Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
GENÇLİK BİTKİSİ ŞEVKETİBOSTAN MARMARİS’TE ÜRETİLİYOR
GENÇLİK BİTKİSİ ŞEVKETİBOSTAN MARMARİS’TE ÜRETİLİYOR

                          Marmaris İlçe Gıda  Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü; doğada Şevketibostan adıyla bilinen, gerçek anayurdu bilinmeyen ve ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki tarla kenarı, bahçe ve kırlarda yabani olarak yetişen bitkiyi, tarlalarda yetiştirmeye başladı.

Koray Toksöz

                               Bugün (14 Ocak 2013) Yat Limanı’ndaki Liman Restaurant’ta, yine Clup Hotel Julian Mutfak Şefi olan eşi Sevil Akgül’le birlikte, Kuzu etli Şevketi Bostan yemeğini pişirerek basına tanıtan, Angel’s  Peninsula Keyland Hotel Mutfak Şefi Barış Akgül; Şefketibostan yemeklerinin Girit adası’ndan Marmaris’e geçtiğine dikkat çekerek; bitkinin Kuzu etli, Ekşili yoğurtlu, Salata, Yoğurtlu, Zeytinyağlı  ve Kavurma yemekleri olarak tüketildiğini, insan hücrelerini hızla yenilediği için bilimsel olarak Gençlik Bitkisi olarak adlandırıldığını, cildi güzelleştirdiğini ve böbrek taşı düşürülmesinde de etkin rol oynadığını söyledi.
 
            Sunum Koordinatörü ve Marmaris İlçe Gıda  Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Selda Ergün’ de yaptığı açıklamada; “ Şevketibostan bitkisini bu yıl kültür bitkisi olarak üretmeye başladık. Tohumu Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından çiftçilere veriliyor.  Biz de Marmaris ilçe Müdürlüğü olarak,Çamlı ve  Karaca Köyleri’nde, 1’er Dekar’lık iki ayrı tarlada üretimine başladık. Eylül ayında ektiğimiz tohumlar, bugünlerde hasat edilmeye başlandı. Hasadın Mayıs ayına kadar devam etmesini bekliyoruz. Şevketibostan bitkisi, anayurdu bilinmemekle birlikte ülkemizde, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde doğada yabani olarak,  Fıstık toprağı dediğimiz yumuşak topraklarda yetişiyor. “ dedi. (AjansSevgi / Marmaris)
 

Barış (Usta)  Akgül tarifiyle, Kuzu Etli Şevketi Bostan yemeği

            Malzemeler: 1 kg. Şevketibostan otu,  250gr. Kuzu kuşbaşı, 1 adet kuru soğan, 3 diş sarımsak, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tutam tuz ve 1 tutam karabiber.

            Yapılış şekli: 1 tencereye önce zeytinyağı dökülür, önce  kuzu eti ve temizlenmiş Şevketibostan kökleri dökülerek, et suyunu çekinceye kadar kavrulur. Kavurma sırasında önce sarımsak  sonra soğan ilave edilir. Karabiber ilavesi sonrasında bir miktar  su ilave edilerek 45 dakika kısık ateşte pişirilir ve servis edilir.”
 ______________________
Marmaris'ten dünyaya İŞ DÜNYASI REHBERİ 
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

GENÇLİK BİTKİSİ ŞEVKETİBOSTAN MARMARİS’TE ÜRETİLİYOR
tarih Tarih: 15.01.2013, 00:06 okunma Okunma: 6681
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales