Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
GÖSTERİ YAPMAK İÇİN ENGELLİ DERNEĞİ KURULMAZ
GÖSTERİ YAPMAK İÇİN ENGELLİ DERNEĞİ KURULMAZ

                   Şov yapmak için dernek kuruyorlar. Bunu yapacaklarına var olan derneklere neden sahip çıkmıyorlar!. Önüne gelenin dernek kurması yerine, hep beraber el ele verip bu engelleri aşalım. Marmaris’te aynı bayrak altına girip tek ses olalım.
                  İsveç’te engelli doğan çocuklara, ailelerinin sosyal konumları ne olursa olsun, devlet maddi ve manevi yardımlarda bulunuyor. Bu ülkede engelli çocuğu olan aileler psikolojik olarak rahat. Türkiye’de bunu yapmaktan aciz bir devletimiz var!..
Jale Orhan
            Marmaris Zihinsel Engelli Öğrenebilir ve Eğitilebilir Çocukları Koruma ve Eğitimlerini Sağlama Derneği Başkanı Ayhan Dursun, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, özürlülüğün kimi çevrelerce kendi çıkarları için kullanıldığına dikkat çekerek; “ Önüne gelen engelliler derneği kuruyor. Bir bakalım bunların hiç özürlü, engelli çocukları olmuş mu, onların her türlü sorunlarıyla ilgilenip sabırla yıllarca büyütmüşler mi?.. Şov yapmak için dernek kuruyorlar. Bunu yapacaklarına var olan derneklere neden sahip çıkmıyorlar!..” dedi.
            Dursun ayrıca; “Marmaris Zihinsel Engelli Öğrenebilir ve Eğitilebilir Çocukları Koruma ve Eğitimlerini Sağlama Derneği olarak,
1992 yılından bu yana her yıl engellileri anımsadığımız bu günde, ne yazık ki toplumca bizleri ilgilendiren bu konuyu yeterince anlamış ve kavramış değiliz.
            Derneğimizin kurulduğu günden bu güne kadar
, yönetim olarak yürüttüğümüz bütün özverili hizmetlerimize rağmen toplumca duyarlılığın yeterli olmadığı kanaatindeyim.
            Ülkemizde 10 milyon insanın engelli olduğunu ve Muğla il ve ilçelerinde 1000 kişinin engelli olduğunu düşünürsek, sizce bu insanların sorunlarını çözmüş oluyor muyuz?.. Ülkemiz ise özellikle kamuoyu bilinçlenmesi açısından oldukça geridir!..                         Halbuki engelli insanlarımıza, pek çok alanlarda hizmet verebilmek imkanı vardır. Bunun için rehabilitasyon merkezleri, psikolojik danışmanlık, zeka seviyelerine göre uygun meslek edindirme kursları, sosyal aktivite birimleri, barınma evleri, iş imkanları yaratmak, çeşitli eğitim kursları ve buna benzer pek çok çeşitli imkanlar yaratabiliriz. Aksi takdirde engellileri toplumdan uzaklaştırmak, evlere kapanmalarına, toplum içine çıkamamalarına, bir çok psikolojik rahatsızlıklara, aile içi şiddet ve çöküşlere neden olmada toplum olarak büyük bir payımız olacaktır. Bunun için engelli insanlarımız maddi ve manevi destek şarttır ve bu desteği herkesten bekliyoruz. Bu konuda Yerel Yönetimlere, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına pek çok görev düşmektedir. “Bundan dolayı herkesi hizmete çağırıyorum.
    
            Antalya’da 25 - 28 Kasım 2011 tarihleri arasında Engelsiz Kent Engelsiz Turizm adlı sempozyum düzenlendi. Böyle bir sempozyumu neden Marmaris’te yapmıyoruz? Bu sempozyuma davet edilen kişilerin yanında 10 ülkenin temsilcileri de vardı. İsveç’te engelli doğan çocuklara, ailelerinin sosyal konumları ne olursa olsun, devlet maddi ve manevi yardımlarda bulunuyor. Bu ülkede engelli çocuğu olan aileler psikolojik olarak rahat. Türkiye’de bunu yapmaktan aciz bir devletimiz var!.. Bu destek olmadığı için aileler, çökme noktasına geliyor. Engelli aileleri çocuklarına iş bulma, eğitim, barınma, iş sahası gibi konularda sorunlar yaşıyor.
                   Önüne gelenin dernek kurması yerine, hep beraber el ele verip bu engelleri aşalım. Marmaris’te aynı bayrak altına girip tek ses olalım. Ancak o zaman başarılı oluruz. dedi.
(AjansSevgi / Marmaris)
 ______________________________________________
Marmaris'ten dünyaya İŞ DÜNYASI REHBERİ 
 ayrıntılar için lütfen linke tıklayınız.
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

GÖSTERİ YAPMAK İÇİN ENGELLİ DERNEĞİ KURULMAZ
tarih Tarih: 03.12.2011, 20:11 okunma Okunma: 2085
Yorumlar
Sayın Jale ORHAN ve Başkan Ayhan DURSUN' a bu konuyu ele aldıkları ve dillendirdikleri için ANADOLU ÖZEL ÇOCUKLAR EĞİTİM KÜLTÜR DERNEĞİ' miz adına teşekkür etmeyi borç biliyoruz.
Demokratik, kitle örgütleri olarak değerlendirdiğimiz dernekler; toplumdaki bazı ihtiyaçlara hizmet etmek, çözmek, geliştirmek vs için kurulmaktadır.
Sorunları aynı olan kişilerin bilgi, birikim, maddi ve manevi güçlerini bir araya getirerek oluşturdukları bu birlikteliklerden, bizi ilgilendiren ve adına engelli, yetersiz, sakat veya bizim deyimimizle özel bireyler dediğimiz kardeşlerimize hizmet etmek, onların yaşamlarını kolaylaştırırken sosyalleşmelerini ve kendi kendilerine yeterli düzeye gelmelerini sağlamak ilk hedef olmalıdır.
Bu bağlamda derneğimiz toplum temelli rehabilitasyonun önemine inanmaktadır. Bunun için:
1: Halkın katılımı sağlanmalıdır.
2: Çalışmalar günün şartlarına göre güncellenerek süreklilik içermesi sağlanmalıdır.
3: Bu kardeşlerimiz kadar aileler ve diğer bireylerde eğitilmelidir.
Diye düşünmekteyiz.
Burada asıl yapılması gereken vurgu ise
1: Rehabilitasyon merkezlerinin birer sağlık kuruluşu haline getirilmesi ve ticari kaygılardan uzaklaştırılmaları için yeniden yapılandırma.
2: Var olan kanun, yönetmelik ve genelgeler ile uluslar arası sözleşmelerin uygulanmasında tam denetim.
3: Çocuklarımızın eğitimlerinin yanı sıra aile ( özellikle babalar ) eğitim planlamasının yapılarak yaşama geçirilmesi.
4: Tepeden inme kararlar yerine özürlüler bakanlığı kurularak bu alanda uzmanlaşmış kadroların içerisine özellikle sorunu yaşayan kardeşlerimiz ve yakınlarının yerleştirilmesi.
Gerekir diye düşünmekteyiz.
ANADOLU ÖZEL ÇOCUKLAR
EĞİTİM KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
Naim İlkay
Saygılar.
Tarih: 03.12.2011 - 22:51 | Gönderen: NAİM İLKAY
Sayın marmaris bülten editörleri
3 aralık dünya engelliler gününde tesadüf olarak girdiğim sitenizde engelli kişilerin sorunlarının dile getirildiği bir yazıyla karşılaşmak beni çok mutlu etti.
Evet engelliler ve isimleri asla kendi çıkarları için kimse tarafından kullanılmamalıdır. Bu hem allaki hemde dinimiz gereği olmaması gerekendir.
Bu güzel yazıyı yazan yazarın yanı sıra yorum yapan anadolu özel çocuklar derneği başkanı Naim beye ayrıca teşekkür etmeyide borç biliyorum çünkü sadece sorunu değil çözüm önerisinide yapma erdemini göstermiş işte bizim istediğimiz birazda bu sadece konuşanı dinlemekten öte çözüm önerilerinide dinlemek istiyoruz.
Sayfanızı takip edeceğimi ve zevkle okuyacağımı söyleyerek başarılar diliyorum. ABİDİN KÖKSAL
Tarih: 05.12.2011 - 21:10 | Gönderen: Abidin Köksal
Merheba ben bir engelli yakını olarak bu haberi Özel çocuklar derneğinin facebook sayfasında görerek okudum.
Yanlış anladıysam özür dilerim ama ben devletimiz isviçre kadar olmasada bizlere gereken desteği ve kolaylığı saylamakta ama bizim ihtiyacımız devletimizin her türlü maddi ihtiyacımızı karşılaması değilki biz çocuklarımızla sokaklara çıkmak istiyoruz ben bunu Özer çelebi olarak anadolu özel çocuklar derneğinin 4 aralıktaki etkinliğinde gördüm.
dernek başkanı Ankara pursaklar belediye başkanı gibi bir çok protokol ismi olmasına rağmen 6 saat ben kendimi ev sahibi olarak hissettim ve kardeşimle hizmet edilenin ezikliğini yaşadım.
Yazıya konu olan birleşmeyi anlamadım özür dilerim yani biz engelli yakınları ne yapacağız bizi salonlarda toplayıp nutuk atanlaramı bu naim beyin derneği gibi bizi özgür bırakıp çocuklarımıza sarılan ve onlara kardeş aile kazandıranlaramı inanacağız.
Tekrar özür dilerim ben orta okul mezunu bir engelli yakını olarak şaşırdım ne yapayım bana akıl verin kime sığınayım.
Tarih: 05.12.2011 - 21:59 | Gönderen: Özer Çelebi
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales