Marmaris Bülten
ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE MARMARİS’TE HATAY DÖNER İSTASYONU AÇILDI MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
HAYDİ ESKİ BAYRAMLARA!..
HAYDİ ESKİ BAYRAMLARA!..

HAYDİ ESKİ BAYRAMLARA…

            Bayramlar, milletlerin ortak sevinçleriyle örülmüş özel günlerdir. Küslerin barıştığı, dostlukların pekiştiği güzellikler yumağıdır. Bayram demek; sevinç, mutluluk, bolluk ve bereket demektir.

            İşte bir bayram daha… Şeker bayramı mı, Ramazan bayramı mı tartışmalarıyla bazı kesimler çekişedursunlar, çocuklar için bu bayram daima şeker bayramı olmuştur. Özenle seçilen şekerler, lokumlar, çikolatalar, çifte kavrulmuş bademler sadece çocukların değil; bizim de iştahımızı kabartır, ağzımızı sulandırır.

             Nedense hepimiz ‘’ Nerede o eski bayramlar! ‘’ lafını dilimize pelesenk etmişizdir. Bu, yıllardır böyle… Hangi bayramlardır özlenilen? Şekerse şeker, kurbansa kurban, yeni giysilerse yeni giysiler yine alınanlar… Bence özlenilen eski bayramlar değildir; çocukluğumuzdur. Henüz kötülüklerden habersiz olduğumuz, geçim derdi nedir bilmediğimiz, sorumluluklarımızın en az olduğu, alınan bayramlıklarla sarmaş dolaş yattığımız günlerdir özlediğimiz… Annemiz, babamız, kardeşlerimizle bir arada olduğumuz zamanlardır aradığımız…

            Ben, bu bayramların tadını çıkarmaya çalışıyorum. Babamı 1989’da annemi ise 1996’da kaybettim. Aile büyüklerinin birer ikişer dünyadan ayrılmalarıyla boşalan yerlerini doldurmak mümkün müdür? Elbette hayır! Ben, elimdekilerle doldurmaya çalıştım ve hala da çalışıyorum. Çocuklarımla, kuzenlerimle, arkadaşlarımla, komşularımla güzel bayramlar yaşamak ve geçmişe özlem duymamak amacındayım. Bir zamanlar beni mutlu eden ne varsa çocuklarımın da o mutluluklardan tatmalarını istiyorum.

Annemden gördüklerimi uyguluyorum. Bayram temizliği, bayram alışverişi, özel yemekler, tatlılar yapmak; kolonya ve bayram şekerleri almak; akraba, eş dost, konu komşu ziyaretlerinde bulunmak yaşatılan geleneklerimizden bazılarıdır.

            Sabah kahvaltısında eski bayramlardan söz ederken çocuklarıma ‘’Eskiden bayramlarda çocuklara mendil hediye ederdi anneanneniz!’’ dedim. Çocuklarım da ‘’Anne, anneannemin yaptığı gibi mendil alalım; biz de çocuklara armağan edelim.’’ Dediler. Gelecek bayrama bir düzine mendil almayı kararlaştırdık.

            Hayat pahalı, biliyorum. Emekli öğretmen olarak bunu en çok hissedenlerden biriyim. Bir düşünelim. Hayatımıza giren pek çok yenilik için gerekli gereksiz para harcamıyor muyuz? Yılda iki bayram için az bir bütçe ayırarak bu gelenekleri yaşatabiliriz. ‘Nerede o eski bayramlar?’ diyene kadar o bayramların tadını çocuklarımızla, sevdiklerimizle çıkarmaya çalışalım. Sürekli olarak geçmişe demir atmak yerine umutla geleceğe yelken açmak daha güzel değil midir?

            Hepinize şeker tadında nice bayramlar diliyorum. Geleneğe bağlı olarak büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpüyorum. Sevgiyle ve bayram sevinci içinde kalınız.

 

            Emekli Öğretmen Harika Ufuk / ADANA

                                              30 Eylül 2008, Saat: 23.30

 

HAYDİ ESKİ BAYRAMLARA!..
tarih Tarih: 02.10.2008, 01:00 okunma Okunma: 2078
Yorumlar
Böyle güzel yazı nasıl yorumlanır ki, sevgili öğretmenim Uzaklarda olsam da, yöreme çocukluğuma götürdünüz beni... Birde zaman ve büyüklük olarak ta mümkün olabilseydi keşke... Genelde keşke demem ama bu konu farklı öğretmenim Sevgi dolu saygılarımla, düşünüze kaleminize sağlık.
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: Ata Sevgi / Marmaris
Harika hanım..İki tane kızım var.Bende onlara eski adetleri elimden geldiğince yaşatmaya çalışıyorum..Hiç değilse haberdar olsunlar...Yüreğinize sağlık.Sevgiler...
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: Mine Koca / Balıkesir
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales