Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
GELECEĞİN ŞEHİRCİLERİ ALOSBİ'DE
GELECEĞİN ŞEHİRCİLERİ ALOSBİ'DE

GELECEĞİN ŞEHİRCİLERİ ALOSBİ’DE

 Ata Sevgi

             İzmir’in Aliağa ilçesi’ndeki, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), hızla süren yatırımları, yerli ve yabancı müteşebbislerin büyük ilgisi yanında planlama ve modern altyapısıyla Şehir ve Bölge Planlamacıların ilgisini çekiyor. 10 günden bu yana Aliağa’da Analitik Etüt Stajı yapan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 3. sınıf öğrencileri, ALOSBİ’yi gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

            Aliağa Ticaret Odası Basın Müşaviri Ali Osman Karatekin’den bu gün (19 Temmuz 2009) alınan bilgiye göre; Doç Dr. Ebru Çubukçu başkanlığında Aliağa’ya gelen 50 kişilik öğrenci grubu ve 5 öğretim üyesi; 10 günlük etüt stajının son gününde Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemeler yaparak bölge hakkında Aliağa Ticaret Odası Başkanı ve ALOSBİ başkan vekili Adnan Saka’dan bilgi aldı.

            Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nin 922 hektar alanı ile şu anda Ege Bölgesi'ndeki en büyük, ayrıca tek seferde yapılan, Türkiye genelindeki en büyük organize sanayi bölgesi olduğuna belirten Saka, “Bölgemizdeki yatırımlar hızla faaliyete geçiyor. Yakın bir gelecekte burada binlerce kişi istihdam edilecek. Bu yüzden başta Aliağa- Menderes metro hattının ALOSBİ'ye ulaşması olmak üzere ulaşım ve yaşam mahallerinin bugünden planlanması gerekiyor. ALOSBİ, Türkiye’de planlı ve çevreyi kirletmeyen sanayileşmenin nasıl olabileceğinin en somut göstergesidir. Bölgemizdeki modern galeri altyapı sistemleri ve enerji, iletişim, su ve atık sistemleriyle yatırımcılara hemen tesislerini kurma imkanı sağlıyor. “ dedi.

            Öğrenci heyetinin başkanlığını yapan Doç Dr Ebru Çubukçu, “ALOSBİ’de gördüklerimiz bizi çok etkiledi. Bundan sonra da öğrencilerimizin bu bölgeyi görmelerini sağlayacağız. Aliağa, hızlı gelişen ve mutlaka yerinde görülmesi gereken bir bölge. 3. Sınıf öğrencilerimiz için çok faydalı bir inceleme gezisi oldu. Derslerde teorik olarak öğrendiklerini burada uygulamada görme fırsatı buldular.” dedi.

          ALOSBİ’yi gezen öğrenciler Çakmaktepe’ye çıkarak bölgeyi kuşbakışı izledi. Öğrenciler, ALOSBİ’nin ardından Gemisöküm ve Petkim’i gezdi. PETKİM’de brifing alan öğrenciler tesisleri yakından inceleme fırsatı buldu. (AjansSevgi / Marmaris)
GELECEĞİN ŞEHİRCİLERİ ALOSBİ'DE
tarih Tarih: 19.07.2009, 16:56 okunma Okunma: 1755
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales