde biriktirerek, Datça Belediyesi’nin göstereceği bertaraf sahasına dökebilecekler. Daha önce uygulamaya sokulan şişe kumbaraları ve pil kutularından sonra bu uygulamaların da kısa sürede kabul görmesi ve yaygınlaşması bekleniyor. (AjansSevgi)

HER ÇÖP KENDİ POŞETİNE MARŞ MARŞ!..
tarih Tarih: 02.04.2008, 16:01 okunma Okunma: 1719
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales