Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
HAMİLELİKTE AĞIZ SAĞLIĞI
HAMİLELİKTE AĞIZ SAĞLIĞI

Hamilelikte Ağız Sağlığı

         Hamilelik döneminde vücuttaki dengenin bozulması, dişlerin daha çabuk çürümesine ortam hazırlamaktadır.

        Kadınların hamilelik öncesinde ve hamilelik döneminde diş hekimine başvurmaları ve muayene edilmeleri çok önemlidir.  Bu dönemde yaşanan hormonal değişikliklerden dolayı plak birikimi ve diş etinde şişme, kızarıklık, kolay kanama gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. 
        Hamilelikte diş çürümesi ve diş kaybının en önemli nedeni, bu dönemde kadınların tatlıya ve abur cubura daha fazla yönelmeleri ve ayrıca normal kişilerin aksine hamile kadınların sıkça gece kalkıp yemek yemeleridir. Tüm bunlardan sonra ağız ve diş bakımının ihmal edilmesi de bu dönemde diş çürüklerine yol açmaktadır.
Hormonal değişikliklerden dolayıda hamile kadınlarda ''hamilelik gingivitisi'' olarak adlandırılan dişeti rahatsızlığı çok sık meydana gelmektedir.
        Hamile kadınlar, bu dönemde istedikleri her şeyi yiyebilme rahatlığını buluyorlar. Ayrıca sıkça gece de kalkıp bir şeyler yiyorlar. Bunlardan sonra diş fırçalama ise ihmal ediliyor. Kadınlar, özellikle hamileliğin ilk aylarında görülen kusma durumlarından sonra ağız bakımına yeterince önem vermiyor. Mide asitleri; ağız ortamına gelmesinden dolayı diş ve dişetlerine zarar vererek aşınmasına daha sonrada kolay çürümelerine sebep oluyor. Ayrıca
diş etleri hassaslaşan anne, kanamalardan dolayı diş fırçalamaktan kaçınıyor. Bütün bunlar hamile kadınlarda, daha kolay diş çürümesine neden oluyor.
         Bu nedenle hamilelikte diş sağlığına normal dönemden daha fazla özen göstermek gerekmektedir. Yapmamız gerekense;
dengeli beslenmek, şekerli ve asitli gıdalardan uzak durmak, ağız ve diş bakımını aksatmadan ve üşenmeden yapmaktır.
        Süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler yenilerek kalsiyum alınabilir. Ayrıca ağız ve diş bakımı, üşenilmeyip ihmal edilmezse, bu dönem dişlerde kayıp olmadan tamamlanabilir.
         Bebeğin ileride sağlıklı dişlere sahip olması için de hamilelik döneminde dengeli beslenme ve gerekmedikçe antibiyotik kullanılmaması bazı problemlerin (çocuğun daimi dişlerinde renklenme vb.) oluşmaması açısından çok önemlidir.

        Hamileliğin ilk 3 ayı ve son 3 ayı acil gereksinimler dışında diş tedavisi açısından sakıncalı olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca erken dönemde ağız muayenesinin yapılıp, varsa gerekli tedavilerin uygun zamanlar planlanarak yapılması en doğru yol olacaktır.
HAMİLELİKTE AĞIZ SAĞLIĞI
tarih Tarih: 27.02.2008, 11:55 okunma Okunma: 1577
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales