Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
HER YIL 4 MİLYON 691 BİN ÇOCUK AŞI YAPILMADIĞI İÇİN ÖLÜYOR
HER YIL 4 MİLYON 691 BİN ÇOCUK AŞI YAPILMADIĞI İÇİN  ÖLÜYOR

HER YIL 4 MİLYON 691 BİN ÇOCUK AŞI YAPILMADIĞI İÇİN  ÖLÜYOR

16 - 22 Nisan Aşı Haftası, “Aşılayın, Önleyin, Koruyun” ve “Sağlıklı, Güzel Günlere, Aşıyla Elele” sloganlarıyla kutlanıyor.

Ata Sevgi / Muğla

Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu 16 – 22 Nisan Aşı haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Dünyada her yıl aşı yapılmadığı için çeşitli hastalıklardan yaklaşık 4 Milyon 691 Bin çocuğun öldüğünü dile getirdi ve “Toplum bilincinin oluşması için, bu yılki Aşı Haftası, “Aşılayın, Önleyin, Koruyun” ve “Sağlıklı, Güzel Günlere, Aşıyla Elele” sloganlarıyla kutlanıyor.

            Dünya Sağlık Örgütünce yapılan tespitlere bakıldığında, dünya genelinde her yıl Difteri nedeniyle 30 bin çocuk hastalanmakta, 3 bin çocuk ölmekte ve Boğmaca nedeniyle de 39 milyon çocuk hastalanmakta, 300 bin çocuk ölmektedir. Kızamık hastalığı nedeniyle, yılda 30 milyon çocuk hastalanmakta, 888 bin çocuk ölmekte, Hepatit-B nedeniyle de, 6 milyon kişi hastalanmakta, 500 bin kişi ölmektedir. Yine, verem hastalığı nedeniyle de, yılda 2 milyon kişi yaşamını yitirmektedir.

            Oysa, bu hastalıkların hepsi, aşı ile önlenebilir hastalıklardır.

            Tıp uzmanlarının belirttiklerine göre, aşıların tedavi edici özelliği olmamasına rağmen, hastalık oluşmadan, aşıyla vücuda verilen, koruyucu madde ile hastalık mikrobu ile karşılaşıldığında vücut kendini korumaya hazır oluyor.

            Bebeklerin korunması ise, gebelikten itibaren, anne adayına uygulanacak aşılar ile başlamaktadır. Ayrıca, çocukların, hastalıklara yakalanma riskinin en yüksek olduğu dönemlerden önce mutlaka aşılanması gerekmektedir.

            “Ulusal Aşı Programı” çerçevesinde çocuklara yapılması zorunlu olarak ilan edilen tüm aşılar ücretsiz olarak yapılmaktadır. Yurttaşların aşı konusunda kendilerine en yakın Sağlık Ocağı’na başvurmaları ve çocuklarımızın sağlığı için bu konuda azami duyarlılık gösterilmesi gerekmektedir.”  dedi. (AjansSevgi)

           

 

HER YIL 4 MİLYON 691 BİN ÇOCUK AŞI YAPILMADIĞI İÇİN  ÖLÜYOR
tarih Tarih: 15.04.2008, 17:29 okunma Okunma: 1518
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu