Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
HAYDİ BÜYÜKLER AŞIYA!..
HAYDİ BÜYÜKLER AŞIYA!..

HAYDİ BÜYÜKLER AŞIYA!..

             Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesinin bir girişimi olan Avrupa Aşılama Haftasının ilki 2005 yılında düzenlenmiştir. Bu yıl 20-26 nisan 2009 tarihleri arasında, dördüncüsü düzenlenecek olan "4.Avrupa Aşı Haftası"nda yetişkinler uyarılarak, bağışık olmayan tüm yetişkinlerin yaşlarına uygun olarak tetanoz, difteri, risk grubu olanlar; kızamık, kızamıkçık, kabakulak, grip, pnömokok ve hepatit B hastalıklarına karşı aşılanması bekleniyor.

Ata Sevgi / Muğla

Muğla Valiliği’nden bugün (17 Nisan 2009)  verilen bilgiye göre, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi’nden  yapılan açıklamada; “Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesinin bir girişimi olan Avrupa Aşılama Haftasının ilki 2005 yılında düzenlenmiştir. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan 4.Avrupa Aşı Haftası’nda haftada, etkinlikler 20-26 Nisan 2009 tarihleri arasında düzenlenecektir. Bu yılki aşı haftasının ana teması, “risk grubu ve erişkin aşılaması”dır. Aynı zamanda eksik aşılı/aşısız çocukların aşılarının tamamlanması aktivitelerine de her yıl olduğu gibi devam edilecektir.    

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri v.b. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak yada bazı mikropların salgıladığı zehirlerin (toksinler) etkilerinin ortadan kaldırılarak, geliştirilen biyolojik maddelere AŞI denir.

Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce kişilere ulaşıp onların bağışıklanmalarını sağlamak amacıyla verilir. Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin (antikorlar) oluşmasını sağlarlar. Bu şekilde aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur. Oluşan direnç genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır.

Ülkemizde halen uygulanan DaBT (karma aşı) difteri, boğmaca ve tetanozdan, Polio aşısı çocuk felcinden, Hepatit B aşısı Hepatit B’ye bağlı sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden, Hib aşısı Hemafilus influenza tip b’ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından, BCG aşısı veremden, KKK (Kızamık-kabakulak-kızamıkçık ) aşısı kızamığa bağlı zatürree, orta kulak iltihabı ve SSPE (subakut sklerozan panensefalit) hastalığından, doğumsal kızamıkçık sendromu ve kabakulaktan, KPA aşısı ise zatürree, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesinden korur.

Tam aşılı bebek; 1 doz BCG ve KKK, 3 doz DaBT/DBT, Polio, Hep-B ve Hib aşılarının tamamını almış çocuk olarak tanımlanmaktadır. Aşılarını uygun doz sayısında ve uygun zaman aralıklarında almamış çocuklar yeterince korunmuş olmaz.Aşıların zamanında ve uygun aralıklarla uygulanması çok önemlidir.Bütün çocuklar doğar doğmaz takvime uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır. Bunun dışında sadece çocuklar değil bağışık olmayan tüm yetişkinler yaşlarına uygun olarak tetanoz, difteri, risk grubu olanlar; kızamık, kızamıkçık, kabakulak, grip, pnömokok ve hepatit B hastalıklarına karşı aşılanmalıdır. Bazı hastalıklar için risk grubunda  kabul edilen erişkinler de sağlık kuruluşlarına başvurarak yapılması gereken aşılar konusunda bilgi edinmeli ve aşılanmalıdır. Hastalıklar açısından riskli ülkelere seyahat edecekler ise bölgenin özelliğine göre gerekli aşıları yaptırmalıdırlar.

Aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Ayrıca bazı riskli grup aşılamaları Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği/Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında sosyal güvenlik kurumları tarafından ödenmektedir. “ denildi. (AjansSevgi)

 

 

 

 

 

 

 

 

doğumda

1.ayın sonu

2.ayın sonu

4.ayın

sonu

6.ayın sonu

12.ay

18-24 ay

İlk.öğ

1.sınıf

İlk.öğ.

8.sınıf

Hep B

I

II

 

 

III

 

 

 

 

BCG

 

 

I

 

 

 

 

 

 

DaBT-İPA-Hib

 

 

I

II

III

 

R

 

 

KPA

 

 

I

II

III

R

 

 

 

KKK

 

 

 

 

 

I

 

R

 

OPA

 

 

 

 

Ö

 

Ö

Ö

 

Td

 

 

 

 

 

 

 

Ö

Ö

R:PEKİŞTİRME DOZU

 

HAYDİ BÜYÜKLER AŞIYA!..
tarih Tarih: 17.04.2009, 20:17 okunma Okunma: 2010
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales