Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
GÜFTELER ANKARA'DAN SESLER KADIKÖY'DEN
GÜFTELER ANKARA'DAN SESLER KADIKÖY'DEN

GÜFTELER ANKARA’DAN

 SESLER KADIKÖY’DEN

Ata Sevgi

            Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi Sağlık Sosyal Dayanışma Vakfı (KASDAV) Müzik Gönüllüleri işbirliğiyle, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği'ne yeni eserler ve sesler kazandırmak amacıyla düzenlenen 9.Türk Sanat Müziği Beste (Şarkı),Güfte (Şarkı Sözü) ve Türk Sanat Müziği ile Türk Halk Müziği Amatör Ses Yarışmaları Final Konserleri Caddebostan Kültür Merkezi'nde 11-12 Haziran 'da yapıldı.

            Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Başkanı ve KASDAV Kültür Sanat Sorumlusu Nesibe Müsevitoğlu, “Ülke genelinde her yıl yarışmalarımızın açılması özlemle bekleniyor, bu yıl beste ve güfte dalında katılımcıların büyük çoğunluğu İstanbul dışından oldu. Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Amatör Ses Yarışmalarında ise çoğunluk İstanbul'dan katıldı. Tüm dallarda İkibin’in üzerinde yarışmacının katıldığı organizasyonumuzda tanınmış jüri üyelerimiz yer aldı” dedi.

             KASDAV Halkla İlişkiler Birimi’nden alınan bilgiye göre; KASDAV  Başkan Yardımcısı İnal Aydınoğlu, “Gönüllü evlerinde de 36 Koro bulunduğunu söyleyerek, önümüzdeki günlerde bunlara yeni korolar kurulacağına dikkat çekti. Kadıköy Belediyesi tarafından birincilere 2.000.-TL,ikincilere 1.500.-TL,Üçüncülere 1.000.-TL para ödülü verirken,  KASDAV’da tüm finalistler ve jüri üyelerine plaket verdi.

            TSM Amatör Ses Yarışması Jürisi’nde TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçıları İnci Yaman, Mehmet Özkaya,Serhat Sarpel ,İlknur Elbilsin, Serap Kuzey ile Türk Müziğinin ustaları Yaşar Özel ve Zeki Çetin yer aldılar.

            Beste dalında; Türk Müziğine nice eserler kazandırmış İstanbul Radyosu emekli müdürlerinden Rıdvan Tandoğan ile bestekarlar Turhan Taşan, Hasan Esen, Aleaddin Pakyüz, Bilge Özgen, Sadun Aksüt, Zeynettin Maraş jüri üyesi olarak bulundular.

            Güfte Jürisi de, Sami Derintuna, Ümit Gürelman, Cahit Deniz, Meral Dalaman, Nuriye Eracar, Münire Aksaray, Erol Güngör ‘den oluştu.

            Bu yıl ilk defa yapılan Türk Halk Müziği Amatör Ses Yarışması jüri üyeleri  Öğretim Görevlileri Taşkın Doğanışık, Mustafa Demirkaya, Erol Köker, Erdoğan Eskimez, Mustafa Hisarlı, Ankara Devlet Opera Balesi'nden Sedat Sarıgül ve ünlü sanatçı Bedia Akartürk’tü.

            Türk Sanat Müziği Beste Yarışması’nda Ankara’dan katılan yarışmacılar ilk üç dereceyi paylaştılar.  Hüseyin Soysal'ın, güftesi Ümran Çetin'e ait “Sabır-1”rumuzlu “Elif kızın yüreğinde ateş var” eseri 1.ci ,  Ziya Levent Topçuoğlu'nun, sözleri Musa Kalkınç'a ait “Eylül” rumuzlu “Birazdan içimde ışıklar söner” bestesi 2. ve Ertuğrul Ottekin'in, sözleri Azmi Aytaç'a ait “Derya” rumuzlu “Ey nazlı Bakışım” isimli eseri de 3. oldular.

            Ses yarışmasında 16 finalistten Burcu Göktürk 1.ci, İsmail İlker Cansevdi 2. ve Aynur Ezgi Yolcu’da  3. oldular.

            Türk Halk Müziği Amatör Ses Yarışması’nda finale kalan 13 Finalistten Mehmet Salih İnan 1.ci olurlarken; Ozan İsmail Çayır 2. ve  Aydın Karaman ‘da 3. oldular.

            Güfte dalında yine Ankaralı yarışmacılar ilk üç dereceyi paylaştılar Vedat Fidanboy'un “Hisar” rumuzlu “Rüzgar Kanatlı Çocuk” eseri 1.ci , yine Vedat Fidanboy'un “Kalpte Açtın” isimli eseri 2.ci ve “İlham” rumuzlu Sevinç Atan'a ait “Sevda Şarkısı” isimli güfte 3. oldular.(AjansSevgi / Marmaris)

GÜFTELER ANKARA'DAN SESLER KADIKÖY'DEN
tarih Tarih: 17.06.2009, 02:36 okunma Okunma: 2987
Yorumlar
bu siteyi emeği geçen herkeze teşekkürlerimi sunuyorum sanat müziğini küçük yaştan belli dinlemekteyim sanat müziğini çok seviyorum ve yarışmalarına katılmak istiyorum şuan güzel sanatlar lisesinde okumaktayımm
Tarih: 13.07.2010 - 20:59 | Gönderen: zeynep
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales