Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
GETOB’DAN TURİZMCİLERE İŞ GÜVENLİĞİ UYARISI
GETOB’DAN TURİZMCİLERE İŞ GÜVENLİĞİ UYARISI

                Yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili açıklama yapan GETOB Müdürü Cahit Sarıbey turizmcileri uyararak, “İlgili yasa hükümlerine göre konaklama tesislerinin tamamı yani, 50 kişinin altında personel çalıştıranlar dahil tüm işletmeler için yaptırılması zorunlu olan Risk analizleri, İş güvenliği Eğitimleri, Acil Durum Eylem planlarının hazırlanması ve tatbikatlı yangın eğitimleri bunun yanı sıra tüm otel personellerinin işletmelerde çalışabilmeleri için alması gereken sağlık muayene hizmetlerini yaptırmak ve belgeleri dosyada muhafaza etmek durumundalar.”dedi.
                Sarıbey yazılı yaptığı açıklamada, “30.06.2012 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
kapsamında Konaklama sektörü olarak bizler Az Tehlikeli Sınıfta yer almaktayız.
                Temmuz 2013 tarihinden itibaren de
personel sayısı 50 ve üzeri olan konaklama tesislerinin, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun kapsamında tüm görev ve sorumlulukları yerine getirecek şekilde personel istihdamının sağlanması veya bu konuda hizmet alımı yoluna gitmesi gerekiyor.
                Anılan yasa hükümlerine göre Ocak 2013 ayı itibariyle konaklama tesislerinin tamamı yani
, 50 kişinin altında personel çalıştıranlar dahil tüm işletmeler için yaptırılması zorunlu olan Risk analizleri, İş güvenliği Eğitimleri, Acil Durum Eylem planlarının hazırlanması ve tatbikatlı yangın eğitimleri bunun yanı sıra tüm otel personellerinin işletmelerde çalışabilmeleri için alması gereken sağlık muayene hizmetlerini yaptırmak ve belgeleri dosyada muhafaza etmek durumundalar.
Asılsız, boş ve sizi sıkıntıya sokacak vaatlere kanmayın

                Ancak gündemimize yeni giren bu konunun çok yeni olduğu malumlarınızdır. Buna mukabil bu işi yapabilecek İş Güvenliği Uzmanı sayısının az olması şu an için bir dezavantaj. Son günlerde biz bu işi kolaylıkla yaparız, size şöyle indirim sağlarız gibi çeşitli kandırmacalar la ortalıkta dolaşan, çeşitli kanallarla konaklama işletmecilerine ulaşmaya çalışan yetkisiz, yetersiz ve ehil olmayan kişilerin boş vaadlerine kanılmaması konusuna dikkat çeken Ö.Cahit SARIBEY, “Bir iş Güvenliği Uzmanının ayda toplam 180 saat görev alabileceğini vurgulayarak, “C sınıfı” uzmanlık belgesi olan bazı arkadaşımız maalesef henüz yapacağı işi bile tam anlamıyla çözebilmiş değil. İnternetten indirir Risk analizini bir şekilde hallederim diyenler bile var. Bu tür kandırmacalarla hereket eden kişilere inanıp, sezonun tam ortasında yani, en yüksek personel sayısına ulaşıldığında SGK müfettişlerince yapılacak kontrolde onbinlerce lira ile telaffuz edilecek cezalara karşılaşmak istemiyorsanız tedbirli olun işi uzman firmalara yaptırın.” dedi.(AjansSevgi / Marmaris)
 Anketimizde oy kullanmak için lütfen linke tıklayınızhttp://www.marmarisbulten.com/Anket/MARMARiS_TiCARET_ODASi_BASKANi_KiM_OLMALi/

 ______________________
Marmaris'ten dünyaya İŞ DÜNYASI REHBERİ 
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

GETOB’DAN TURİZMCİLERE İŞ GÜVENLİĞİ UYARISI
tarih Tarih: 16.02.2013, 15:28 okunma Okunma: 1612
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales