Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
HANIMLARIN ELDANS'I MARKA OLDU
HANIMLARIN ELDANS'I MARKA OLDU

HANIMLARIN ELDANS'I MARKA OLDU

 

            İzmir’in Aliağa ilçesinde 5 yıl önce Kaymakam Emir Osman Bulgurlu tarafından gündeme getirilen Hasır bilezik Örme Projesi’yle yüzlerce ev hanımı aile bütçelerine gelir sağlamaya başladı.

Ata Sevgi / Aliağa - İzmir

Aliağa Ticaret Odası Basın Halkla İlişliler Birimi’nden bu gün ( 11 Kasım 2008) verilen bilgiye göre;  Halk Eğitim Merkezi’nde açılan kurslarla başlatılan proje’de daha sonra kurulan S.S Aliağa Toplumsal Üretim Mesleki Eğitim ve Küçük Sanat Kooperatifi (ALTÜM KOOP) aracılığıyla, ürünler yurt içi ve yurtdışına satılmaya başlandı. Ortakları ev hanımları ve genç kızlardan oluşan ALTÜM KOOP; Aliağa İzmir Caddesi’nde açtığı ELDANS Hasır bilezik ve Takı Satış Mağazasıyla ürünleri halka sunmaya başladı.

 
                İzmir Caddesi No: 21/A Aliağa adresinde açılışı yapılan ALTÜM KOOP Eldans takı satış mağazasının açılış törenine; Aliağa Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya, Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Aliağa Ticaret Odası Meclis Başkanı Ömer Turgut Oğuz, Aliağa Şoförler Odası Başkanı Osman Savran, Aliağa Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Ekren, Ticaret Odası Meclis üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, kooperatif ortakları ve vatandaşlar katıldı.

Aliağa Ticaret Odası Başkanı ve S.S ALTÜM KOOP Başkanı Adnan Saka törende yaptığı konuşmada; “Kadınlarımıza imkan verilirse neleri başaracaklarının en güzel kanıtı Aliağa’da sürdürülen hasır bilezik örme ve takı kurslarıdır. Cumhuriyetimizin 85. yılının kutlandığı bir dönemde Türk kadınının ekonomide daha aktif ve üretken olabilmesinin yolu bu tür rasyonel projelerin hayata geçirilmesinden geçiyor. Kooperatifimizde ev hanımları el emeği öğrenerek aile ve ilçe ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Burada üretilen ürünlerin satışı ve pazarlanması yapılacak. Bu çok önemli bir adımdır diye düşünüyorum. Kadınlarımıza imkan verilirse neleri başaracaklarının en güzel kanıtı Aliağa’da sürdürülen hasır bilezik örme ve takı kurslarıdır. Cumhuriyetimizin 85. yılının kutlandığı bir dönemde Türk kadınının ekonomide daha aktif ve üretken olabilmesinin yolu bu tür rasyonel projelerin hayata geçirilmesinden geçiyor. Bu projeyi 3 yıl önce Aliağa’nın gündemine getiren ve Halk Eğitim merkezi bünyesinde kurslar başlatan, Kooperatif kurulmasına büyük destek veren Aliağa Kaymakamı Sayın Emir Osman Bulgurlu’nun çabalarını asla unutmamak gerekir” dedi.

Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya’da ; “Aliağa’ya ve Kooperatif Ortaklarına güzellikler getirmesini diliyorum. Aliağa Kaymakamımız Sayın Bulgurlu’nun himayelerinde, Sayın Ticaret odası başkanı Adnan Saka’nın ve Belediyemizin destekleriyle bu günlere gelen bu büyük sosyal proje ile gurur duyuyoruz. Bu projeye katkı koyan, gönül veren herkese iyilikler güzellikler getirsin. Aliağamız için çok büyük bir hizmet. hayırlısı olsun.” dedi.

Aliağa Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu ise ; “13 Ekim 2003’de göreve başladım. Bu proje düşüncesi 10 Kasım 2003’de ortaya çıktı.  O dönemde ilk tespitim; Aliağa’daki ev hanımlarımız, genç kızlarımızın üretici olmak için büyük bir iradeye ve isteğe sahip olduklarını gördüm. Kadınların daha üretici ve ekonomiye katkı sağlayabilecek bir proje geliştirmek istedik. Projeyi uygulamak için Sayın Ticaret Odası Başkanımız Adnan Saka’nın katkılarıyla Trabzon’a giderek araştırmalara başladık. Oradan usta öğreticiler getirdik. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açtığımız kurslarla usta öğreticiler yetiştirdik. Yetişen usta öğreticiler yeni kursiyerlere eğitimler verdi ve Aliağa’da büyük bir üretici potansiyel oluşturduk. Bu aşamalardan sonra Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya ve Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka ALTÜM KOOP’u kurdular. Usta öğreticiler kooperatife ortak oldular. Eldans Markasını tescil ettirdiler. Şimdi AB’den önemli bir istihdam desteği fonundan faydalanmak için proje hazırladılar. Türkiye’de kadınlarla ilgili en önemli sosyo-ekonomik projelerden biri ne mutlu ki Aliağa’da başarılmıştır.” dedi.(AjansSevgi)

HANIMLARIN ELDANS'I MARKA OLDU
tarih Tarih: 01.11.2008, 15:43 okunma Okunma: 2620
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales