Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
GETOB: KONAKLAMA SEKTÖRÜNÜN ANA YÜKÜ ELEKTRİK GİDERLERİ
GETOB: KONAKLAMA SEKTÖRÜNÜN ANA YÜKÜ ELEKTRİK GİDERLERİ

                      Güney Ege Turistik İşletmeciler ve Otelciler Birliği (GETOB) , Enerji Verimliliği konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi.
                     
Önceki gün (22 Aralık 2010) Marmaris Maritim Hotel Grand Azur’da;  GETOB üyeleri, TÜRSEFF ve Denizbank yetkililerinin de katıldığı toplantıda söz alan GETOB Müdürü Cahit Sarıbey;” Konaklama sektöründe girdi maliyetlerinin çok büyük bir bölümünün Elektrik Enerjisine ödenen miktarların oluşturduğuna dikkat çekti.

                   
Sorunun sadece konaklama sektörünün değil, elektriğe yüklü miktarlarda para ödeyen tüm işletmelerin ortak derdi olduğunu vurgulayan Sarıbey; ” Tasarruf edilebilen enerjinin en ucuz enerji olduğunun bilinci içerisindeyiz. Bu konuda gerek ülkemiz ve gerek dünya ülkeleri çeşitli çalışmalarda bulunmaktadırlar. Bizler tesislerimizde enerji verimliliği sağlayabilmek için ne yapabileceğimizi, yapmayı planladığımız bu işler için nereden ve nasıl mali destek sağlayabileceğimizi masaya yatırmak için buradayız.” dedi.
                     
TÜRSEFF ve Denizbank yetkilileri de; Enerjinin hangi firmadan alındığına bakılmaksızın, EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) tarafından geliştirilen, CTF (Temiz Teknoloji Fonu) ve EU (Avrupa Birliği) tarafından desteklenen Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı kredisi (TÜRSEFF) projesi kapsamında yer alan ve enerji verimliliği potansiyelinin arttırılması ile yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılmasını amaçlayan finans destek programı hakkında katılımcılara bilgi verdiler.
 
 
                  
      TÜRSEFF ve Denizbank yetkilileri; Genel aydınlatmadan klima sistemlerine, çamaşırhaneden  havuz pompalarına, güneş enerji sistemlerinden mutfaklara, ısıtma sistemlerinin LPG’den LNG’ye dönüştürme çalışmalarına kadar tüm enerji sistemlerinde yapılacak yenilemelerin enerji verimliliği ile ilgili kriterlere uygun olarak kredilenebileceğini anlattılar.
                     Tesislerinde Enerji verimliliği konusunda yenileme yapmayı düşünen işletmecilerin Denizbank şubelerine başvurması halinde kendilerine ücretsiz mühendislik hizmeti verilerek fizibilite raporu düzenleneceği, buna göre de işletmelerin alacakları düşük faizli kredilerle planlanan yenilemeyi yapabileceklerini söylediler. (AjansSevgi / Marmaris)

GETOB: KONAKLAMA SEKTÖRÜNÜN ANA YÜKÜ ELEKTRİK GİDERLERİ
tarih Tarih: 24.12.2010, 16:05 okunma Okunma: 1763
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales